"her yeni gün ikinci bir şanstır."
-Anonim
Kargo Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kargo Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • 13 DK
  • 25-01-2018
  • 0 yorum
  • 5K

Kargo Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Başarısızlık=Başarı

Bir önceki E-Ticarette Asıl Mesele: Kargo Süreci başlıklı yazımızda, e-ticaret sitesi girişimlerinde meydana gelen bazı popüler sorunlara göz fırlattık. Aynı yazının sonunda belirttiğimiz üzere bu yazımızda kargo firması seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğine göz fırlatıyoruz.


En başta belirtelim; Burada "X kargo firması iyidir, X kargosunu tercih edin" ya da "Y kargo firması berbattır, aman ondan uzak durun" gibi bir tavsiyede bulunmayacağız. Zira alayı berbat... Birkaçı için sadece kötünün iyisi yorumu yapılabilir. Diğer yandan kargo firmaları şubelerine göre farklılık gösterir. Yani bir kargo firmasının şubesi son derece iyi hizmet veriyorken, aynı kargo firmasının bir başka şubesi berbat hizmet veriyor olabilir. Bizim alayı için berbat dememizin nedeni ise hızlı müşteri desteğinin sağlanması, yaşanan sorunlara kısa sürede çözüm üretilmesi, sorunlu şubelere müdahale edilip gerekli iyileştirmelerin yapılması gibi işlemler ülkemizdeki hiçbir kargo firmasında yok. En önemlisi kargoların yükleme, taşıma ve diğer tüm süreçlerinin takip edilmesi, çalışanların kargolara dikkatli davranmasının sağlanması gibi bir durumda hiçbir kargo firmasında söz konusu değil. Bize hasarlı bir kargo gelince "abi valla biz dikkatli davranıyoz ama bu transfer şubesinde atıyorlar bu kolileri" diye suçu başkasına atan kargo elemanı çok gördüm. Dolayısıyla "nerden bilecekler benim fırlattığımı" rahatlığında hareket etme lüksü mevcut.


Tabi burada asgari ücretle çalışan, tüm gün mal taşıyan, firmanın yetersiz eleman çalıştırması nedeniyle 2 kişilik işi tek başına yapan, müşterilerin yerli ve yersiz çemkirmelerine maruz kalan emekçi kargo görevlisi elemanlarını hedef tahtasına koymamak gerek. Zira mecbur kalınmasa, başka bir alternatif olsa, bu şartlarda yapılacak işler sınıfında olan bir iş değil.


Neyse, biz mevzuyu daha fazla uzatmadan asıl meselemize geçelim. E-Ticaret sitesi kurmayı düşünüyorsunuz ya da kurdunuz. İş gönderim yapacağınız kargo firmasını belirlemeye geldi. Hangi unsurları göz önünde bulundurarak kargo firmasına karar vermeliyiz. Bu meseleye göz fırlatmaya başlayalım.İsimli Firma Olması


E-ticaret faaliyetinde herhangi bir alanda isimli bir firma ile çalışıp çalışmıyor olmanız tam anlamıyla önemli değildir. Yazılımı hangi firma geliştirmiş, hangi hosting firmasında barındırılıyormuş, hangi kredi kartı ödeme kuruluşunu kullanıyormuş, hangi SSL sertifikasına sahipmiş, bunlar müşterilerin ilgilendiği ya da dikkate aldığı unsurlar değildir. Fakat söz konusu kargo firması olunca müşterilerin beyinlerinde uyarı bayrağı kalkar. Hatta bu konu o kadar önemlidir ki, "X kargo firması ile gönderecekseniz sipariş vermeyeceğim" diyen müşterilerle karşılaşmak zor bir ihtimal değildir. Zaten bu nedenle artık pek çok e-ticaret sitesinde hangi kargo ile gönderim yapıldığı bilgisi yer almamaktadır.


Dolayısıyla isimli, pek çok e-ticaret sitesi tarafından tercih edilen bir kargo firması ile çalışmak, müşterilerin ön yargılarını bir nebze olsun azaltabilir. Zaten isimli kargo firması sayısı bir elin parmak sayısını geçmiyor.Şube Sayısı


E-ticaret yapıyorsanız, çok büyük olasılıkla Türkiye 'nin bütün şehirlerine satış yapabilmeyi düşünmektesiniz. Bu da demektir ki, Türkiye 'nin bütün şehirlerinde şubeleri olan bir kargo firmasına ihtiyacınız var.


Tabi bir kargo firmasının Türkiye 'nin tüm illerinde şubesinin olması yeterli değildir. Zira kargo firmalarında "mobil bölge" adı verilen bir sistem vardır. Mobil bölgeler, nüfusun az olduğu, merkeze uzak olan yerler için kullanılan bir ifadedir. Bu yerler hem merkeze uzak olması hem de buraya götürülecek çok fazla kargo olmaması nedeniyle, her gün değil haftanın belli bir günü teslimat yapılır. Diğer bölgelere nazaran ise 2 kat fazla kargo ücreti alınır. Dolayısıyla düz mantık, bir kargo firmasının şubesi ne kadar fazlaysa, mobil bölgesi o kadar az şeklinde düşünebiliriz. Mobil bölgesi az olan kargo firması demek, o bölgelerden gelen siparişlere daha kısa sürede teslimat, daha az maliyet demektir.Şubenin Size Olan Mesafesi


Anlaşmayı düşündüğünüz kargo firması şubesinin size olan mesafesi sanılandan çok daha fazla öneme sahiptir. Çünkü E-Ticarette Asıl Mesele: Kargo Süreci yazımızda da belirttiğimiz üzere, kargo görevlisinin adresinize gelip sizden siparişleri teslim almaması ciddi bir sorun olabilir. Gelip teslim alsa bile, teslim aldıktan sonra acil bir sipariş gelebilir ve kargo görevlisi size büyük olasılıkla tekrar gelmez. Diğer yandan tedarikçilerden ürünleri anlaşmalı olduğunuz kargo firması ile göndermelerini isteyeceksinizdir ve ürünleri acil teslim almanız gerekebilir.


Bunlar ve benzeri durumlarda anlaşmalı olduğunuz kargo firmasının şubesinin size olan mesafesi sorunlarınızı minimuma indirir. Kargo görevlisinin gelmemesi durumunda siparişleri şubeye kendiniz götürme, tedarikçiden gelen ürünü kendiniz teslim alabilme imkanına sahip olursunuz.Gönderi Bedelleri


Elbette zurnanın pırt dediği yer olan para mevzusunu es geçemeyiz. Her kargo firmasının size desi aralıklarına göre verdiği fiyatlar farklıdır. Dolayısıyla bu fiyatlara da dikkat edilmesi gereklidir. Zira illa ki bu kargo fiyatlarını müşterilere yansıtacaksınız fakat genel olarak e-ticaret sitelerinin gönderi bedelleri atıyorum 7 TL ise, sizin kargo anlaşmanızda gönderi bedeliniz 10 TL olması durumunda, kargo ücretini 10 TL yapamazsınız. Standarda uygun olması için o aradaki 3 TL 'lik farkı cebinizden karşılarsınız. Bu da demektir ki, kargo anlaşmalarında gönderi bedeliniz ne kadar yüksek ise cebinizden karşılayacağınız ücrette o kadar fazla olacak demektir.


Fiyat konusunda iki önemli tavsiyem de mevcut; Birincisi, sizinle kargo anlaşması yapmak için görüşen kişiyle mutlaka pazarlık yapın. Size ilk etapta standart bir fiyat listesi gönderir fakat o fiyat listesinin üzerinden indirim yapma imkanı vardır. Dolayısıyla bu imkanı kullanması için çalışın. Örneğin, "zor şartlarda kurulan bir firmayız ve çok fazla giderimiz oldu. Fakat ileriye yönelik ciddi yatırımlarımız var ve ilerleyen süreçte ciddi satış rakamlarına ulaşmayı hedeflemekteyiz" gibilerinden, hem kendinizi acındıran hem de kargo firması için kayda değer kazançlar sağlama potansiyeliniz olduğunu düşündüren bir konuşma yapabilirsiniz. Bu sayede hem görüştüğünüz kişinin vicdanına hem de cebine hitap edersiniz. Tabi "abim, bi çorba parası be..." gibi acındırma politikasının dışkısını çıkarmamak gerektiğini de unutmayalım.


İkincisi ise, gönderileriniz ağırlıklı olarak hangi desi aralığında ise, o desi aralığı için bir indirim isteyebilirsiniz. Örneğin sadece kitap satıyorsunuzdur. Dolayısıyla sadece 1 desi için indirim yapılmasını talep edebilirsiniz.


Birden Fazla Kargo Firması


Bu madde de "Gönderi Bedelleri" maddesi ile bağlantılı. Eskiden e-ticaret siteleri birden fazla kargo firması ile anlaşma yapardı. Bu müşterilerine hem kargo firmasını seçebilme özgürlüğü sunar hem de e-ticaret sitesinin kargo kaynaklı problemlerinde "bana ne kardeşim, sen bu kargo firmasını seçtin, onu değil, bunu seçseydin sıkıntı yaşamazdın" şeklinde rahatlık sağlardı. Fakat rekabet ortamı kızıştı, e-ticaret firması sayısı çok fazla arttı. Kargo firmaları ise e-ticaret sektöründeki büyük pasta sahiplerinin peşinde koşmaya, küçük e-ticaret sitesi sahiplerine de "işine gelirse gardaş, senin 1 yılda yapacağın gönderiyi, bir günde yapan firmalar ile çalışıyorum ben, olmasan da olur" mantığında hareket etmeye başladı. Dolayısıyla fiyat politikalarını da buna göre şekillendirdiler.


Kargo firmasının gözünde, kayda değer bir e-ticaret firması olabilmeniz için haliyle kayda değer gönderi bedellerine sahip olmalısınız. Yani kargo firması sizin kara gözünüze, kara kaşınıza göre değil, bir dönem içerisinde ne kadar gönderi yaptığınıza, dolayısıyla kargo firmasının cebine ne kadar para soktuğunuza bakar. Örneğin ayda ortalama 1.000 TL 'yi kargo firmasının cebine soktuysanız, siz kayda değer bir firmasınızdır. Kayda değer bir firma olunca da, kargo firması sizi elinden kaçırmamak için gönderi bedellerine zam yapmaz. Hatta ilk etapta sizin ayda 1.000 TL 'yi kargo firmasının cebine sokacağınızı düşünerek anlaşma yapılır ve siz ayda 3.000 TL ceplerine sokarsanız, anlaşmış olduğunuz gönderi bedellerinde indirim bile yaparlar.


Bu da demek oluyor ki, ne kadar çok fazla kargo firması ile anlaşma yapar ve ne kadar çok kargo firması ile gönderim yaparsanız, aylık gönderi maliyetleri o kadar bölünür. Yani 1 kargo firması ile çalışıp, ayda 3.000 TL 'yi kargo firmasının cebine sokmanız neticesinde gönderim bedellerinizde indirim alma imkanınız varken, 3 kargo firması ile çalışınca indirim imkanından mahrum kalabilirsiniz. Zaten kargo firması sayısı arttıkça iş yükü ve kafa karışıklığı da artar. O yüzden 1 tane ile anlaşmalı olmak ya da sadece 1 tane ile sürekli gönderim yapmak en iyisidir.


Diğer Unsurlar


Yönetim Paneli: Teknolojinin gelişmesi vesilesiyle kayda değer bütün kargo firmalarının sunduğu bir imkandır. Dolayısıyla genel olarak bütün kargo firmalarında gönderilerin takibini yapabileceğiniz ve diğer bilgileri bulabileceğiniz bir yönetim paneli vardır. Fakat varlığını sorgulamanızda yine de fayda var.


En Geç Kargo Alım Saati: En geç kargoya sipariş götürme zamanı çok önemli olabilir. Örneğin acil bir sipariş söz konusudur fakat kargonun en geç alım saatinin erken olması nedeniyle o gün siparişi gönderemeyebilirsiniz. Bu da sıkıntılara neden olabilir. Bu nedenle kargo alım saati geç olan bir kargo firmasını tercih etmek size avantaj sağlar. Fakat bu şubeden şubeye değişen bir durumdur. Yani X kargo firmasının bir şubesi saat 5 buçuğa kadar kargo alımı yaparken, aynı kargo firmasının başka bir şubesi saat 6 buçuğa kadar alım yapabilir.


Her Şubeden Gönderim İmkanı: Kargo anlaşmalarınız da tarafınıza bir kod verilir ya da firma isminiz ile gönderim yaparsınız. Bazı kargo firmaları Türkiye 'deki bütün şubelerinden anlaşmalı fiyatlarda gönderim imkanı sunarken, bazı kargo firmaları sadece belli bir şubeden anlaşmalı fiyatlar ile gönderim yapmanıza imkan tanır. Elbette avantajlı olan tüm şubelerden gönderebilme imkanıdır.


İletişim İmkanı: Kargo gönderme süreçlerinde ağırlıklı olarak genel merkez ile değil, şube çalışanları ile muhatap olursunuz. Kargo görevlisinin adresinizden kargoyu almasını talep etmeniz ve benzeri işlemler genel merkezi aramanız durumunda süreci uzatır. Dolayısıyla direkt olarak kargo çalışanı ile iletişime geçebilme imkanına sahip olmanız önemli bir avantajdır.


SMS İmkanı: Gönderileriniz için, alıcıya ya da size SMS gönderilmesi imkanına sahip olmak isteyebilirsiniz. Bu durum kargo takip sürecini kolaylaştırdığı gibi müşterilerden "siparişim kargoya verildi mi?" gibi soruların gelme oranını azaltır.


Kapıda Ödeme İmkanı: Kapıda ödeme kendi içinde sayısız sorun barındıran, başlı başına bir makale konusudur. Belki bu imkanı kullanmayacak olabilirsiniz fakat böyle bir opsiyon olması yinede iyidir.


SONUÇ


E-ticarette kargo süreci ile alakalı yazdığımız bu uzun yazı, kargo firmaları ile alakalı işlerin önemi konusunda bir nebze fikir veriyor olsa gerek. Her şeyden ziyade kargo firmalarına müşterisi olduğunuz gözüyle değil bir çözüm ortağı gözüyle bakmanız gereklidir. Zira onlarda sizin yaptığınız işin önemli bir parçasıdır. Gönderim yaptığınız kargo firması ne kadar az sorunluysa, bu sizin o kadar az sorun yaşayacağınız anlamına gelir.


"Hey Maşallah!" dedirten uzunlukta bir yazının daha sonuna geldik. Yayında ve yapımda emeği geçen herkese, en başta bu noktaya kadar okuyan sizlere sonsuz teşekkürler. Bir sonraki yazıda tekrar görüşmek üzere, kendinize iyi davranın, seviliyorsunuz (kıps)

"Kargo Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et