"korkun seni mahkum eder,umudun seni özgür bırakır."
-Esaretin Bedeli
Kötü Müşterileri Tespit Etmenin 5 Yolu
Ömer K.
Ömer K. 38 Takipçi

Kötü Müşterileri Tespit Etmenin 5 Yolu

  • 3 DK
  • 28-03-2018
  • 0 yorum
  • 1K
Tüm şirketler yeni müşteri kazanmak ve ellerindeki müşterileri tutmak isterler. Ama bazı durumlarda uzaktan sevmek, sevmelerin en güzeli olabilir. Zor müşteri olarak adlandırdığımız bazı müşteriler, size fayda sağlamaktan ziyade sizi zarara uğratabilirler. O müşteri için ayırdığınız iş gücünden fazlasını harcamanız gerekiyorsa, müşteriyi elinizde tutma kararınızı gözden geçirmeniz gerekebilir. Müşteriyi rakiplerinize paslayarak belki de çok fazla kazanç sağlayabilirsiniz. Şimdi size uygun olmayan kötü müşterileri tespit etmek için kullanabileceğiniz 5 yönteme bakalım.

Tabii bu yazıda bahsedeceğimiz her şey şirketler arası ticaret yapanlar, yani B2B’ler için geçerli.

Kötü Müşterileri Tespit Etmenin 5 Yolu 1

1. Ödemelerde Yaşanan Sorunlar


Bir müşterinin size uygun olup olmadığını, ödemeleri ne kadar düzenli yaptıklarından anlayabilirsiniz. Ödemlerin bir ya da iki kere gecikmesi herkesin başına gelebilir. Yoğun zamanlarda ödemeleri takip etmek zor olabilir. Böyle durumlarda müşteri sadakati için alttan almanız gerekir. Ama huylunun huyundan vazgeçmediği durumlarda ipleri elinize alma zamanı gelmiş demektir. 

2. Proje Tanımının Sürekli Değişmesi


İşe başladınız. Her şey olabildiğince plana uygun gidiyor. Tam proje bitmek üzere hop bir telefon. X Bey, biz şunu da istiyoruz. İlk başta yapılan proje tanımının sürekli değişmesi, o müşterinin size uygun olmadığının göstergelerinden biri olabilir.

3. Çalışanlarınızdan Gelen Şikâyetler


Genellikle müşterilerle teması kuran kişiler sizden çok çalışanlarınız olur. Bu yüzden müşterilerin huylarını ve alışkanlıklarını en iyi onlar bilirler. Eğer çalışanlarınız sürekli olarak bir müşteriden şikâyet ediyorsa, onları dinleyin. Bu müşteri son dakikada iş tanımı değiştiriyor ya da ödemelerini yapmıyor olabilir. Ya da çalışanlarınıza kötü davranıyor da olabilir. Bu gibi bir durumda müşteriden vazgeçerek çalışanlarınızın yanında olmak sizin için daha faydalı olacaktır.

4. Sıklıkla İş Yaptığı Kurumları Değiştirmesi


Müşteri size geldi. Daha öncesinde de üç rakibinizle daha çalışmış. Bu durumda müşterinin size sadık kalması pek olası görünmüyor. Kötü bir müşteriyi tespit etmek için, müşterilerinizin geçmişte aldıkları hizmetleri öğrenebilirsiniz.

5. Bitmek Bilemeyen Aramalar


Soru sormak her müşterinin hakkı. Ama her durumda olduğu gibi soruların da bir sınırı olmalı. Tüm detayları vermenize rağmen sizi her gün arayarak soru soran müşteri işlerinizi aksatabilir. Çünkü bu gibi bir durumda çalışanlarınız, sizin o müşteri için ayırmayı planladığınızdan zamandan çok daha fazla zaman harcayacaklardır.
"Kötü Müşterileri Tespit Etmenin 5 Yolu" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et