"bilginin en büyük düşmanı cehalet değil, bildiğini zannetmektir."
-Stephen Hawking
Kişisel Özgüveninizi Arttırmanın 7 Yolu

Kişisel Özgüveninizi Arttırmanın 7 Yolu

  • 9 DK
  • 16-07-2018
  • 0 yorum
  • 14K

İçinde bulunduğumuz çağda hemen hemen her birey, son derece güçlü kalmak ve motivasyonunu asla kaybetmemek zorundadır. Bu sosyal yaşantı da böyle olduğu gibi iş hayatında da muhakkak böyle olmalıdır. Çünkü birey kendi iç motivasyonunu bir an bile kaybeder, kendine olan özgüvenini ayaklar altına serer ve bir anda moral olarak düşer ise, ne iş hayatında başarı gelecektir ne de sosyal yaşantısında birey mutlu olabilecektir.

İş hayatında kişisel özgüven oldukça önemli bir olgudur. Kişinin başarıya ulaşabilmesi adına önce kendisine olan özgüvenini sağlaması, kısacası bir işi yaparken kendisine güveninin olması gerekmektedir. Tabiî ki bu özgüvenini çevresine de yaymalı ve birlikte çalıştığı insanlara da kendine olan güveninin ne kadar yüksek olduğunu göstermelidir. Kişinin kendine olan bu özgüveni sayesinde aşamayacağı engelleri bile kolaylık ile aştığı birçok örnek iş yaşamında görülmüş bir gerçektir.

Tabiî ki ne olursa olsun ya da ne kadar var olursa olsun kişi, kendi özgüvenini daimi kılmayı ve sürekli olarak yükseltmeyi kendisine amaç edinmelidir. Bu yazımızda bireysel olarak kendinize olan güveninizi arttırabileceğiniz birkaç yöntemden bahsetmek ve iş hayatında çok daha özgüvenli bir şekilde yer almanızı sağlamaya çalışmak istiyoruz.

Güçlü Yönlerinize Odaklanın

İnsanın kendi güçlü taraflarını bilmesi ve bu güçlü yönlerin üzerine oynaması son derece mantıklı bir süreçtir.

Bu nedenle, kendi güçlü taraflarınızı ortaya çıkarmalı ve bu güçlü tarafların üzerine gidip, kendinize olan güveninizi başarı ile taçlandırmalısınız.

Güçlü taraflarınızı bulabilmenizin çeşitli bilimsel methodları olduğu biliniyor. Bunlardan en bilineni genellikle kurumlar üzerinde denenen SWOT adı verilen method. SWOT yöntemi ile güçlü, zayıf taraflarınızı bilip, önünüze çıkan engelleri nasıl aşacağınıza karar verebilir ve karşınıza gelen fırsatları nasıl değerlendirebileceğinizi net olarak bilirsiniz.

İletişiminizi Daima Güçlü Tutun

Birlikte çalıştığınız iş arkadaşlarınız ile ya da yöneticileriniz ile aranızda olan iletişimi mutlaka ama mutlaka güçlü tutmalısınız. Bu iletişim gücü sizin özgüveninizi arttıracağı gibi kendinizi çok daha iyi ifade edebilmenize de olanak tanıyacaktır.

Bu iletişim tarzı ile kazandığınız özgüveni çevrenize ne kadar yayarsanız özgüven katsayınız da bir o kadar artmış olacaktır.  Özgüveninizin var olduğunu gerek bire bir iletişimlerinizde gerekse hal ve tavırlarınız ile birlikte çalıştığı insanlara da göstermeli ve ortaya sarsılmaz bir karakter koyuyor olmalısınız.

Sıraya Koyduğunuz İşleri Tek Tek Çözün

Hiçbir işinizi yarım bırakmayın ya da deyim yerinde ise bugünün işini yarına bırakmayın.

Belirli bir plan dahilinde hareket edip, işlerinizi tek tek hallettiğinizde kendinize olan güveniniz de oldukça yükselmiş olacaktır. Hem işleri tek tek başarabildiğinizi göreceksiniz hem de belli bir plana bağlı kalarak hareket edebilmenin ve bunu başarmanın getirdiği özgüven duygusunu tümden hissetmiş olacaksınız.

Konuşurken Karşınızdaki İle Göz Teması Kurun

İletişimde en önemli olgulardan biri karşınızdaki ile direkt olarak temas kurmaktır. Bu temas, kelimeler ile kurulacak temas olabildiği gibi, karşınızdaki kişinin gözünün içine bakarak da onu önemsediğinizi gösteren bir iletişim tarzı ile de kurulabilir.

Böylece karşınızdaki kişi ciddiye alındığını hisseder ve size karşı da gayet ciddi tavırlar içerisinde hareket etmeye başlar. Bu da sizin karşınızdaki ile olan iletişiminizdeki gücü ortaya koymanız anlamına gelir. Bu güç kendinize olan güveninizi arttırıp, çok daha sağlıklı ve özgüvenli bir iletişim sağlayabilmeniz için uygun ortamı yaratmış olur.

İnsanları Önce Zekânız İle Etkileyin 

İş hayatında karşınızdaki insanları zekânız ile etkileyebilmeniz oldukça önemli bir artı puan getirir. Kişiler sizdeki zekâ parıltısını fark ettiği anda sizinle olan diyaloglarında da iyileşme sağlarlar ki, bu da sizin kendinize olan güveninizin artması anlamına gelir.

Mutlaka kendi zekânızı ortaya koyup, bu çerçevede konulara eğilmeli ve karşınızdaki kitleyi bu şekilde etkilemelisiniz. Karşınızdaki insanlara ne kadar akıllı bir insan olduğunuzu fark ettirmek de sizdeki özgüvenin artması anlamına gelecektir. Unutmayın ki zekâ, her türlü kapıyı açabilen, paha biçilemez bir özelliktir.

Dış Görünüşünüze de Özen Gösterin

İş hayatında iletişim tarzı, zekâ parıltısı gibi unsurlar oldukça önemli olsa da kişinin dış görünüşüne verdiği özen de kalitenin artması için oldukça önem taşır.

Her gün mutlaka kendi bakımınızı yapmalı, ofise giderken tertemiz ve bakımlı bir şekilde hareket etmelisiniz. Kendisine olan saygısını bu şekilde gözler önüne seren bir bireyin özgüveni, birlikte çalıştığı iş arkadaşları ya da yöneticileri nazarında otomatikman yükselmiş olacaktır.

Özgüveni yükselen bir birey de iş hayatında ne denli olumsuz bir durumla karşılaşırsa karşılaşsın daima dimdik ayakta durmayı başarabilecek potansiyeli kendinde bulabilecektir.

Dış görünüşünüze verdiğiniz öneme hatta bir de yürüyüşünüze odaklanıp, bu anlamda da özenli olur iseniz, özgüveninizi iyice yükseltmiş olacaksınız. Dik bir duruş ve buna uygun bir yürüyüş, kendine güvenin, karşıdaki kitleye kendisini güvenli bir şekilde anlatmanın en önemli yollarından biridir. Mümkün olduğunca dik bir duruş ile yürümeyi başarabilmeli, dış görünüşünüzü, kendinize güvenli bir yürüyüş ile tamamlamalısınız.

Dürüstlüğünüz İle Övünün

İş hayatında verdiği sözü tutan, karşısındaki insanlara karşı dürüst olan bir insanın kişisel özgüveni zaten otomatik olarak yükselmiş olacaktır.

Birey, kendisinin ne denli dürüst bir insan olduğunu karşısındaki kitlelere de aktarmanın getirdiği hazzı duyduğu anda, özgüveninin de oldukça yüksek bir seviyeye çıktığını görmüş olacaktır. Çünkü dürüstlük ve dürüst olma yetisi, kişinin hiçbir engel tanımadan dimdik ayakta durmasının başlıca yollarından biridir. Birey verdiği sözleri tutmakla, yalan söylememekle, sahtekârca hareket etmemekle övünüp, iş hayatında bu anlamda tanınan bir insan haline geldiği andan itibaren hiç kimseden ve hiçbir olumsuzluktan korkmayıp, kendi özgüveni yüksek bir şekilde hareket edebilecektir.

"Kişisel Özgüveninizi Arttırmanın 7 Yolu" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et