1. Konferans ve Seminer Veren Kişilere Öneriler
Konferans ve Seminer Veren Kişilere Öneriler

Konferans ve Seminer Veren Kişilere Öneriler

  • 17-06-2016
  • 0 Yorum
Konferans ve seminer vermek birçok insanın korkulu rüyasıdır. Çünkü çoğu insan topluluk önünde konuşmaktan çekinir. Fakat özellikle iş hayatında sürekli seminer ve eğitim vererek insanların önünde konuşmak durumunda kalabilirsiniz. Genellikle insanlar; topluluk önünde kendini ifade edememekten, yanlış sözler söylemekten, rezil olmaktan korkarlar. Fakat profesyonel iş hayatı sürekli bu durumlar ile karşı karşıya olmayı gerektirir. Peki toplum önünde konuşmanızı engelleyen kaygıları nasıl yenebilirsiniz?

Konuyu Belirleyin


Toplum önünde akıcı bir biçimde kendinizi ifade edebilmek için konferans konuları ile ilgili mutlaka hazırlık yapın. Örneğin konuşacağınız konu ile ilgili anahtar kelimeleri bir kağıda yazarak başarılı bir konuşma yapabilirsiniz. Yazdığınız anahtar kelimeler, birer hatırlatıcı işlevi görecektir.

Video Çekin


Dilerseniz konuşmanıza hazırlık yapmak için kendinizi video çekebilir ve eksikliklerinizi daha sonra izleyerek öğrenebilirsiniz. Böylece konferans verirken jest ve mimiklerinizi nasıl kullandığınızı da net bir biçimde görürsünüz. Sürekli pratik yaparak ve video çekerek gittikçe bu konuda ustalaştığınızı fark edeceksiniz.

Konuşma Temposunu Ayarlayın


Konuşma ritmini iyi ayarlamak iyi bir konuşmacının en temel özelliklerinden biridir. Çok uzun ve karmaşık cümleler yerine daha sade ama çarpıcı cümleler kurun. Konunun içindeki bir alt başlıktan diğerine geçerken küçük bir espri yapabilir ya da su içebilirsiniz. Böyle bir es vererek geçişi somut hale getirebilirsiniz.

Yakınlarınıza Seslenin


Konferans için hazırlık yaparken aile bireyleri ya da arkadaşlarınızla çalışmalar yapabilirsiniz. Konuşmanızı onlara yaparak fikirlerini alabilirsiniz. Böylece dışarıdan bir göz sizi eleştirecek ve doğru yönlendirmeler yaparak kişisel gelişim konusunda katkı sağlayacaktır.

Yoga ve Meditasyon Yapın


Her gün on dakikanızı ayırarak meditasyon yapabilirsiniz. Nefes alıp verişinize odaklanarak kaygı, stres ve korkulardan arınmanız mümkün.

Slayt Kullanın


Konuşmanızı slaytlar ile destekleyerek heyecanınızın önüne geçebilirsiniz. Hem böylece söyleyeceklerinizi hatırlar hem de görsel olarak anlatımlarınızın dinleyicilerin zihninde kalmalarını sağlayabilirsiniz. Grafikler, tablolar ve infografiklerden yararlanarak sunumunuzu çekici bir hale büründürebilirsiniz.

Dinleyicileri Unutun


Dinleyiciler ile uzun göz teması kurmaktan kaçının. Onların jest ve mimiklerine odaklanmayın. Çünkü sıkılmış bir dinleyici gördüğünüzde motivasyonunuz düşecek ve konuşmanız aksayacaktır. Ya da bir başka dinleyici telefonu ile ilgilenebilir. Bu durumda da yine demoralize olabilirsiniz. Dinleyicilere odaklanmadan heyecan ve istekle konuşmanıza devam etmeniz gerekir.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kişisel Gelişim
İş hayatının zorlukları saymakla bitmez. Birçok insan bu zorluklardan bir süre sonra yılar. Ancak doğru olan bu zorlukların ...
Motivasyon
Hepimizin tanıdığı Warren Buffett, 21. yüzyılın en zengin kişileri listesindeki yerini kimselere kaptırmayan Amerikalı ünlü bir iş ...
Kişisel Gelişim
Başarılı girişimciler dendiğinde akla hep aynı isimler geliyor: Elon Musk, Mark Zuckerberg, Jack Dorsey, Bill Gates, Richard Branson… Bu ...
Motivasyon
İş yaşamının her dönemi zorluklarla dolu... Bu zorlukları aşabilmenin de bazı yolları var. Belirlediğiniz hedefe ulaşabilmeniz için ...
Motivasyon
İnsanlar yıllar boyunca başarı kavramının içini doldurmak için uğraşıp durdular. Nasıl başarılı olunur? Başarının ...
Kişisel Gelişim
Her senenin sonunda yıllık değerlendirmelerin yapılması gerekiyor.. Eğer bu yapılırsa ilerleme ya da beklentiler daha iyi şekilde ...
home search notifications 1 person