"Sadece güneşli günlerde yürürseniz, hedefinize asla varamazsınız."
-Paulo Coelho
Metallica’dan Girişiminizi Başarıya Götürecek 3 Ders
Ömer K.
Ömer K. 23 Takipçi

Metallica’dan Girişiminizi Başarıya Götürecek 3 Ders

  • 3 DK
  • 11-09-2017
  • 0 yorum
  • 616
Yıllardır hiç eskimeyen heavy metal grubu Metallica, trendler her ne kadar değişirse değişsin popülerliğini her zaman korudu. Müziklerin hızla tüketildiği bu çağda, Metallica’nın albümleri hâlâ üst sıralardan ve çok satanlar listesinden düşmüyor. İşte, bir girişim de tam olarak buna ihtiyaç duyuyor.

Girişiminiz için alacağınız derslerin, önerilerin, tavsiyelerin kimden geleceği belli olmaz. İlk bakışta alakasız gibi görünse bile, Metallica’dan girişimciler için çıkaracağımız 3 ders var.
1. Ürün Yelpazesini Genişletirken Bir Daha Düşünün


Metallica’dan Girişiminizi Başarıya Götürecek 3 Ders 1

Ürün yelpazesini genişletmek, daima yeni ürün arayışında olmak bir girişim için bazen doğru bir karar olmayabilir. Farklı kitlelere hitap ederek hedef kitlenizi büyütmeye kalkışmak, geri dönüşü olmayan bir hataya sebebiyet verebilir. Metallica, iyi olduğu bir alan üzerine yoğunlaşan bir müzik grubu. Müziklerini hiçbir zaman farklı trendlere uydurmadılar, sadece iyi oldukları alanda müzik yaptılar. Girişimciler de Metallica’yı örnek alarak dikey büyümeyi hedefleyebilirler. Dikey büyüme, müşteri sadakatini sağlama konusunda size bir artı kazandıracaktır.

2. Zamana Ayak Uyduracağım Derken Çevrenizden Kopmayın


Metallica’dan Girişiminizi Başarıya Götürecek 3 Ders 2

Her girişimcinin ısrarla yaptığı şey, zamana bağlı değişim ve büyümedir. Metallica'nın grup elemanları 80’li yıllarda ilk büyük başarılarını elde ettiklerinde kirli tişörtleri, yırtık kolları ve uzun saçlarıyla tanınıyorlardı. 90’ların ortalarında ise saç modelleri ve aksesuarları değişti. Ama o kadar! Değişim ve büyüme, başarının gerekli bir parçasıdır ancak sadık müşteri kitlesinden kopmamak da hayli önemlidir. Bir şeyleri kökten değiştirmek yerine küçük değişikliklerle ilerlemek her zaman daha doğrudur.

3. İşleri Kendi Başınıza Halletmek Yerine Yardım İsteyin


Metallica’dan Girişiminizi Başarıya Götürecek 3 Ders 3

Her girişimcinin bütün işleri kendi başına halletme gibi bir güdüleri vardır. Kimseden yardım almadan başarı elde etmeye çalışmak büyük riskler taşır. Her işi tek başına halletmeye kalkan girişimciler, bunun imkânsız olduğunu zaten fark ederler. Metallica gibi büyük bir müzik grubunun üyeleri eğer şarkılarını kendi başlarına hazırlasalardı, biletlerini kendileri satmaya çalışsalardı, sahnedeki şovları sadece kendileri düzenleselerdi bu kadar başarılı olabilirler miydi? Her şeye yetişmenin mümkün olmadığı bir tempoda bırakın işleri başkaları yapsın. Altından kalkamayacağınızı düşündüğünüz her iş için birinden hiç çekinmeden yardım isteyin. Eğer bunu benimserseniz, işlerinizi daha kolay ve daha hızlı bir şekilde halledebileceğinizi görürsünüz.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et