"başarı en güzel intikamdır çünkü seni sevmeyen herkesi üzer."
-Anonim
Marka İsmi Bulma Rehberi

Marka İsmi Bulma Rehberi

 • 8 DK
 • 16-12-2020
 • 0 yorum
 • 481

Marka İsmi Bulma Rehberi

Başarısızlık=Başarı

Marka ismi bulma süreci, girişimcilerin belki de en fazla zorlandığı süreçlerden biridir. Marka kimliğini en iyi şekilde yansıtan ismin bulunması için kimi zaman aylarca düşünmek gerekebilir. Markayı uzun yıllar boyunca taşıyacak ve markanın adeta bir kimliği olacak ismi bulmak, kapsamlı araştırmayı da beraberinde getiren bir süreçtir. 

Bu süreçte çeşitli yöntemler uygulayarak markaya en çok uyan ismin kolayca bulunması mümkündür. Bunun için de girişimcilerin bazı adımları atmaları ve gerekli araştırmaları yapmaları gerekmektedir. Biz de yeni marka ismi bulmak isteyenlere yönelik kapsamlı bir marka ismi bulma rehberi hazırlamak istedik. 

Marka İsmi Bulma Yöntemleri

Marka ismi bulmak için öncelikle başlangıç adımlarına yoğunlaşmak faydalı olacaktır. Bu süreçte yanlış karar vermemek ve gerçekten de seveceğiniz bir marka ismi bulmak, titizlik gerektiren bir iştir. Ayrıca işe ait logo ve site tasarımı gibi belirleyici detayların bulunması adına doğru bir marka ismini bir an evvel seçmek önemlidir.

İşte, girişimcilik alanında ihtiyacınız olacak ve sizi bir adım ileriye taşıyacak marka ismi bulmanın püf noktaları:

 1. Sadelikten Yana Olmak

Marka isminin belirlenme aşamasında ilk önce nasıl bir isim belirlemeniz gerektiğine karar vermeniz gerekmektedir. Bu konuda düşünürken olabildiğince sade isimlere yönelmeniz ve kafa karıştıran kavramlardan uzak durmanız önerilir. Örneğin markanız için her zaman hecelemesi ve yazımı kolay isimler tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Sade ve kolay yazılabilen isimler, ileriki dönemlerde sizi bekleyen yurtdışı ortaklıkları için de faydalı olacaktır. Özellikle de marka ismini Türkçe ise uluslararası ortaklıklar için mutlaka sade ve kolay yazılabilen bir ismi tercih etmelisiniz. Aynı zamanda yine yurtdışı işlerinizi göz önüne alarak isimde Türkçe karakter olmamasına da özen gösterebilirsiniz.

 1. Akılda Kalabilen İsim Seçenekleri

Marka ismini oluştururken markanız ile haşır neşir olacak kişileri de hesaba katmanız gerekebilir. Yeni bir markanın ismini belirlerken akılda kalıcı olması oldukça önemli bir faktördür. Bu yüzden dikkat çekebilen ve karşı tarafı çok da zorlamayan isimlere ağırlık vermeniz tavsiye edilir.

Özellikle de çeşitli fuar ya da dijital platformlarda markanız ile karşılaşana tüketicilerin marka isminizi akıllarında tutabilmesi önemlidir. Özellikle de yeni bir marka iseniz tüketicilerin sizi araştırma potansiyeli olduğu gerçeğini de göz önüne almalısınız. Tüketicinin aklında kalan bir marka ismi, hem markanızın hem de tüketici tarafının faydasına olacaktır.

 1. Marka İsmi Bulma Önerileri İçin Destek Alın

Marka isminizi oluştururken asla tek başınıza hareket etmemelisiniz. Çevrenizden ya da bu alanda yetkin isimlerden tavsiye almayı deneyebilirsiniz. Aynı şekilde iş ortaklarınız ile de görüşerek herkesin hemfikir olduğu yaratıcı ve akılda kalan bir isim bulabilirsiniz. Birlikten kuvvet doğar ilkesinden yola çıkarak birkaç farklı düşüncenin harmanlandığı bir marka ismi yaratabilirsiniz.

İsim bulma ve logo tasarımı gibi konularda her zaman farklı görüşlere kulak vermek faydalı bir eylem olacaktır. Sizin görmediğiniz detayları bir başkası görebilir ve size bu konuda farklı bir bakış açısı kazandırabilir. Hatta markanızı ve yaptığınız işleri farklı görüşlerden dinlemek girişimci olarak sizi de yeni fikirlere yönlendirebilir.

 1. Birden Fazla İsim Belirleme Yöntemi

Özellikle de yaratıcı marka isimleri konusunda karar kılmak adına birden fazla seçeneği bir arada değerlendirmeyi tercih edebilirsiniz. Hiçbir zaman ilk aklınıza gelen ismi tercih edip işi bırakmayın ve daha fazla düşünmeye odaklanın. Çevrenizden de alacağınız destekle birlikte en az beş olası marka ismi belirlemeyi göze almanız faydalı bir eylem olacaktır.

Belirlemiş olduğunuz isimler arasında seçme şansınızın olması sizi psikolojik açıdan da o isme daha yakın hissettirecektir. Alışveriş esnasında kıyafet seçerken de birden fazla seçeneği karşınıza alıp karar verdiğinizi düşünün. O kıyafetler arasından size en yakışanı alıp mağazadan ayrılabilirsiniz. İşte marka ismi seçerken de birden fazla seçenekten en iyisini bulmak adına kendinize alternatifler sunmalısınız.

 1. Domain Adı ve Sosyal Medya Platformları

Gelelim marka ismi bulma rehberinin teknik kısımlarına. Markanız için belirlemiş olduğunuz ismin internet ortamına da uygun olması önemli bir kriterdir. Markanıza dijital kimlik yaratırken zorluk yaşamamak adına domain adı ve sosyal medya uygunluk durumlarına göz atmanız önemlidir. 

Markanızı en iyi şekilde yansıttığını düşündüğünüz ismi seçtiğinizde ilk iş olarak alan adı araması yapmanız önerilir. Eğer alan adı aramanızdan memnun ayrıldıysanız sırada sosyal medya için aynı aramayı yapmaya gelir. 

Markanıza dijital ortamda bir kimlik yaratırken başta Instagram ve Twitter olmak üzere pek çok sosyal medya kanalından faydalanmayı düşünebilirsiniz. Bu da markanız için uygun gördüğünüz ismin sosyal medya kanallarında da müsait olduğunu araştırmanız anlamına gelmektedir.

 1. Marka İsmi Bulma Yolunda Özgünlük

Markanızı bir üst seviyeye taşıyacak önemli detaylardan biri de özgün bir isme sahip olmasıdır. Girişimci olarak marka isminizi olabildiğince özgün tutmaya özen göstermelisiniz. Bunun için de marka ismi olarak belirlediğiniz kelime ya da kelime grupları ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapmalısınız. 

Marka ismi bulma eyleminde belirlediğiniz tüm opsiyonların web aramasını yapabilir ve ona göre bir tercihte bulunabilirsiniz. Sizin belirlediğiniz isimde bir marka mevcutsa o ismi almaktan kaçınmalısınız. Aynı şekilde seçtiğiniz isme benzer bir markanın varlığı durumunda da farklı opsiyonlara yönelebilirsiniz. 

Marka ismini yaratırken özgün olmaya çalışmak ileriki dönemde fazlasıyla işinize yarayacak bir tavsiyedir. Seçtiğiniz ismin yakın markala isimleri ile karıştırılmaması için de yaratıcı, sade ve akılda kalıcı örneklerde bulmanız tavsiye edilir.

 1. İsmi Fonetik Açıdan Değerlendirin

Marka ismi bulma konusunda işinize yarayacak detaylardan biri de bulduğunuz ismin kulağa nasıl geldiğini belirlemektir. Fonetik açıdan kolay telaffuz edilen ve tınısı hoş olan bir marka ismi belirleyebilirsiniz. Özellikle de yabancı ortaklarınız ile çalışırken ismin tınısının güzel duyulması hoş olacaktır.

Aynı zamanda fonetik açıdan kulağa güzel gelen isimler, akılda kalma oranı da yüksek isimler olur. Bu yüzden çevrenizden de destek alarak marka isminizi tınısına göre tercih edebilirsiniz. Çok kaba durmayan ve söylenmesi keyifli olan kelime ya da kelime gruplarını marka ismi olarak tercih edebilirsiniz. Elbette seçtiğiniz kelimelerin markanız ile uyumlu olmasına da özen gösterebilirsiniz.

 1. Sınırlayıcı İsimleri Eleyin

Mark ismi bulma yolunda atacağınız önemli adımlardan biri de markanızı sınırlayan kelimelerden uzak durmaktır. Henüz yeni bir marka yaratıyor olsanız da ileride işlerin nasıl büyüyebileceğini kestirmeniz ve ona göre adım atmanız gerekebilir. Markanızın büyümesi ve kapsamlı hale gelmesi durumunda sizi kısıtlayan bir ismi tercih etmeniz hoş olmayacaktır.

Yaptığınız işi yansıtan fakat bunu yaparken de kısıtlı durmayan bir ismi seçebilirsiniz. Marka ismi bulma konusunda sektörünüzün özelliklerinden yola çıkarak yapacağınız tercihlerde kapsayıcı olmaya özen göstermelisiniz.

Yer aldığınız sektörde markanızın büyümesi halinde sizi yarı yolda bırakmayacak donanımlı bir ismi tercih edebilirsiniz. Bunun için de yer aldığınız sektörün alanını kapsamlı olarak araştırmaya başlamalısınız. Bulunduğunuz sektörü yansıtan donanımlı ve sınırlamayan bir ismin yanında markanıza uyan nötr bir ismi de tercih edebilirsiniz.

"Marka İsmi Bulma Rehberi" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et