"hayatının en güzel günleri daha erken demekle geçer, sonra çok geç olur."
-Flaubert

Kaan Gülten - Dünyayı Satın Alabilecek Güçte Olsan? Sorusuna Cevap

  • 3 DK
  • 23-01-2020
  • 0 yorum
  • 1K
Kaan Gülten - Dünyayı Satın Alabilecek Güçte Olsan? Sorusuna Cevap Kaan Gülten - Dünyayı Satın Alabilecek Güçte Olsan? Sorusuna Cevap
1 Milyon liran olsa ne yapardın? Faize koyardım, iş kurardım, girişimlere yatırım yapardım, ev araba alırdım... 10 milyon liran olsa? daha büyük hedefler... 100 milyon? daha da büyükleri... Dünyayı satın alabilecek güçtesin, her bir şehri içindeki tüm ev, araba, arsa ve eşyalarıyla almak senin için sakız almak kadar kolay ve hesabındaki para sınırsız ne yapardın? Bu sorunun cevabı hep şu olacak : Çok mutsuz olurdum.. Henry Ford'un oğlu bıraktığı intihar mektubunda babasına şu satırları yazar; ''Baba, hayal edip de ulaşamadığım hiçbir şey olmadı. Ne varsa önceden hazırlamışsın, hiçbirinde benim emeğim yok. Mutsuzluktan mahvoldum. Gidiyorum...'' O zaman satın aldığınız tüm markaların da, özel işlemeli eşyaların da, kaz tüyü montların, altın varaklı bibloların da bir anlamı yok. Bizim için tek anlam taşıyan şey, madden değil manen aldığımız hazlar. Gezmek, keşfetmek, deneyimlemek, öğrenmek. Dünyayı tek havale işlemi ile satın alabilecek paranız da olsa tek seferde satın alamayacağınız şeyler bunlar. Elbette geleceğinizi güvence altına alacak garantiyi oluşturun ama sahip olduğunuz şeyler sizi bulunduğunuz yere kazık çakmaya mecbur bırakmasın. Ceketinizi çıkıp dünyanın istediğiniz yerine gidebilecek kadar özgür olun.

Tokat'ın bir ilçesinde dünyaya geldin diye orada ölmek veya sadece orayı görmek zorunda hissetme kendini. Sen oraya değil dünyaya aitsin, her bir karışı senin. Biz ev, eşya, pahalı elbiseler, marka ürünler aldıkça her geçen gün bir kazık daha çakıyoruz bulunduğumuz konuma, bulunduğumuz şartlara mahkum olmaya.. Kendi özgürlüğümüzü kendimiz elimizden alıyoruz özgürlüğü harcamak ve sahip olmak sandıkça. Kirala, hemen vazgeçebilecek durumda ol, ikinci el al sattığında zarar etmeyecek durumda ol, lüks alma ihtiyacını görecek zaruriyeti bul. Kendini, çevreni, harcamalarını, davranışlarını yönettikçe özgürleşeceksin, bir karar verdiğinde o hayal olmak zorunda kalmayacak. Bu olmasa da hayat kalitem düşmeden yaşarım diyebileceğiniz her şeyi şimdi satılığa çıkarın. Yüklerinizden kurtuldukça, objelere olan bağınız koptukça özgürleşeceksiniz. Yeni akıllı saat aldığını söyleyen arkadaşım, sana sesleniyorum. Onu üreten saati dokunmatik yapmakla, telefonla senkronize etmekle, giyilebilir teknolojiye yön vermekle övünürken, sen ne ile övünüyorsun gerçekten anlamıyorum.


"Kaan Gülten - Dünyayı Satın Alabilecek Güçte Olsan? Sorusuna Cevap" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et