1. Logolara Hiç Bu Açıdan Bakmış Mıydınız?
Logolara Hiç Bu Açıdan Bakmış Mıydınız?
Girişimci Kafası
33 takipçi, girisimci.kafasi

Logolara Hiç Bu Açıdan Bakmış Mıydınız?

  • 28-02-2017, 08:51
  • 0 Yorum
  • 1 yıl önce

MARKA LOGOLARI VE GİZLİ ANLAMLARI


1- AMAZONDünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon’un logosundaki ok işaretini müşteri memnuniyetini temsil eden bir gülen surata benzetiyor olabilirsiniz. Fakat ok işaretinin A harfinden Z’ye doğru yöneldiğini fark etmiş miydiniz? Bu logo Amazon'un A’dan Z’ye her tür ürünü stoklarında bulundurduğunu göstermektedir.

 

2- VİKİPEDİ

 Bilmediğimiz bir şey olduğunda ve doğru bilgiye ulaşmak istediğimizde ilk baktığımız yer genellikle Wikipedia olur. Dünyaca bilinen bu sitenin logosundaki anlamı çıkarmak o kadar zor olmasa da muhtemelen yap-bozda neden eksik parça olduğunu hiç düşünmemişsinizdir. Wikipedia’nın en büyük amaçlarından biri tüm dünyada ve tüm dillerde ansiklopedik bilgiyi insanlara sunmaktır. Farklı dillerde karakterlerin olduğu dünya yap-bozundaki eksik yerler ise henüz sahip olmadıkları bilgileri ve dilleri temsil etmektedir.

 

3- CARREFOUR

 Türkiye'de de hızlıca büyümeye devam eden marketler zinciri Carrefour markasının adı, Fransızcada kavşak anlamına gelmektedir. Bu yüzden logosunda farklı istikametleri gösteren iki ok vardır ve bu okların ortasındaki beyaz kısımda C harfi oluşmaktadır. Logonun rengi ise Fransa bayrağından alınmıştır.

 

4- APPLE 

Dünyanın en çok tanınan markalarından biri kuşkusuz Apple’dır. Bu markanın logosuyla ilgili birçok açıklama bulunmaktadır. Fakat bilgisayar biliminin kurucusu kabul edilen Alan Turing’in zehirli bir elma yiyerek intihar etmesiyle kesin bir bağlantısı vardır. Her ne kadar Adem, Havva ve yasak elma ile ya da Newton ve yer çekimi ile ilişkilendirilse de Apple logosundaki elma fikri, bilime yaptığı katkılardan dolayı Alan Turing anısına kullanılmaya başlanmıştır.

 

5- GOOGLE

 Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google logosunun da barındırdığı gizli bir anlam var. Mavi, kırmızı ve sarıyı yani ana renkleri kullanarak yaptıkları logoda bir farklılık yaratıp ara renk olan yeşili kullanmaları markanın kurallara göre oynamadığının temsilcisidir.

 

6- BMW

 Alman araba üreticisi BMW, daha önceleri araba yerine uçak motoru üretimi ile daha çok bilinirdi. Bu yüzden logodakibeyaz kısımlar uçak pervanesini, arkasındaki mavi kısım ise gökyüzünü temsil etmektedir.

 

7- TOBLERONE

 Hepimizin severek yediği, üçgen şeklindeki dünyaca ünlü çikolata markası Toblerone'un ilk çıkış yeri “Ayılar Şehri” olarak bilinen İsviçre'nin Bern kentidir. Marka da bunu zekice logosuna eklemiş. Bakalım siz de logodaki ayıyı görebilecek misiniz?

 

 

8- TOYOTA

 
Toyota logosundaki 3 adet elips, müşterinin, ürünün ve teknolojinin kalbini simgelese de aynı zamanda yapılacak kombinasyonlarla logonun içerisinde “TOYOTA”nın harflerini bulabilirsiniz.

 

9- VAIO

 Sony, ses ve video ekipmanları üretmesiyle tanınırdı. Bilgisayar, laptop ve tablet üretmeye başlayınca hem geçmişlerini hem de geleceklerini simgeleyecek bir logo aramaya başladılar. Sony VAIO logosunda “v” ve “a” harfleri analog dalga iken “i” ve “o” ise binary kod (ikili kod) şeklindedir.

 

10- T.C. ZİRAAT BANKASI

 Son olarak Türkiye’den bir logo inceleyelim. Her ay maaş çektiğiniz Türkiye'nin kamu bankalarından olan Ziraat Bankası'nın logosunda T, C, Z, B harflerinin bir başak şekline gizlendiğini fark etmiş miydiniz?
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kişisel Gelişim

Yıllardır hiç eskimeyen heavy metal grubu Metallica, trendler her ne kadar değişirse değişsin popülerliğini her zaman korudu. Müziklerin ...

Girişimcilik

Sıfırdan yeni veya çalışabilir bir iş fikri ortaya atma ve bu iş fikrini sürdürülebilir bir iş modeli haline getirip, kar elde etmeye ...

İş Fikirleri

Girişimcilik konusunda her ne kadar bilgi sahibi olursanız olun, endişe duymanız son derece doğaldır. Bugüne kadar edindiğiniz bütün ...

Girişimcilik

Hayatımızın her alanında yer alan internetin icadı 1960'lı yıllara kadar dayanıyor. Fakat günümüzdeki kullanımı için 1990'lı yıllara ...

İş Fikirleri

Gezegendeki motorlu taşıtların toplam sayısının kesin olarak bilinmesi neredeyse imkânsız olsa da Ward’s Auto’nun yaptığı ...

Motivasyon

GAMZE CİZRELİMarka: Big ChefsODTÜ işletme mezunu olduktan sonra Sanayi Savunma Projesinde çalışmayan başlayan Cizreli, ikinci yılında ...

home search notifications 1 person