1. Lider Olmak İsteyenlerin Bırakması Gereken 5 Alışkanlık
Lider Olmak İsteyenlerin Bırakması Gereken 5 Alışkanlık
Ömer K.

omer.kacar

Lider Olmak İsteyenlerin Bırakması Gereken 5 Alışkanlık

  • 22-09-2017, 11:44
  • 0 Yorum
  • 9 ay önce
Takdir edilen ve örnek gösterilen biri olmak, iş hayatında olduğu kadar insan ilişkilerinde de elde etmesi güç bir iş. İyi bir lideri lider yapan en temel şey, sahip olduğu alışkanlıklardır.

Gündelik hayatın karmaşası içinde bazı insani özelliklerimizi unutuyoruz. Yeni alışkanlıklar kazanıyor, bunlardan kötü olanların bize neler kaybettirdiğini hiç düşünmeden alışkanlıklarımıza sıkıca sarılıyoruz.

Liderlik ruhuna sahip olan insanlar, herkesin gördüğünden daha fazlasını ve daha ilerisini görebilirler. Bir işin başarılı veya başarısız sonuçlanması, çoğu zaman liderin kendisine bağlıdır. Bir lider, bağlı olduğu kişilere ilham da verebilir, onları soğutabilir de. Büyük bir şirkette çalışan herkesi tek bir vizyon altında toplama becerisi, hakikaten de liderlik vasfı gerektirir.

Ekibinizin lideri olsaydınız, nasıl biri olurdunuz? İnatçı mı, çalışanlarını yok sayan biri mi, gücünüzü herkese yansıtan biri mi, yoksa önemli kararları veremeyen biri mi?

Çevremizde lider olmak isteyen çok fazla insan var. Sanki lider olunduğunda bazı alışkanlıklar bir çırpıda kazanılıyormuş gibi bir şey de söz konusu. Eğer siz de ileride lider olmak istiyorsanız, bu alışkanlıklardan bir an önce vazgeçmelisiniz.
1. Kararları Geciktirmek
Bir liderin en önemli sorumluluklarından biri karar vermektir. Önemli bir karar için düğmeye bastığınızda kararı durdurmak, ertelemek veya tamamen kaçınmak mümkündür. Sorunlara aldırış etmeden kararları geciktirmek, her lideri etkisiz hâle getirir. Yıkıcı kararlar vermek de aynı şekilde… Eğer saygınlık kazanmak istiyorsanız, doğru kararlar verebilmek için gerekli çabayı harcamalısınız.

2. Bireyi İhmal Etmek
Herkese aynı şekilde davranamazsınız. Çünkü her birey, farklı kişisel özelliklere sahiptir. Çalışan sayısı kaç olursa olsun, herkesin ayrı birer birey olduğunu ihmal etmemelisiniz. Herkesin kendi görevleri, izlemesi gereken kuralları ve standartları vardır. Bunun için güçlü bir iletişim şart. Çalışanlarınızın neyi sevip neyi sevmediklerini bilmeli, onları daha yakından tanımalısınız.

3. İnatçı Davranmak
Eğer doğru kararlar vermek ve ekibinizin motivasyonunu maksimum düzeye yükseltmek istiyorsanız, yeni olan her seçeneğe açık olmak zorundasınız. Ekibinizden birinin görüşünü dinleyip kendi mantık süzgecinizden geçirmeli,  doğru bildiğiniz kararlar uğruna inatçı davranmamalısınız. Kendi beklentileriniz, çalışanlarınıza esneklik kazandırmalı. Kibirli, mantıksız, erişilemez görünen bir lider hiçbir çalışan tarafından sevilmez.

4. Negatif Takviye Kullanmak
Negatiflik, evrensel olarak yıkıcı bir özellik taşır. Bir tür motivasyon aracı olarak negatif takviye kullanmak, çalışanlarınızı yaptıkları işten soğutacaktır. Birine hata yaptığını ve yapılan hatanın düzeltilmesi gerektiğini söylemek doğru bir şeydir. Ancak bunu yaparken kimseyi azarlamamalısınız. Negatif takviye, birilerini cezalandırmak ve yapılan hatalardan dolayı onları kötü hissettirmektir. Bunun yerine güveninizi ve moralinizi yükselten çabalarınızı olumlu takviye durumuna geçirmeyi deneyin.

5. Gücünü Açıkça Göstermek
Lider olmak, aynı zamanda iktidar konumunda olmaktır. Bunun bilincinde olmak gerek. Sahip olduğunuz gücü herkese açıkça göstermek, sizi iyi bir lider yapmaz. Hatta çalışanlar tarafından öfkeye sebebiyet verir. Birini küçümsemek, birine emir vermek veya ekibin tamamına ateş açmak sizi küçük gösterir.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Kaan Gülten'in pazarlama deneyiminden alıntılanmıştır. Ülkemizin kriz dönemlerinde, kola tüketmeyelim, dolar bozduralım, şuna yasak ...

Kişisel Gelişim

İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün ...

Girişimcilik

Doğru yerde ve doğru zamanda yapılan yatırım, hiç beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Bunun en iyi örneğini Bitcoin’de gördük. Bitcoin, ...

Girişimcilik

Türk mobil oyun şirketi Gram Games, yakın zamanda Türkiye’den Londra’ya doğru açılmıştı. Bugüne kadar Amerika’da en çok ...

Kişisel Gelişim

Dünyaca ünlü PayPal şirketinin kurucu ortaklarından Peter Thiel, öğrendiği 4 önemli deneyimi genç girişimcilerle paylaştı. ...

Girişimcilik

 Girişimci olmak, bazen en dikkat çeken ve farklı iş fikirleri ile ilgilidir. Yine de en orijinal iş fikirlerinin bile başarı için ...

home search notifications 1 person