1. Maker Hareketinin Bir Girişimciye Kazandırdığı 7 Şey
Maker Hareketinin Bir Girişimciye Kazandırdığı 7 Şey

Maker Hareketinin Bir Girişimciye Kazandırdığı 7 Şey

  • 2-08-2017
  • 0 Yorum
‘Maker Hareketi’ni daha önceden duymayan oldu mu? Maker Movement veya ‘Kendin Yap!’ desek? Maker Hareketi (orijinal adıyla Maker Movement), teknoloji ile ‘kendin yap’ kültürünün birleşimi olarak dünyada gittikçe yayılan bir akım olarak anılır. Bu akımı benimseyerek işlerini bu perspektifte geliştiren girişimcilere de ‘maker’ diyoruz bir bakıma.

Model araçlar, 3 boyutlu yazıcılar, süs ve takı eşyaları, oyuncaklar, hatta yemek yapmak bile ‘maker ruhu’ ile yapılmıştır. Maker hareketinin temelinde para yerine yetenek, rekabet yerine paylaşmak, ezbere bilgi yerine deneyim vardır. Kulağa ne kadar da güzel geliyor değil mi? Haydi, şimdi hepimiz maker olalım! Ama öncesinde maker hareketinin bir girişimciye kazandırdığı 7 şeye göz atalım.
1. Yeni İnsanlarla Tanışmak


Maker Hareketi

Büyümek isteyen maker’ların akın ettiği ‘maker space’ adındaki üretim alanlarına giderek, sizinle aynı yolda olan pek çok girişimci ile tanışabilirsiniz. Maker space’ler sosyalleşmeye ve ortak çalışabilmeye müsait bir alan yaratıyor.

2. Ortaklık Ağlarına Katılmak


maker nedir

Etkinlik ve konferanslarda iletişim ağınızı genişletip ortaklıklar yapabilirsiniz. Ancak maker space’ler size doğrudan ortaklık fırsatı sunacaktır. Birlikte çalıştığınız ve deneyim kazandığınız insanlarla daha iyi ilişkiler geliştirebileceğinizi unutmayın.

3. Yeni Fırsatlar Yaratmak
Maker hareketi sayesinde ortaya çıkan pek çok araç, girişimcilerin işlerini kolaylaştırdı. Ürünlerin gelişim süreçleri kısaldı ve parlak fikirler sayesinde gerçek ürünler hayata geçirildi. Bu yüzden böyle bir akımın içinde yer alarak yeni fırsatlar yaratmak oldukça mümkün görünüyor.

4. Maliyet ve Zamandan Tasarruf Etmek
Ürününüzü geliştirirken harcadığınız maliyet ve zaman, sizin için çok değerli. Piyasa hızlı hareket ettiği için bunlardan maksimum derecede tasarruf etmeniz şart. Başlangıçta sermayeniz azsa, bir maker olarak düşük maliyetlerle hızlı imalat gerçekleştirebilirsiniz.

5. Yatırımcılarla İşbirliği Yapmak
Yatırımcıların ve ekosistemdeki değerli isimlerin yer aldığı programlarda yer almak bir girişimci için işbirliği imkânı anlamına da gelir. İhtiyaç duyacağınız bütün desteği bu akım sayesinde elde edebilirsiniz.

6. Özel Çözümler Geliştirmek
Artık müşteriler kendilerine özel bir çözüm geliştirildiğinde daha mutlu oluyor. Özel çözümler ise bir girişimci için daha fazla maliyet demek. Maker’ların ürettiği dijital araçlar bu soruna çözüm getiriyor.

7. Trendleri Takip Etmek
Dünyada neler olup bittiğini sürekli olarak takip etmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz. Sahip olduğunuz yeteneği ve başarılarınızı kanıtlamak istiyorsanız, trendleri takip ederek harekete geçebilirsiniz.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kişisel Gelişim
İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün ...
Girişimcilik
Hepimiz öyle ya da böyle meslek hayatımızda bir noktaya ulaşıyoruz ve kariyerimiz de tıpkı hayatımız ve diğer her şey gibi inişli ...
Girişimcilik
Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan kişiler arasında akademik öğrenim görmeyen ve ya okulu bırakan çok sayıda girişimci ...
İnovasyon
İnovatif düşünmenin sınırı gerçekten yok. Altı şapkalı düşünme tekniğinin de, balık kılçığı ...
İnovasyon
Girişimcinin tanımını risk alan olarak yaparsak hata yapmış sayılmayız. Tarih boyunca birçok girişim başarısızlıkla sonuçlansa da ...
Girişimcilik
Şu aralar oldukça gündemde olan büyük girişimlerin kapatılması konusunu farklı bir bakış açısı ile ele almak istedim. Dev ...
home search notifications 1 person