1. Markalaşma Sürecinde Logonun Önemi
Markalaşma Sürecinde Logonun Önemi
Murat Yüksektepe
0 takipçi, muratyuksektepe

Markalaşma Sürecinde Logonun Önemi

  • 22-08-2017, 17:15
  • 0 Yorum
  • 1 yıl önce
Muhteşem bir logo tasarımı bir grafik tasarımcı tarafından 10 dakikada tek seferde de yapılabileceği gibi onlarca deneme sonucu günlerce süren bir çalışmanın ürünü olarak da ortaya çıkabilir. İşte bu yüzden logo tasarımı yaptırmadan önce sizden oluşturmak istediğiniz markanın hangi kitleye hitap edeceği, hangi alanda ne hizmetler vereceği, hangi ürünleri hangi platform üzerinden pazarlayacağı gibi detaylı konularda bilgi almak isteyen grafik tasarımcılara güvenmeniz daha mantıklı bir seçim olacaktır.

 

Markalaşma sürecinde logo tasarımın önemini vurgulamak için doğa sporları ve kamp malzemeleri satan ve ismi Ayının Gücü olan hayali bir marka oluşturup bir kaç logo tasarımı örneği ile konuyu detaylandıralım.

 

Öncelikle hitap ettiğimiz kitleyi inceleyelim. Doğa sporları ve kamp malzemeleri satışı yaptığımız için satışını yaptığımız ürünler arasında trekking ayakkabıları, çadırlar, doğada kullanılması için özel üretilmiş bıçaklar gibi ürünler mevcut. Bu ürünleri tercih eden kitle doğanın zor şartlarını yaşamak, vücudunun gücünü sonuna kadar kullanmak ve sabah gözünü açtığı zaman çadırın kapısından göl manzarasını seyretmek isteyen kişilerden oluşuyor.

 

Markalaşma Sürecinde Sloganın Önemi

Bu tarz aktiviteler için en uygun renk doğada ağırlıkla bulunan renklerdir. Askeri kamuflajların renklerini gözünüzün önüne getirin. Ağırlıkla kahve rengi, haki ve siyah renklerinin kullanıldığını göreceksiniz. Çünkü bu renkler doğa için en uygun renklerdir.

 

Peki biz bu renkleri kullanmak yerine mesela pembeyi kullanmayı seçseydik logomuz nasıl görünürdü?

logo seçiminin önemi

 

Bu logo tasarımı yapmak istediğimiz iş için oldukça uyumsuz. Bu logoya bakan kişi Ayının Gücü kavramından çok oyuncak ayının sevimliliği kavramını görüyor. Evet, bir oyuncak ayı markası oluşuyor olsaydık belki bu logo tasarımı bir kaç değişiklikten sonra işimize yarayabilirdi.

 

Fakat bizim daha ağır, daha oturaklı ve daha sağlamlık hissi uyandıran bir tasarıma ihtiyacımız var. Aşağıdaki logo tasarımına baktığımız da bizim için daha uygun olduğunu görüyoruz.

 

logonun önemi

 

Aynı marka ismi, aynı slogan fakat iki farklı tasarım. Bu yazıda belirttiğimiz iki örnek ne kadar tezat gözükseler de, günümüzde markalar logo seçimi yaparken; mesaj, renk ve içeriği bir kadar hatalı oluşturabiliyorlar. Doğru slogan ve logo seçimi vizyonunuzu yansıtacak en önemli iki unsurdur ve bunlar üzerine uzunca kafa yormanız gerekmektedir.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kişisel Gelişim

Kriz dönemleri her şirket için en zor dönemlerdir. Bu dönemlerde çoğu şirket maliyetleri karşılayamaması ve yeni ...

Girişimcilik

Bir insanın başına gelebilecek her türlü olumsuzluğa rağmen direnebilmesi, vazgeçmemesi ve inancını yitirmemesi sonucunda nelerin ...

Girişimcilik

Teknolojinin hızına zor yetişirken, her gün hatta her dakika yepyeni bir şeyle karşılaşırken yeni girişimcilerin adından söz etmeyi ...

Kişisel Gelişim

Sizi daha iyi bir girişimci yapabilen, daha iyi üretkenlik sağlayan, daha net kararlar vermenizi sağlayan ve ekibinizle daha iyi ve kaliteli ...

Girişimcilik

Girişimcilerin en büyük rakipleri kendileridir. Başarılı olan girişimciler, bir çok tuzak ile karşı karşıya kalmışlardır ve bir ...

home search notifications 1 person