"stresten kurtulmak için görevinizi en iyi şekilde yapın."
-Hans Selye
Lise Öğrencisi Gözle Bilgisayar Kullandıran Yazılım Geliştirdi

Lise Öğrencisi Gözle Bilgisayar Kullandıran Yazılım Geliştirdi

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 3 DK
  • 25-04-2018
  • 0 yorum
  • 3K

Lise Öğrencisi Gözle Bilgisayar Kullandıran Yazılım Geliştirdi

Başarısızlık=Başarı
Engelli bireylerin yaşama kazandırılması önemli sosyal konular arasında. Bilgisayar kullanımının desteklenmesi ise bunun en hızlı ve etkin yollarından birisi olarak görülüyor. Lise öğrencisi Mehmet Hamza Erol, tam olarak bunu yaptı. Elleri olmayan engelliler başta olmak üzere, tüm engelli bireylerin bilgisayar kullanımı destekleyecek düşük maliyetli gözlük geliştirdi. Piyasadaki benzer ürünlerle karşılaştırıldığında bu gözlük, hem uygun geliştirme maliyeti hem yüksek başarı oranıyla insanların ilgisini çekmeyi başardı.

İlk aşamada TÜBİTAK yarışmasına katılmak için geliştirilen proje, Avusturya dahil olmak üzere farklı bilim festivallerinden davet aldı. 11. sınıf öğrencisi olan Mehmet Hamza, engelli bireylerin önündeki engellerin kaldırılması için büyük bir adım attı.

Engelleri Ortadan Kaldıracak Yenilik


Lise Öğrencisi Gözle Bilgisayar Kullandıran Yazılım Geliştirdi 1

Mehmet Hamza, gözlük projesini geliştirirken piyasadaki mevcut örnekleri inceledi. Yazılım geliştirme sürecinde kolaylıkla elde edilebilecek bir gözlük çerçevesini “yılan kamera” ile entegre etti. Ürünü mümkün olan en basit ve işlevsel şekilde tasarlayan yaratıcı lise öğrencisi, estetik kaygılardan çok ürünün maksimum verimi sağlamasına odaklandı.

Gözlük, aslında göz hareketlerini temel alarak çalışıyor. Yılan kamera tarafından yakalan göz hareketleri, fare gibi bilgisayardaki imlecin hareket ettirilmesinde kullanılıyor. Kamera, gözün anlık fotoğraflarını alarak geliştirilen yazılıma aktarılıyor. Böylelikle en az gecikmeyle ekrandaki imleç hareket ettirilebiliyor. Mehmet Hamza, geliştirdiği yazılımın ve ürünün oldukça düşük bir hata payıyla çalıştığını belirtti.

Maliyeti Çok Düşük


Lise Öğrencisi Gözle Bilgisayar Kullandıran Yazılım Geliştirdi 2

Mehmet Hamza’yı bu gözlüğü geliştirmeye iten pek çok sebep var. Ama bunlardan en önemlisi, piyasada bulunan yüksek maliyetli gözlükler. Mehmet Hamza, bu yüksek maliyetli gözlükleri görünce daha ucuz ve yine aynı işleve sahip bir bilgisayar kullanım gözlüğü geliştirebileceğini düşündü. Binlerce dolara kadar çıkabilen bu ürünün en ucuz versiyonu ise 60 dolar. Bu nedenle bilgisayar kullanım gözlüğü, çoğu engelli bireyin ulaşabileceği bir ürün olmaktan çıkıyor. Sadece 44 TL yani yaklaşık 10 dolar maliyetle gerçekleştirildiği düşünülürse, bu gözlük erişilebilirlik açısından devrim yaratabilir.

Seri üretime uygun olan model, düşük maliyeti sayesinde dünyadaki tüm engelli bireyler için ulaşılabilir olabilir. Mehmet Hamza, geliştirdiği bu bilgisayar kullandıran gözlük sayesinde TÜBİTAK Ege Bölgesinde üçüncülük ödülünü aldı.
"Lise Öğrencisi Gözle Bilgisayar Kullandıran Yazılım Geliştirdi" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et