"Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla."
-Aldous Huxley
Milyon Dolarlık Proje "Pondr" Neden Kapatıldı?

Milyon Dolarlık Proje "Pondr" Neden Kapatıldı?

  • 3 DK
  • 17-04-2018
  • 0 yorum
  • 855
Pondr uygulaması son zamanlarda ünlü oyuncu Halit Ergenç'in 1 milyon dolar yatırım yapması ve daha sonrasında uygulamanın kapanması ile gündeme gelmişti. 2014 senesinde yayınlanan uygulama sosyal ağlardan bir çok fark taşıyordu. Halit Ergenç uygulama hakkında ‘’Tensel temas gibi, kısa süre içinde çok büyüyecek, dünya devi olacağız’’ demişti.

Milyon Dolarlık Proje

Pondr Nedir?


Pondr kısaca 2014 yılında yayınlanmış, Instagram benzeri bir sosyal medya uygulamasıdır. Diğer sosyal medya ağlarından farkı ise görsel içerik üretimi ile fikir üretimini aynı bünye altında buluşturmasıdır. Bu sayede kullanıcılar arasında etkileşim en yüksek seviyeye çıkarmayı hedefliyordu.

Kullanıcılar, internetten aldıkları veya çektikleri fotoğrafları Pondr’a yüklüyor ve altında emoji ya da kendi sözcüklerini yerleştirerek iki seçenek oluşturuyor. Takipçiler ise bu seçeneklerden birini onaylayarak fikirlerini beyan edebiliyor. Aynı zamanda takipçilerin yorum yapma şansı da bulunuyor. Pondr, geotag, hashtag ve mention özelliklerinin yanında fotoğraf filtreleme ve anında mesaj ile zengin etkileşim ve sosyalleşme imkanı sunuyordu.

Peki Pondr Neden Kapandı?


Öncelikle Pondr kelimesi "Derinlemesine düşünmek" anlamına gelmektedir. Pondr, Instagram’a bezer bir tasarıma sahiptir.  ‘Pondr’ uygulamasının en önemli özelliği 2 resmin yan yana gelmesi ile sosyal ağ üzerindeki kişilerin fikirlerinin alınmasıydı. Pondr uygulaması, bu özelliğin diğer sosyal medya uygulamalarında yer almaya başlaması ile kapanmaya doğru giden yola girmiş oldu. Twitter, Facebook ve Instagram gibi büyük soysal medya uygulamaları ile baş edemeyen Pondr’ın kapanmasına sebep olan başlıca etmenin trafiğinin giderek azalması olduğu belirtildi.

Pondr projesinin oluşturucusu olan Halit Ergenç’in yeğeni Aziz Akgün, daha önce yaptığı açıklamada dünya devi olacakları iddiasında bulunmuştu. Halil Ergenç ise Twitter ve Facebook gibi ağların eksiklerinden bahsetmişti. Pondr’ın tensel temas gibi olduğuna değinen ünlü ve başarılı oyuncu ‘’Pondr, yeni oluşturacağı yaşam kültürü ile iletişim kurmaya yatkın insanların vazgeçilmesi olacak’’ sözlerini kullanmıştı. Ergenç sözlerinin devamında uygulamanın sadece Türkiye’de değil tüm dünyada yaygın olarak kullanılacağının altını çizmişti.

Yapılan haberlerde, Pondr Kurucusu Aziz Akgül’e ulaşmaya çalışan kişilerin yanıt alamadığı ifade ediliyor.  Pondr uygulaması eski zamanlarda Apple Store’da en iyi yeni uygulamalar arasına girmişti. Fakat Instagram, Twitter ve Facebook gibi dünya çapındaki sosyal medya uygulamalarına yenik düştü ve bu çetin rekabete dayanamayıp sonuç olarak geçtiğimiz günlerde kapatıldı.
"Milyon Dolarlık Proje "Pondr" Neden Kapatıldı?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et