"zirveden başlayamazsın."
-Samuel Levenson
Kötü Bir Patronla Hayatta Kalma Yolları

Kötü Bir Patronla Hayatta Kalma Yolları

  • 4 DK
  • 05-11-2018
  • 0 yorum
  • 5K

Kötü Bir Patronla Hayatta Kalma Yolları

Başarısızlık=Başarı

Bir patron iş yerini mutsuz edebilir. İnsanların ofiste ne kadar zaman geçirdikleri göz önüne alınırsa hayatlar sefil olabilir. Kızgın, aşağılanmış, endişeli ve depresif hissetmeye başlarsınız. İş arkadaşlarınıza, patronun ne kadar kötü olduğunu size nasıl davrandığını, sizi nasıl hissettirdiklerini anlatırsınız. Bununla ilgili bir şeyler yapmayı düşünürsünüz ancak hiçbir adım atamazsınız. Bu şekilde davranmayı bıraktıklarını ve her şeyin kendi başına daha iyi olabileceğini umarsınız.

Ama tabii ki durmuyorlar. Size bağırıyorlar, sizi geciktiriyorlar, raporları tekrar yapıyorlar. İşinizi eleştiriyorlar, sizi eleştiriyorlar. Bu şekilde değişimin olası olmadığını anlamaya başladınız. Bir patlamadan kaçınmak için yapabileceğiniz her şeyi yapmaya çalışıyorsunuz ama hiçbir şey işe yaramıyor. İşiniz her gün, patronunuzdan ne kadar nefret ettiğinizi düşünerek geçirdiğiniz bir hapishane haline geliyor.

Atabileceğiniz iki adım vardır. Her ikisi de zor görünebilir ancak şaşırtıcı derecede basittir.

  • Patronunuzun Davranışlarının Sizi Neden Bu Kadar Rahatsız Ettiğini Kabul Edin

Çünkü, grup dedikodusunda yöneticiniz hakkında teselli bulmuş olsanız bile, bu kişi tarafından neden bu kadar kişisel olarak engellendiğinizin bazı nedenleri vardır. Hayatınızdaki başka birini hatırlatıyorlar mı? Eleştiriye kesinlikle tahammül edemez misin? Patronunuzun bu kadar kötü görünmesini sağlayan şey nedir? Soruları sorulduğunda hangi cevapların ortaya çıktığına şaşırabilirsiniz.

  • Tamamlayıcı Yaklaşım Patronunuzla Empati Kurmak

Yeryüzünde tam olarak yapmak istediğiniz son şey olduğunda bu kişi için empatik bir nokta bulmanızı neden öneriyoruz? Çünkü anlaşmanın bir yolunu bulmanız gerekiyorsa, uzun bir görüşe sahip olmanız ve neden bu şekilde davrandıklarını anlamaya çalışmanız gerekecek. Patronunuzla empati kurmanıza izin verirken, bazı olumsuzlukların kaybolmasına da yer veriyorsunuz.

Patronlarıyla önemli sorunları olan yıllar boyunca birçok çalışanla görüştük. Her halükarda, işçilerden üstlerinin neden bu kadar çirkin gözüktüklerini sormalarını istedik. Örneğin, azarlandıklarında ya da eleştirildiklerinde neden bu kadar küçülmüş ve aşağılanmış hissederler? Bunlar, bir çalışanın masaya getirdiği ve değerlendirmesi gereken konulardır. Belki de aynı patron başka bir meslektaşını da rahatsız etmeyecekti. İnsanlar, bu soruların bazılarına cevap bulmak için içeriye bakma sorumlulukları olduğunu anlamalılar.

Empati sayesinde patronun bilinçaltında yatan kaygısını anlamaya çalışırken, bir çalışan denetçinin korkudan uzak durmasına yardımcı olacak şekillerde etkileşime girebilir. Gerekirse patronu kontrol altında tutmanın yolarını bul. Patronun kırılgan benlik saygısı varsa fırsatlar ortaya çıktığında onların olumlularını kabul et.

En zor kısmı, işyerini daha rahat hale getirirken kendi rollerimizi ve yeteneklerimizi kabul etmektir. Kendimiz ve patronlarımız hakkında öğrenme görevini kabul ederken, bunu yapabiliriz. İnsanlar size kendinden bahsetmek ister ve her zaman böyle yaparlar, duyulmak istiyorlar. Sadece anlamaya çalışın.

"Kötü Bir Patronla Hayatta Kalma Yolları" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et