"Daima ara bugün altın ararken bakır bulursun,yarın bakır ararken altın bulursun."
-Cenap Şahabettin
Kendi İşinizi Kurmanın Hayalini Kuruyorsanız Yapmanız Gerekenler

Kendi İşinizi Kurmanın Hayalini Kuruyorsanız Yapmanız Gerekenler

  • 3 DK
  • 05-10-2018
  • 0 yorum
  • 9K

Hepimizin içinde derinlerde, bir yerlerde kendi işini kurma hayali vardır. Bazılarımız bunu hayata geçirirken bazılarımızınsa sadece hayallerinde kalmaya devam eder. O zaman diyoruz ki bu fikir hayallerde kalmasın, hep birlikte hayata geçirelim. Bunun için neler yapmanız gerektiğini biz size anlatalım.

Bu fikir, başta kulağa çok eğlenceli gelir. Aslında bir işe başlamak, sıkıcı idari görevleri gerektirir. Dosya için yasal evrak, tedarik edilecek sigortalar, oluşturulacak muhasebe süreçleri ve başlatılacak bir web sitesi vardır. Ve bu basit işletmeler için geçerlidir. Neyse ki lojistik süreç çalışmalarından hoşlanan insanlar var ama girişimciler onlar gibi olma eğiliminde değildir.

Markanız Üzerinde Çalışarak Zaman Harcayın

Yeni girişimcilerin markasını geliştirmek için önemli miktarda zaman ve enerji harcadığını hepimiz görürüz. Bu bir noktaya kadar iyi bir fikir. Pazarınıza sizi temsil eden ve gurur duyacağınız bir marka yaratmak istiyorsunuz. Örneğin, mesaj vermeyen bir web sitesi, potansiyel müşterilerinize ulaşmadan kaybetmenize neden olur.

Markanıza gelince, mükemmel olmak yerine saygınlığı hedefleyin. Pazarda geri bildirim aldığınız için önümüzdeki 12-18 ay içinde yenilenmeye ihtiyacınız olmasını bekleyin. En köklü markalar bile sürekli olarak güncellenir.

Potansiyel Müşterileriniz için Esnek Davranın

İşiniz için fikrinizi geliştirdiğinizde, elbette müşterileriniz hakkında da fikir edinirsiniz. Markanızı oluşturmadan önce ürün veya hizmetlerinizi satın alma olasılığı en yüksek olanı bilmeniz gerekir. Ardından şirketi bu pazar için konumlandırın ve potansiyel müşterilerinizin önüne olabildiğince yaklaşmaya çalışın.

Belki de potansiyel müşteriniz aynı kalacaktır, ama çoğu girişimci için, oraya çıktıkça bir değişim  gerçekleşir. Danışmanlar, bir tür müşteriyi diğerine tercih ettiklerini görüyorlar. İşletmeden işletmeye yönelik olan ürünler, şaşırtıcı bir tüketici ilgisine sahip oluyor.

Vazgeçmeden Önce Kendinize 2 Yıl Verin

Bir itibara sahip olmanız ve müşterilerin sizinle ilgili duydukları noktaya ve hatta size yaklaşana kadar daha uzun bir süre geçmesi zaman alır. Teklifinizi, deneme yanılma yöntemiyle ve bazen büyük hatalarla en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı ve fiyatlandırdığınızı öğrenirsiniz.

Eğer yapabiliyorsanız fikrinizin uçup gitmeyeceğini görmek için kendinize en az iki yıl vermeyi planlayın.

Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın