"ders alınmış bir başarısızlık, başarı demektir."
-Malcomb S.Forbes
Lise Öğrencisi Mert Akyürekli Çin’de Dünya Birincisi Oldu

Lise Öğrencisi Mert Akyürekli Çin’de Dünya Birincisi Oldu

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 3 DK
  • 07-03-2018
  • 0 yorum
  • 4K

Lise Öğrencisi Mert Akyürekli Çin’de Dünya Birincisi Oldu

Başarısızlık=Başarı
Yakın zamanda lise öğrencisi Yiğit Can, Apple’ın teşekkür listesine girmişti. Şimdi de yine bir lise öğrencisinin Çin’de dünya birincisi olduğu öğrenildi. Genç yetenekler, son zamanlarda başarılarıyla Türkiye’yi gururlandırıyor. Ancak ülke gündeminin yoğunluğundan dolayı bu başarılar ne yazık ki çoğu kişi tarafından duyulmuyor.

İstanbul Çevre Koleji öğrencisi Mert Akyürekli, Çin’de düzenlenen ‘China Adolescents Science Technology Innovation Contest’ (CASTIC) uluslararası proje yarışmasında dünya birincisi oldu. Ödül, Çin Başbakan Yardımcısı tarafından takdim edildi.

Çin’in en büyük bilim yarışması olarak bilinen CASTIC’e her yıl farklı ülkelerin katılımıyla düzenleniyor. Bu yıl 500 finalistin yarıştığı proje yarışması, 14-23 Ağustos tarihleri arasında Çin’in Hangzhou kentinde gerçekleştirildi.

DNA’nın Sırrını Çözdü


Lise Öğrencisi Mert Akyürekli Çin’de Dünya Birincisi Oldu 1

Mert Akyürekli’nin projesi, tıp dünyasında yeni bir devir açabilecek niteliğe sahip. Akyürekli, “nano mataryelin manyetik özelliğini kullanarak bozuk DNA’yı tespit etme”* şeklinde açıklayabileceğimiz proje ile Türkiye‘yi temsil ediyordu. DNA-ferro sıvı etkileşiminin incelendiği bu proje, hem jüri hem de halk tarafından yüksek puan topladı. Daha 17 yaşındayken büyük bir başarıya sahip olan Akyürekli, projesiyle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Ailemde birçok kişi kanser hastası. Onlarında erken tanıyla sağlıklarına kolayca kavuşmaları için bu projeye başladım. Projemde nano mataryelin manyetik özelliğini kullanarak bozuk DNA’yı ayırt edebiliyorum. İlerde geliştirebilirsem projemi hastanelerde çok pahalı ve büyük makinelerde gerçekleştirilen bu işlemi en fazla bin dolara mal edebilen bir sistem geliştirdim.” 

Akyürekli’nin projesi, ileri seviyede optik ve manyetik laboratuvar ortamı gerektiriyordu. Ege Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Yavuz Öztürk, laboratuvarının kullanılmasına izin verdi. Akyürekli, prototipi yapmak için kullandığı malzemeleri de Ege Üniversitesi’nden karşıladığını söyledi. Sonraki zamanlarda prototipi daha da küçülterek geliştirmek istediğini söyledi.

Akyürekli’nin danışmanlığını Türkiye’ye kazandırdığı ödüllerle bilinen İzmirli öğretmen Ümit Karademir ve ekibi yapıyor. Ümit Karademir, dünya çapında 20 uluslararası fuar ve organizasyonun Türkiye temsilciliğini üstleniyor. Ekibin danışmalık yaptığı tüm proje öğrencilerinin uluslararası arenada dünya dereceleri bulunuyor.

Mert Akyürekli’nin bu başarısının tüm girişimcilere ilham olmasını dileriz.

Projenin orijinal adı: “Investigation of DNA-Ferrofluid Interaction by Using Magneto-optical Methods” [Magneto-optik Yöntemleri Kullanarak DNA-Ferrofüzyon Etkileşiminin İncelenmesi]
"Lise Öğrencisi Mert Akyürekli Çin’de Dünya Birincisi Oldu" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et