"bilginin en büyük düşmanı cehalet değil, bildiğini zannetmektir."
-Stephen Hawking

Kendinizi Nasıl Daha İyi Anlatabilmek ve İnsanların Daha Fazlasını İstemelerini Sağlayabilmek İçin 4 İpucu

  • 2 DK
  • 30-12-2019
  • 0 yorum
  • 3K
Kendinizi Nasıl Daha İyi Anlatabilmek ve İnsanların Daha Fazlasını İstemelerini Sağlayabilmek İçin 4 İpucu Kendinizi Nasıl Daha İyi Anlatabilmek ve İnsanların Daha Fazlasını İstemelerini Sağlayabilmek İçin 4 İpucu

Yeni birisiyle tanıştığınızda kendinizi hızlı ve verimli bir şekilde anlatmak çok önemlidir. Ancak iyi bir tanıtım konuşması yapmak göründüğünden daha zor olabilir.

Pazarlama stratejisti Dorie Clark kendinizi anlatma konusundaki en iyi tavsiyeleri şunları içeriyor:

1. Dinleyicileri düşünün ve konuşmalarınızı mümkün olduğunca anlattıklarınızı kişiselleştirin.

Başvurduğunuz her şirkete aynı özgeçmişi ve ön yazıyı göndermemelisiniz. Aynı mantık tanıtım konuşmaları için de geçerlidir: Mümkün olduğunca kişiselleştirmelisiniz! Örneğin, konuştuğunuz kişinin finans ile ilgili bir işte çalıştığını varsayalım. Konuşmayı, finans geçmişinizin hala bugün yaptığınız işi nasıl etkilediği konusunda konuşarak açabilirsiniz.

2. Konuşmalarınızı daha iyi yapabilmek için en iyi zamanı bekleyin.

Clark, müşterilerine networking etkinliklerinde "Bana kendinden bahset" e kısa bir cevap vermelerini tavsiye ediyor. Bir sonraki adımın karşınızdaki kişinin dikkatini çekmek olduğunu söylüyor. "Karşınızdaki kişiyle konuşmaya başlamak ve mümkün olduğunca çok soru sormak için yollar bulabilirseniz, bu durum size daha fazla ortak nokta bulmanızı sağlar. Böylece konuştuğunuz şey karşınızdakinin ilgisini çekecektir."

3. Konuşmayı 30 saniye kadar sürdürün.

Kısa konuşmak önemlidir. Tanıtım konuşmasını yaparken yaklaşık 30 saniye tutun. Clark, “Amaç, insanları şaşırtıcı monologunuzla susturmak değil; amaç, onları bir sohbete çekmektir.” diyor.

4. Bir komut dosyasına bağlı kalmayın.

Ne aktarmak istediğinizin genel bir taslağını bilmek iyidir. Ancak Clark, birçok insanın "aşırı komut yazıları" hazırladıkları için gergin olduklarını fark ettiğini belirtiyor. “Bir şeyleri yanlış yapmaktan çok korkuyor gibiler. Bu yüzden biraz robotik geliyorlar” diyor. “Ne yazık ki, konuştuğunuz kişiye onlar hakkında bilgi edinmekle gerçekten ilgilenmediğiniz izlenimini bırakıyor, mesajınızı dinleyenlere iletmekle daha fazla ilgileniyorsunuz.” diye belirtiyor.

"Kendinizi Nasıl Daha İyi Anlatabilmek ve İnsanların Daha Fazlasını İstemelerini Sağlayabilmek İçin 4 İpucu" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et