"Ne istediğini bilen insanların, acelesi yoktur."
-Anonim
Maaşlı Bir İşte Çalışırken İş Kurmak
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

Maaşlı Bir İşte Çalışırken İş Kurmak

  • 4 DK
  • 19-02-2018
  • 0 yorum
  • 1K
Düzenli işi olan biri için sıfırdan iş kurmak, düzenli işi olmayan birine göre daha zor bir süreçtir. Çünkü maaşlı bir işte çalıştığınızda, aynı anda birden fazla işe yetişmeniz gerekir. Bu da size zaman sıkıntısı yaşatır. Tüm bu zorlukların yanında, iş kurmak için şahsi olarak güven duygusuna ve yeterli girişimcilik potansiyeline sahip olmalısınız. Maaşlı bir işte çalışırken küçük bir girişim başlatmanın en cezbedici tarafı ise kendinize olan güveninizin artmasıdır belki de.
1. Hangi işi yapacağınızı belirleyin
Devletin de sağladığı imkânlardan yararlanarak günümüzde pek çok kişi iş yeri açma cesaretini gösteriyor. Bazıları ise bu konuda cesarete, zamana ve güvene ihtiyacı olan topluluğu oluşturuyor. İlk olarak, hangi konuda iş yapacağınızı belirlemelisiniz. İşin genel hatlarıyla belirlenmiş olması en önemli adımdır. Çünkü her girişimcilik fikri birbirinden farklıdır ve her fikir girişimci için farklı iş yeri ihtiyaçları doğurur. Yapılacak iş hangi ekipmanları gerektiriyorsa, girişimci de bu ekipmanlar üzerinden adımlarını atmaya başlayacaktır.

2. Gerekli donanıma sahip olup olmadığınızı denetleyin
Her girişimci adayı, işletme kurmak için o iş hakkında yeterli eğitime ya da tecrübeye sahip olmalıdır. İşletmelerle ilgili her ne kadar genel bir bilgiye sahip olunsa da mutlaka eksik bilgiler olacaktır. İşin içine girdikçe kendi eksiklerinizi daha kolay fark edersiniz. Ancak işe başlamadan önce gerekli donanıma sahip olmak zorundasınız. Genel olarak zaten işletme kurma gibi bir fikre ya da yetkiye sahip olanlar, yeterli donanıma da sahiptir. Bunu yapmak için farklı insanlarla konuşun, internet üzerinden merak ettiğiniz her konuyu araştırın.

3. Yeterli ekipman ve yeterli ekip olmazsa olmaz
Şirket kurmak ve iş yeri açmak için yeterli ekipman ve yeterli ekip olmazsa olmaz. Kendinizi yetersiz hissettiğiniz her konuda sizin açığınızı kapatacak bir çalışanınız olmalı. Bir zincir oluşturur gibi her çalışanınızın size hem tecrübeleri hem de yetenekleri ile gerekli desteği sağlaması gerekir. Belirli bir çevreye sahip olmak ve birileri tarafından konuşulmak, o iş yerinin geleceği için oldukça önemlidir. Bütün adımların mantıklı atılması gerekir. Bu nedenle hem maddi hem manevi her konu en ince ayrıntısına kadar araştırılmalı, yeterli özgüvene sahip olmalısınız.

4. Düzenli işinizle kendi işinizi karıştırmayın
Tam zamanlı çalıştığınız iş ortamından daha iyi bir iş ortamı yaratmak kulağınıza cazip gelebilir. Ancak iş sözleşmelerinin hemen hepsinde, çalışanların girişimci olmaları yasak. Bu yüzden tam zamanlı çalıştığınız iş ile kendi işinizin sınırlarını bulanıklaştırmayın. Yani çalıştığınız saatler içerisinde kendi işinizle ilgili bir şeyler yapmayın. Bir şeyleri tam oturmamışken işinizden olmak sizi üzebilir.

5. Önce kurduğunuz işte belirli bir seviyeye ulaşın
Gerçekçi düşünmek gerekirse, istifa etmeden önce kurduğunuz işin en azından kendi kendini döndürebilecek seviyeye gelmiş olması gerekir. Üstelik geçiminizi sağlayacak kadar da kazanç ediyor olmalısınız. Bu seviyeye gelmek için de aslında güvenebileceğiniz bir birikime ihtiyacınız olacak. O yüzden fazla acele etmeyin.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın