"hayatınızın en önemli iki günü: doğduğunuz gün, neden doğduğunuzu bulduğunuz gün"
-Mark Twain
KOSGEB Desteğine Dair Merak Edilenler

KOSGEB Desteğine Dair Merak Edilenler

  • 6 DK
  • 24-01-2018
  • 0 yorum
  • 8K

KOSGEB Desteğine Dair Merak Edilenler

Başarısızlık=Başarı

KOSGEB iş kurmak isteyen pek çok kişiye verdiği destek nedeniyle iştah kabartıyor. Fakat işin yasal unsur ve şartları pek çok kişinin kafasında çeşitli sorulara neden oluyor. Bu yazımızda KOSGEB desteği almak ve iş kurmak ile alakalı olarak en merak edilen soruların cevaplarına göz fırlatıyoruz.

KOSGEB Destekleri Ne Zaman Başlıyor


KOSGEB desteğinden yararlanmak isteyenlerin merak ettiği soruların başında KOSGEB Destekleri Ne Zaman Başlıyor sorusu gelmektedir. Hatta şirketin kuruluş zamanı direkt olarak KOSGEB destekleri başlama zamanına endekslenmektedir. Zira hem pek çok kişi KOSGEB ‘den alacağı desteğe güvenerek iş kurmaktadır hem de KOSGEB girişimcilik desteğini, KOSGEB girişimcilik sertifikasını almadan önce kurulan girişimlere vermemektedir.

KOSGEB ‘in birden fazla desteği bulunmaktadır. Girişimcilik desteği ilçe belediyeleri tarafından verilen eğitimler neticesinde verilmektedir. Dolayısıyla her ilçenin kendisinin belirlediği bir program vardır. Bu programa ise KOSGEB ‘in resmi internet sitesinden ulaşılabilir. Diğer destekler için (örneğin kredi desteği) güncel bilgiye yine KOSGEB ‘in resmi internet sitesinden ulaşmak mümkündür.

KOSGEB ‘den Nasıl Yararlanabilirim


İş kuracakların en merak ettiği sorular arasında KOSGEB ‘den Nasıl Yararlanabilirim sorusu gelmektedir. KOSGEB girişimcilik desteği almanın ilk adımı ilçe belediyelerinde düzenlenen eğitimlere başvurmaktır. Hangi belediye, ne zaman KOSGEB eğitimi verecek ise, o tarihten birkaç hafta önce başvuru yapmanız gereklidir. Bazı belediyeler “bizim ilçemizde ikamet etmeniz gerekiyor” şeklinde şart koşarken, bazı belediyeler böyle bir şart koşmamaktadır.

Her eğitimin belli bir kontenjanı vardır. Yani 200 kişinin eğitime başvurması neticesinde 200 kişi kabul edilmez. Bunun için sınav ve mülakat düzenlenerek, kontenjan dahilinde sınavdan en yüksek not alan kişiler eğitim programına kabul edilir. Bunun dışında sahip olmanız ya da sahip olmamanız gereken şeyler şunlardır;

*Son bir yıl içerisinde aynı alana yönelik bir iş kurmamış olmanız,

*Hali hazırda size ait bir şirketiniz olmaması,

*Bir şirkette yüzde 50’den fazla ortaklığa sahip olmamanız,

*Başka bir şirkette, kurum ya da kuruluşta SGK hükümlerine tabi olmamanız gerekli. Bu şartlar sağlanması durumunda KOSGEB desteğine başvurabiliyor, dolayısıyla KOSGEB ‘den yararlanma imkânına sahip oluyorsunuz.

KOSGEB Destekleri İçin Gerekli Belgeler


KOSGEB desteği almanın en çetrefilli kısmı evrak hazırlamaktır. Hatta bu iş o kadar çetrefilli olabilmektedir ki, bu işi birkaç bin TL karşılığında sizin yerinize yapan kişi ve firmalar vardır.

KOSGEB Destekleri İçin Gerekli Belgeler şu şekildedir;

*KOBİ Bilgi Beyannamesi (Bu belgeyi KOSGEB e-KOBİ üzerinden dolduruyorsunuz.)

*KOBİ Bilgi Dokümanı (Bu belgeyi de KOSGEB e-KOBİ üzerinden dolduruyorsunuz.)

*Esnaf veya Ticaret Sicil Gazetesi

*Noterden İmza Sirküleri veya İmza Beyannamesi

*Faaliyet Belgesi ise artık KOSGEB tarafından talep edilmiyor. Yine de araştırmakta fayda var.

KOSGEB Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar bu şekilde. KOSGEB Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar listesinde yer alan evrakların tamamlamanız durumunda destek almaya hak kazanmışsınız demektir.

KOSGEB Destek Alabilecek Faaliyet Alanları


KOSGEB girişimlere destek olmaktadır fakat her girişime ve her sektöre destek olmamaktadır. Destek vermediği sektörler arasında, ormancılık ve balıkçılık, tütün ticareti, alkollü ürünler, birahane ve bar gibi eğlence mekanları, sinemacılık faaliyetleri, finans sektörü, gayrimenkul alım ve satım faaliyetleri yani emlakçılık, muhasebecilik, hukuk alanına yönelik faaliyetler, eğitim faaliyetleri, sağlık sektörüne yönelik faaliyetler, spor kulüpleri faaliyetleri, masaj salonu, spa ve hamam gibi faaliyetler KOSGEB tarafından desteklenmeyen faaliyetler arasında yer almaktadır.

KOSGEB ‘in desteklediği sektörler ise nace kodları ile birlikte şu şekildedir;

Madencilik sektörü (B). Her türlü imalat sektörü (C). Elektrik ve enerji üretimi (D). Su temini, kanalizasyon ve atık sistemleri (E). İnşaat sektörü (F). Perakende ya da toptan ticaret faaliyetleri (G). Ulaştırma ya da depolama hizmetleri (H). Yiyecek, içecek ve konaklama hizmetleri (I). Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü (J). Bilimsel ve mesleki faaliyetler (M). İdari ve destek hizmeti veren firma ve kuruluşlar (N). Spor, dinlence, kültür ve sanat hizmetleri (M). Hiçbir kategoriye girmeyen diğer faaliyetler (R).

Bu noktaya kadar anlaşıldığı üzere KOSGEB ‘in desteklediği sektörler üretim ve üretime yardımcı olan sektörler olarak kabul edilebilir.

Köye Dönüş Projesi İçin Nereye Başvurulur


Son dönemde ziyadesiyle ilgi gören destekler arasında köye dönüş hibe kredisi gelmektedir. Bu nedenle en sık sorulan sorulardan biri de köye dönüş projesi için nereye başvurulur sorusudur.

Büyükbaş hayvancılık sektörü (manda, inek, sığır gibi), küçükbaş hayvan yetiştiriciliği (koyun, keçi gibi), kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği (tavuk, kaz, ördek, hindi gibi) ve ipekböceği yetiştiriciliği yapmak isteyenler bu destekten yararlanabilir.

Köye dönüş projesi için başvuru yeri il ve ilçelerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine yapılmalıdır. Ayrıca bu müdürlüklerden daha ayrıntılı ve sağlıklı bilgi alma imkanı bulunmaktadır.
"KOSGEB Desteğine Dair Merak Edilenler" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et