1. Köprüleri Yakmadan İstifa Etmenin 9 Yolu
Köprüleri Yakmadan İstifa Etmenin 9 Yolu

Köprüleri Yakmadan İstifa Etmenin 9 Yolu

  • 16-03-2018
  • 0 Yorum
Kendi fikirlerinizi uygulamak için harekete geçme zamanının geldiğini mi hissediyorsunuz? Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var: Köprüleri yakmamak… Yani çalıştığınız şirketle bağları tamamen koparmamak. Özellikle de bu durum benzer bir sektörde iş kuracaksanız daha da önem taşıyor. İşlerinizi büyüttüğünüzde çalıştığınız şirketle ortaklıklar kurabilirsiniz. Bu gibi durumları göz önüne alarak mevcut şirketinizden kanlı bıçaklı olmadan ayrılmanız sizin için faydalı olacaktır. Köprüleri yakmadan işinizden ayrılmak için izleyebileceğiniz yöntemlerden bazılarına bakalım.

1. Şirketten Ayrılacağınızı Patronunuza Söyleyin


Kendi işinizi kurmak veya yatırım yapmak için çalıştığınız yerden ayrılmaya karar verdiğinizde ilk olarak durumu patronunuza anlatın. Özellikle bir şirkette uzun yıllar çalışanlar, nezaketten dolayı bu bildirimi yapmalılar. Böylece patronunuz sizin pozisyonunuz için yeni birini aramaya başlayabilir.

2. Zamanında Bildirim Yapın
Bağınızı koparmadan işinizden ayrılırken yapmanız gereken diğer bir şey ise zamanında bildirim yapmaktır. Eğer son dakikada bildirim yaparak işten ayrılacağınızı söylerseniz şirketiniz zor durumda kalabilir. Gelecekte kendi şirketinizi kurduğunuzda ise piyasada son dakikada bildirim yapan biri olarak tanınabilirsiniz. Yeni fikrinizin gelecekte başarılı olması için bugünden yatırım yapmaya başlayın.

3. Doğru Zamanı Bekleyin


Kendi yatırımınızı yapmak için mevcut işinizden ayrılırken doğru zamanı bekleyin. Çok aceleci davranırsanız hayalleriniz başlamadan bitebilir. Kendi işinizi kurarken en önemli nokta sabırlı olmaktır. Aynı zamanda çalıştığınız şirket sıkıntılı durumdayken ayrılmak da itibarınızı zedeleyecektir. Üstünüzdeki işleri hafifletin, sorumluluklarınızı azaltın ve yeni ufuklara doğru yola çıkın.

4. Yerinize Gelecek Kişiye Yardımcı Olun


Şirket siz orada çalışırken yerinize yetiştirilecek birini işe aldıysa, bu yeni kişiye yardımcı olun. Üstünüzdeki yükleri bırakıp kaçmak kolay gibi görünse de iş hayatında bu pek de hoş karşılanan bir tavır değildir. Genellikle işten ayrılacak kişilerden, yeni gelen kişiyi belirli bir düzeye kadar eğitmesi beklenir. Böylece kendi işinizi kurduğunuzda insanlar sizi yardımsever ve işini yarıda bırakmayan biri olacak hatırlarlar.

5. Kavga Etmeden Ayrılın


Mevcut işinizden ayrılırken kaçınmanız gereken tek şey kavgadır. Çalışırken iş arkadaşlarınızdan bazılarıyla anlaşamamanız oldukça normaldir. Fakat ayrılırken bunu bir kan davasına çevirmeyin. İş yerinizle bağınızın kalmasını istiyorsanız yaşananları geçmişte bırakın.

6. İş Yerinizdeki Arkadaşlarınızla İletişimi Sürdürün
İş yerinizdeki arkadaşlarınızla iletişimi sürdürmek özellikle aynı sektörde yatırım yapan girişimciler için mutlaka olması gereken adımlardan biridir. Böylelikle kendi şirketinizi büyütürken diğer şirketlerin de gelişimini takip edebilirsiniz. Aynı zamanda olası bir ortaklık durumunda da arkadaşlarınız sayesinde ön plana çıkabilirsiniz.

7. Bahane Üretmeden Gerçek Nedeninizi Söyleyin


İş yerinizden ayrılmak istediğinizde bahane üretmek yerine gerçek nedenlerinizi söylemek uzun vadede size kazanç olarak geri dönecektir. Kendi işinizi kurmak için ayrılıyorsanız ileride şirketle kuracağınız iş birliklerine ihtiyacınız olabilir. Eğer işten ayrılırken başka iş arkadaşlarınızı suçlarsanız bu size gelecekte negatif olarak yansıyacaktır.

8. Çalıştığınız Kuruma ve İş Arkadaşlarınıza Teşekkür Edin


Kargaşa yaratmadan mevcut iş yerinden ayrılmak istiyorsanız üstünüzde ve altınızda çalışan herkese teşekkür edin. Unutmayın: O iş yerinde edindiğiniz deneyimleri kullanarak kendi yolculuğunuza çıkıyorsunuz. Bu nedenle şirkette geçirdiğiniz zaman için size yardımcı olan herkese teşekkür edin. İnsanları takdir etmenin size olumlu bir etkisi olacaktır.

9. Yedek Planınızı Yaparak Yola Çıkın
Mevcut iş yerinizden ayrılıp kendi işinizi kurma yoluna girdiğinizde mutlaka yedek planınız olsun. Eğer plansız ve rastgele yola çıkarsanız başarısız olmanız kaçınılmazdır. Kendinize bir yol haritası belirleyin ve süreçte meydana gelebilecek olası problemler için önleminizi alın. Bu şekilde hem mevcut iş yerinizden sorunsuz bir şekilde ayrılabilir hem de kendi işinizde başarılı bir geleceğe doğru adım atabilirsiniz.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik
Türkiye’de ilgi görmeyen fakat yurt dışında ilgi görerek büyük yatırım yapılan çok sayıda proje bulunmaktadır. Sizlere bu yazımızda ...
Girişimcilik
Küçük yaşta başlayan New York merakı milyonerliğe dönüştü. Erzincan'da çobanlık yapan ve gerçek adı Zeynel olan Zach Erdem bugün iki ...
Girişimcilik
Bu senenin en çok beklenen filmleri arasında yer alan Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı, Marvel Sinema Evreni’nin 10 yıllık çalışmasının bir ...
Girişimcilik
20. Gamze Çuhadaroğlu593 Milyon TL ciro ve 412 çalışana sahip Nutricia Türkiye'nin CEO'su ve Ortadoğu Bölge Müdürü19. Hatice Kurtar ...
Girişimcilik
Türk mutfaklarından eksik olmayan ve en beğenilen yemeklerden biri kuşkusuz yaprak sarmasıdır. Birçok Türk kadını bu yemek konusunda ...
Kişisel Gelişim
Girişimciler sosyal medya mecraları üzerinden hedef kitlelerine daha çabuk bir şekilde ulaşır ve hedef kitlesinden potansiyel müşteriler ...
home search notifications 1 person