McDonald’s Big Mac Hamburgerden Daha Fazlasına Sahip

McDonald’s Big Mac Hamburgerden Daha Fazlasına Sahip

  • 4 DK
  • 05-04-2018
  • 0 yorum
Şimdi burada Big Mac ya da McChicken olsa ne kadar güzel giderdi. Giderdi ama amacımız sizi acıktırmak değil. Burada McDonald’s’ın işletme modelini ele alarak kendi işletmenize nasıl uygulayabileceğinizi ele alacağız. Dünyanın en büyük fast-food markaları arasında yer alan McDonald’s, elbette sıfırdan dünya devine dönüşmedi. İzlediği satış politikaları ve uyguladığı etkin pazar araştırmalarının bu gelişimdeki katkısı büyük. Kendi işletmenizi bir adım ileriye taşımak için McDonald’s’ın nasıl Big Mac hamburgerin ötesine geçtiğine kısaca bakalım.


Standartlarınız Herkesin Aklına Gelsin


Markanın uyguladığı en etkin politikalardan biri standartlardır. Rusya’ya gittiniz ve karnınız çok acıktı. Garip yemekleri denemek ise istediğiniz son şey. Ve bir anda bir McDonald’s şubesi gördünüz. Dünyanın her yerinde aynı standartları sunduğu için içiniz rahat bir şekilde girip siparişinizi verebilirsiniz. Hatta menüleri bile standart olduğu için bir kelime bile Rusça konuşmadan sadece elinizle bir sayı göstererek yemeğinize kavuşabilirsiniz.

Marka Kimliği Oluşturun


Sektörden bağımsız olarak tüm şirketler marka kimliğine ihtiyaç duyar. McDonald’s’ı ele aldığımızda ise marka kimliği belki biraz daha iyi bir şekilde temsil edilmiş olabilir. Büyük M harfi ve sarı ve kırmızı renkleri sanırım herkes 500 metre öteden bile kolaylıkla tanıyabilir. Siz de kendi işlemenizde güçlü bir marka kimliği oluşturmak adına doğru logo ve renk seçimiyle işe başlayabilirsiniz.

Garantici Tutumdan Kaçının


Risk almadan büyüyemezsiniz. Sadece büyüdüğünüzü sanırsınız. Kendi sektörünüzdeki boşlukları fark edin, bu boşluklara odaklanın ve adım atın. Fast-food devini düşündüğümüzde sadece Amerikalı bir hamburgerci olmak yerine, bayilik sistemine geçerek tüm dünyaya yayıldığını görebiliriz. Aynı zamanda marka, dönemsel olarak çarpıcı ve dikkat çekici ürünler sunmaya devam ediyor.

Hedef Kitlenize Göre Evrim Geçirin


Hiç başka bir ülkedeki şubede MaxBurger’i duydunuz mu? Biz de duymadık. Şirketin yaptığı en verimli hareketlerden biri ülkeye özel ürünler geliştirmesi. Örneğin Türkiye pazarında “Türk usulü burger” sloganıyla piyasaya sürerken, Japon pazarında ise tamamen farklı ürünlerle karşımıza çıkıyorlar. Siz de farklı ülkelerde var olmak istiyorsanız hedef kitlenizi belirleyerek ürün çeşitliliğine gidebilirsiniz.

Müşterilere Yeni Ürünleri Önerin


Hepimiz en az bir kere “menünün yanında Chicken Nugget almak ister misiniz?” sorusunu duymuşuzdur. Aslında burada markanın amacı, size daha önce denemediğiniz ürünleri seçenek olarak sunmak. Eğer müşteriler yeni ürünleri denemek için teşvik edilirse, ürünün doğrudan reklamını yapmaktan daha etkili bir pazarlama yöntemini uygulayabilirsiniz. E-ticaret sektöründe olanlar için bu iş daha kolay. Müşterilerinizin satın alma davranışlarını inceleyerek onlara “bu da hoşunuza gidebilir” gibi önerilerde bulunabilirsiniz.

Sadece İşe Odaklanmayın


McDonalds gibi markalar, çeşitli yardım kuruluşlarıyla iş birliği yaparak marka kimliklerini desteklerler. Siz de kendi sektörünüzle ilgili olarak bu gibi sosyal sorumluluk odaklı kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

Çalışanlarınıza Önem Verin


Çalışanlar bir şirketin en önemli parçalarıdır. Eğer piyasada şirketinizin adı çalışanlar açısından kötüye çıkarsa, piyasadaki en yetenekli kişileri kaçırabilirsiniz. Ürünlerinize odaklanmanın yanında çalışanlarınıza rahat bir çalışma ortamı sağlayın.

 
YORUMLAR