"En güzel intikam;Mutlu olmaktır. Başka hiçbir şey sizi sevmeyenleri daha fazla rahatsız edemez."
-Anonim
Küçük Esnafın Ayakta Kalabilmesini Sağlayabilecek Sırlar
Ömer K.
Ömer K. 25 Takipçi

Küçük Esnafın Ayakta Kalabilmesini Sağlayabilecek Sırlar

  • 3 DK
  • 03-04-2018
  • 0 yorum
  • 874
Günümüzde üretim ve tüketimin globalleşmesi birçok alana olumlu etki etse de bazı dezavantajların ortaya çıkmasına da neden oldu. Genellikle markaların hızlı bir şekilde büyümesi bizim için pozitif etki gibi görünür. Ancak küçük esnaf için aynı şeyi söyleyemeyiz. Özellikle yerel pazarlara giren markalar, her geçen gün küçük esnafın gelirlerini tehdit etmeye başladı. Bu yazımızda küçük esnafın varlığını devam ettirebilmesi için izleyebileceği yolları derledik.
1. Hizmet Etkisini Artırın


Küçük Esnafın Ayakta Kalabilmesini Sağlayabilecek Sırlar 1

Daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsanız, hizmet etkinizi artırmalısınız. Bunu yaparken de kendi aldığınız hizmetlerden nasıl mutlu olduğunuzu düşünmeniz size yol gösterecektir. Yüksek apartmanlarda yaşayanlar sepet sarkıtıp bir bakkaldan kolayca alışveriş yapabiliyorlar. Bu elbette müşteri memnuniyeti sağlar ancak ayakta kalabilmeniz için sarkıtılan sepete ürün doldurmaktan çok daha fazlasına ihtiyacınız var.

2. Broşür Dağıtımını Yapın


Küçük Esnafın Ayakta Kalabilmesini Sağlayabilecek Sırlar 2

Hizmetlerinizin tanıtımını yapabilmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Genellikle ilk açılan yerlerde sıkça uygulanan bir adım olan broşür dağıtımı aslında insanların sizlerden neyi satın alabileceğini, nasıl bir hizmet sağladığınızı ve sizlerle nasıl iletişime geçebileceklerini görmelerini sağlayacak ve belki de işinizin yerelde duyulmasında etkin bir rol oynayacaktır.

3. Müşterilerinizle Bağ Kurun


Küçük Esnafın Ayakta Kalabilmesini Sağlayabilecek Sırlar 3

Belki de işletmeniz için en önemli adım budur. Çünkü müşterilerinizle kuracağınız bağ onların size güvenebileceğini gösterecektir. Müşterileriniz hizmet satın alırken özellikle güven duygusuna oldukça dikkat ederler. Sizler de müşterilerinizle aranızdaki günlük diyaloglara, hâl hatır sormalara önem vererek onlarla bağ kurabilir ve onları düşündüğünüzü göstererek güvenlerini kazanabilirsiniz.

4. Çalışma Saatlerinizi Düzenleyin


Küçük Esnafın Ayakta Kalabilmesini Sağlayabilecek Sırlar 4

Genellikle büyük markaların daha fazla kişiye ulaşmasındaki en önemli etkenlerden birisi çalışma saatleridir. Gece yarılarına kadar açık olan mağazalar, müşteriler tarafından tercih edilme başarısını çalışma saatleri ile sağlarlar. Sizler de çalışma saatlerinizi artırarak müşterilerinizin sizlere daima ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

5. İnternete Atılın


Küçük Esnafın Ayakta Kalabilmesini Sağlayabilecek Sırlar 5

Alışverişte internet kullanımı her geçen gün artıyor. Küçük bir işletmeniz varsa belirli eğitimleri ve destekleri alarak internette var olabilirsiniz. Özellikle çevrenizde daha fazla kişiye ulaşabilmek ve farklı müşteriler kazanabilmek için internet yüzünüzün olması, işletmenizi ve kendinizi geliştirmenize olanak sağlayacaktır.
"Küçük Esnafın Ayakta Kalabilmesini Sağlayabilecek Sırlar" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et