KOSGEB kavramının açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı’dır. KOSGEB nedir? Ülkemizde bulunan KOBİ’lerin rekabetlerinin arttırılması ve KOBİ’lerin kurumsallaşma, ihracat ve Ar-Ge gibi konulardaki potansiyellerinin kullanılmasını sağlayan, KOBİ’lerin küresel ekonomide güçlü hale gelmesini sağlayan, girişimcilik kültürünü destekleyen ve yaygınlaştırmaya çalışan bir kuruluştur. Bu kuruluş; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir tüzel kişiliktir. KOSGEB girişimcilik kültürünü destekleyen ve girişimciliğin artmasını sağlayan bir kuruluştur.

KOSGEB’den Üç Yeni Program

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ile ‘Bilişim Teknolojileri KOBİ’lerinin Geliştirilmesi’, ‘Hızlı Büyüyen KOBİ’lerde Kapasite Geliştirme’ ve ‘KOSGEB Destekli Girişimlere İvme’ adında üç yeni programı duyurdu. KOBİ Gelişim Destek Programı ile üç ayrı programdan oluşan bu yeni destek paketi KOBİ’lere 300 milyon lira destek verecek. Bu programlara yönelik projeler hazırlayan KOBİ’ler, projelerini kurula sunacaklar. Projelerin kabul edilmesi ile destek alma hakkı kazanacaklar.

Başvuru Tarihi

KOBİGEL projelerine başvurular 30 Mayıs 2016 tarihinde başlıyor ve 1 Temmuz 2016 tarihinde son buluyor. Başvurular elektronik ortam üzerinden yapılmaktadır.

Başvuru Şartları

Bilişim Teknolojileri KOBİ’lerinin Geliştirilmesi Projesi için başvuru koşulları şöyledir:

 • 26 Bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı
 • Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler
 • Veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler, web portalları
 • 01.2016 tarihinden önce kurulmuş olan, 2015 yılı mali verilerine göre net satış hasılatı en az 100 bin lira olan ve bilanço hesabı esasına göre defter tutan, 2014-2015 yıllarından herhangi birinde brüt satış karı elde eden işletmeler programa başvurabilir.
 • Programa ülke genelinden şartlara uyan tüm işletmeler başvurabilir.
 • KOBİ’lere geri ödemesiz 100 bin lira, geri ödemeli 150 bin lira olmak üzere toplam 250 bin lira KOSGEB destekleri verilecektir. Destek oranı yüzde 60’dır. Proje süresi en az altı ay, en fazla on iki aydır.

Hızlı Büyüyen KOBİ’lerde Kapasite Geliştirme Projesi için başvuru koşulları şöyledir:

 • İçeceklerin imalatı (alkolsüz içeceklerin imalatı, maden sularının ve diğer şişelenmiş suların üretimi hariç), tütün ürünleri imalatı, bina inşaatı, bina dışı yapıların inşaatı, özel inşaat faaliyetleri hariç olmak üzere KOSGEB tarafından desteklenebilen sektörlerden herhangi birinde faaliyet gösteren işletmeler bu projeye başvurabilir.
 • 01.2014 tarihinden önce kurulmuş olan, bilanço hesabı esasına göre defter tutan, 2015 yılı mali verilerine göre net satış hasılatı en az 500 bin lira olan ve çalışan sayısı en az beş olan
 • 2014-2015 yıllarından herhangi birinde faaliyet karı elde eden işletmeler projeye başvurabilir.
 • Programa ülke genelinden şartlara uyan tüm işletmeler başvurabilir.
 • KOBİ’lere geri ödemesiz 300 bin lira, geri ödemeli 300 bin lira olmak üzere toplam 600 bin lira destek verilecektir. Destek oranı yüzde 60’dır. Proje süresi en az altı ay, en fazla on iki aydır.

KOSGEB Destekli Girişimlere İvme Projesi için başvuru koşulları şöyledir:

 • KOSGEB tarafından desteklenebilen sektörlerin birinde faaliyet gösteren
 • Kurumun; Ar-GE, İnavasyon ve Endüstriyel Destek Programı ve Girişimcilik Destek Programından yararlanarak 01.01.2016 tarihinden önce kurulan
 • 2015 yılı verilerine göre; net satış hasılatı en az 200 bin lira olan, çalışan sayısı en az iki olan ve bilanço hesabı esasına göre defter tutan işletmeler başvurabilir.

 

Facebook Yorumları
Yorumları Göster

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER