"Lamborghini sahibi olan milyoner muhtemelen, sabah akşam televizyon izlemiyordur. Bu yüzden televizyonda hiç lamborghini reklamı görmezsiniz."
-Anonim
McDonald’s Kuruluş Hikâyesi “The Founder” Filminde
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

McDonald’s Kuruluş Hikâyesi “The Founder” Filminde

  • 3 DK
  • 10-10-2017
  • 0 yorum
  • 1K
Her girişimciye ilham veren ve onları mücadele etmeye iten bazı filmler vardır. McDonald’s kuruluş hikâyesini anlatan “The Founder” filmi de bunlardan biri.

Amerika’nın en büyük fast food zinciri olan McDonald’s’ın kuruluş hikâyesini daha önce bir filmde görmemiştik. Michael Keaton’ın Ray Kroc karakteriyle başrolde olduğu bu film, girişimcilik dünyasıyla ilgili çok fazla detay barındırıyor.
“The Founder” Fragmanı


[embed]https://www.youtube.com/watch?v=AX2uz2XYkbo[/embed]

Profesyonel bir satışçı olan Ray Kroc, 1954 yılında milkshake karıştırıcı satabilmek için dönemin popüler fast food restoranlarını dolaşmaktadır. Bir gün San Bernardino’daki bir restorandan yüksek miktarda sipariş gelir. Bu siparişe şaşırır ve bu kadar fazla milkshake satabilen bir restoranın nasıl bir yer olduğu merak eder ve restorana doğru yola koyulur. Ray Kroc, restoranı gördüğünde şaşkına döner ve büyülenir. Bu restoran, Richard ve Maurice McDonald kardeşlerin kurduğu McDonald’s restoranıdır.

Film McDonald kardeşler ve Ray Kroc’un hikâyesini ve dev şirketin günümüzdeki büyüklüğüne nasıl ulaştığını anlatıyor.

McDonald’s Girişimine Bir Bakış


• McDonald kardeşler, fast food restoranların popüler olmaya başladığı dönemde seri üretim tekniğini geliştirir.
• Ray Kroc, bu sistemi kullanan yeni restoran şubeleri açar.
• Joan Smith, hazır karışım toz paketleriyle enerji giderlerini azaltan bir çözüm bulur.
• Harry Sonneborn, yeni şubeler için arazi satın alma fikrini zorunlu hâle getirir.

McDonald kardeşler, güzel bir sistem kurmuş olsa da vizyonları bir noktada tıkanmıştır. Girişimciliklerini ölçeklenebilir hâle çevirmek yerine esnaf olarak kalmayı tercih etmişlerdir. Sonuç olarak da kendi kurdukları firmayı bir başkasına kaptırmışlardır.

Ray Kroc hırslıdır ve bu hırsının sonucunu alır. McDonald’s’ı gerçek anlamda McDonald’s yapan da odur. Eğer onun bu ticari hırsı olmasaydı, bugün McDonald’s diye bir marka olmayacaktı belki de.

2017 Yapımı Diğer Filmler


Fraud

Amerikalı bir aile, kendi hayatlarını kaydedip Youtube’da paylaşıyor. Yönetmen Dean Fleischer-Camp, bu videoları ilginç bir belgesele dönüştürüyor. Fraud, ailenin dolandırıcılık macerasını ve mücadelesini anlatıyor.

Becoming Warren Buffett

Dünyanın en başarılı yatırımcısı Warren Buffett’in hikâyesini anlatan bu filmde, Buffett’in özel yaşamından daha önce hiç görmediğimiz videolar da görüyoruz. Buffett, paranın çok da önemli olmadığını ve neyin önemli olduğunu anlamamızı sağlıyor.

The Greatest Showman

Bu film de Birleşmiş Milletler temsilcisi olan Soussan’ın hayat hikâyesini ve Birleşmiş Milletler’in “Yemek İçin Yağ” programına bağış toplamaya çalışırken yaşadığı zorlukları aktarıyor.

Backstabbing For Beginners

P. T. Barnum’un hayat hikâyesine tanık olduğumuz bu film, Barnum’un kurucusu olduğu Ringling Bros. ve Barnum & Bailey Circus sirklerinin turneleri ve gösteri dünyasındaki yerini anlatıyor.

Daha fazlasını merak ediyorsanız, Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken 17 Film listesine göz atabilirsiniz.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın