Krizi Nasıl Fırsata Çevirebileceğinize Dair Özel Tüyolar

Krizi Nasıl Fırsata Çevirebileceğinize Dair Özel Tüyolar

  • 5 DK
  • 07-09-2018
  • 0 yorum

Kriz dönemleri her şirket için en zor dönemlerdir. Bu dönemlerde çoğu şirket maliyetleri karşılayamaması ve yeni atılımlar yapmakta zorlanması nedeni ile batma tehlikesi yaşar ve çoğunlukla da iflas ederler.

Ancak bazı şirketler var ki kriz anları ne kadar büyük olursa olsun, zekâları ile bu anları kendilerine fırsat olarak çevirmeyi başarmış ve günümüze kadar gelmişlerdir. Bu şirketler tam anlamı ile krizi fırsata dönüştüren, dünya çapında başarılı olmuş şirketlerdir.

Örneğin; Hewlett-Packard’tan bahsedelim.

Stanford üniversitesinden iki genç Bill Hewlet ve Dave Packard tarafından kurulan Hewlett-Packard yani bilinen adı ile HP, 1939 yılında küçük elektronik cihazların üretimi için çalışmaya başladı.

Birkaç yıl sonra 2. Dünya Savaşı patlak verinde krize düşmesi beklenen HP tam tersi yönde ilerledi. Savaş sırasında Almanya, denizaltı filolarından zarar görenler için radarlarla ilgili cihazlara ihtiyaç duyunca HP, bir anda krizi fırsata çevirmiş oluyor.

Bu ve bunun gibi durumlarda krizi fırsata çevirmenin yolları nelerdir peki diye sorarsanız eğer size şu şekilde tüyolar verebiliriz…

 

Zekâ Kokan Atılımlar Yapın

Kriz durumlarında mutlaka zekâ kokan hamleler yapmanız gerekir. Krizi çok iyi analiz etmeli, akıllıca atılımlar yapmalı ve kıvrak zekânızı bu durumda ortaya çıkarmalısınız.

Zekice bir planlama yapın, bu plan dahilinde aksiyon alın ve kriz içerisinde olduğunuzu varsayarak buna uygun hamle tarzı geliştirin.

Krizmiş Gibi Davranmayın

Krizde krizmiş gibi davranmamak en önemli başarı kriteridir. Kriz olduğunu tabiî ki bilin ancak krizdeymiş gibi davranmayın. Son derece sakin, kararlı duruşunuzu koruyun ve aklınızı ortaya koyun.

Krizde İhtiyaç Duyulanlara Odaklanın

Kriz anlarında insanların daha çok neye ihtiyaç duyabileceğini listeleyin. Verdiğiniz hizmet ile bu listeyi örtüştürebiliyor iseniz kriz durumunda ayakta kalmak için güçlü bir adım atmış olacaksınız demektir.

Bir B Planınız Olsun

Kriz durumlarında mutlaka bir B planınızın olması gerekmektedir. A planı hemen hemen çoğu durumda işlemez hale gelmiş olacaktır. Bu yüzden bir B hatta ve hatta bir C planınız olmalıdır.

İlham Alın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi HP çapında şirketlerden ilham alarak hareket edebilirsiniz. Böylece önünüzde krizden etkilenmemiş ve krizi fırsata çevirmiş koskoca kalıcı bir örnek durmuş olacaktır.

Krizlerde reklama sarılan kazanıyor ( Türkiye’den örnekler )

2001 krizinde hedef kitlesini tekrardan göz geçirerek TV reklamlarını daha fazla arttıran Dove, pazar payını yüzde 9.8’den yüzde 15.7’ye çıkarmıştı. Aynı dönemde güven, sadakat, dostluk mesajları veren Akbank, kriz öncesi 3 bin 750 olan günlük yeni müşteri sayısını kriz sonrasında 4 bin 800’e yükseltti. Alo her gün makine çalıştırmaktan kaçınan müşteriyi hedefe alarak reklamları artırdı. 1999’da yüzde 3.5 küçülen pazar payını, krize rağmen 2001’de yüzde 16.5 arttırdı. Bunlar kriz döneminde reklam çalışmalarını kısmayarak büyümesine devam eden örneklerden sadece birkaçı…

“Krizlerde reklama sarılan kazanıyor” diye bağıran uzmanlar, dünyayı etkisi altına alan küresel krizde de reklam çalışmalarının can simidi olacağına dikkat çekiyor.

Dijital Pazarlama Stratejilerinizi Geliştirin

Dijital Pazarlama ile sesinizi duyuracağınız tüm online mecraları kullanmaya özen gösterip yeni stratejiler ile kriz dönemlerini fırsata çevirerek hızlı aksiyonlar alabilirsiniz. Dijital pazarlamada, SEO(arama motoru optimizasyonu), SEM (arama motoru pazarlaması), influencer pazarlama, içerik pazarlama, sosyal medya pazarlama ve  e-posta pazarlamalarına ağırlık vermeniz gerekmektedir.

YORUMLAR