"yalnızca kültürlü insanlar öğrenmeyi sever, cahiller "ders" vermeyi tercih eder."
-Albert Camus
Markalar Müşterilerin Beklentilerini Karşılayamıyor

Markalar Müşterilerin Beklentilerini Karşılayamıyor

  • 2 DK
  • 09-04-2015
  • 0 yorum
  • 1K

Markalar Müşterilerin Beklentilerini Karşılayamıyor

Başarısızlık=Başarı

Gelişen teknoloji ile müşterilerin markalardan olan beklentileri de artıyor. Fakat yapılan araştırmaya göre markalar bu beklentileri karşılamanın yanından dahi geçemiyor. Bu da doğal olarak markaların sosyal medya ve internet ortamından müşterileri kazanma fırsatını teptiklerini gösteriyor.


Mobil Teknoloji


Özellikle mobil kullanımının yaygınlaşması ile müşterilerin markalardan en çok bekledikleri, markaların mobil uyumlu siteye sahip olmaları yada mobil uygulama yaptırmaları. Müşterilerin yüzde %76 gibi çok büyük bir kesimi fiyat karşılaştırma ve ürünlere yapılan yorumları okumak için mobil cihazları kullandığı görülüyor. Buna karşılık markaların %51 'i mobil teknolojisine ayak uydurmayı dahi düşünmüyorlar.

Mobil cihazlar için uygulama yaptıran çoğu şirket ise, mobil uygulamalarda ekstra yada alternatif bir özellik sunmuyor. Bir markanın mobil uygulamasını indirip, internet sitesinde sunulanlardan ekstra yada farklı bir özellik sunmadığını göre müşterilerin yüzde 55 'i, o markanın mobil uygulamasını mobil cihazından siliyor.

Sosyal Medya


Markaların müşteriler ile sosyal medyada anlık iletişime geçme konusunda en aktif yer Twitter. Hem markayı geniş kitlelere duyurmak hemde markanın sevilme oranını arttırmak konusunda çok etkili olabilecek olan bu mecrada da markalar sınıfta kalıyor.

Müşterilerin yüzde 68 'i firmaya tweet attıktan sonra bu tweet'e cevap verilmesini, yüzde 33'ü ise firmaya tweet attıktan sonra en geç 24 saat içinde cevap verilmesini bekliyor. Buna karşılık firmaların yüzde 45'i müşterilerin sosyal medyada her etkileşimine cevap veremeyeceklerini belirtiyorlar.

Sadakat Görüşünde Zıtlaşma


Sadakat söz konusu olduğunda da müşteri ve markalar zıt görüşlere sahip. Müşterilerin yüzde 75 'i, markaların müşterilere sadakat göstermesi gerektiğini düşünürken, markalar ise bunun tam tersini düşünerek müşterinin markaya sadakat göstermesi gerektiğini belirtiyor.

Hiç şüphesiz ki müşterilerin markaya değil, markaların müşterilere ayak uydurması ve beklentilerini karşılaması gerek. Bu nedenle markaların dijital pazarlama konusunda ciddi adımlar atmaya ve artık dijital pazarlamayı çok daha fazla dikkate almaya olan ihtiyaçları her geçen gün artıyor.
"Markalar Müşterilerin Beklentilerini Karşılayamıyor" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et