"ben girişimcinin işini bırakabileceğine inanmıyorum. gün içerisinde işini düşünmeli geceleyin ise hayal kurmalıdır."
-Henry Ford
Jet Fadıl 2: Ay'da Arsa Satan Adam

Jet Fadıl 2: Ay'da Arsa Satan Adam

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 3 DK
  • 25-05-2018
  • 0 yorum
  • 18K

Jet Fadıl 2: Ay'da Arsa Satan Adam

Başarısızlık=Başarı

Dennis Hope, akıllara zarar bir dolandırıcılık hikâyesine imza attı. Hepimizin tanıdığı Jet Fadıl’dan bile daha cin fikirli. ABD’nin California eyaletinde ikinci el araba satıcısı olarak çalışan Dennis Hope, araba işlerinden sıkılmış olacak ki parlak bir plan yaptı. Ve tarihe adını ayı satan adam olarak kazıdı. Peki Hope bunu nasıl başardı ve sattığı ay arsalarının herhangi bir geçerliliği var mı?

Jet Fadıl 2: Ay'da Arsa Satan Adam

Ay Satış Planı


Ayı satma fikri Hope’un aklına boşandıktan sonra cebinde yemek alacak parası bile kalmadığında geldi. Hayatının zor bir döneminde olan Hope gökyüzüne bakarken yukarıda gördüğü ayı yatırım fırsatına çevirmeye karar verdi. Öncelikle detaylı bir araştırmaya başladı. Birleşmiş Milletler’in 1967 yılında yayımladığı bildirgeye göre ay ve diğer gök cisimleri uluslardan birine ait olmazdı. Hiçbir ulus ay ya da diğer gezegenler ve uyduları üzerinde hak iddia edemiyordu.

Fakat bireylerle ilgili bir madde yoktu. Ulus olarak sahiplik iddia edilemese de bireyler sahiplik iddia edebilirdi. En azından edemeyecekleri yönünde bir yazı yoktu. Hope bu eksiklikten cesaret aldı ve projesini harekete geçirmek için ilk hazırlıkları yapmaya başladı.

Sahiplik Başvuruları


Hope tam olarak dolandırıcılık yaptı diyemeyiz. İlk olarak ayın, diğer gezegenlerin ve bu gezegenlerin uydularının sahibi olduğunu gösteren sahte belgeler hazırladı. İşin dolandırıcılık kısmı burası. Daha sonra hazırladığı belgeleri yerel yetkili kurumlara onaylatarak işe başladı. Bu noktadan sonra iş resmiyete dökülmüş oldu. Aynı zamanda Hope, yerel yetkili kurumlara onaylattığı belgeleri New York, ABD’de bulunan Birleşmiş Milletler Genel Merkezi ve Sovyetler Birliği’ne de gönderdi. Bu kurumlardan herhangi bir olumsuz cevap gelmeyince de satışlarına başladı.
80’lerde başladığı macera, 1995 yılında geldiğinde büyük bir satış hacmine ulaşmıştı. Hope, bir dönümlük ay arsasını 14 sterline satmaya başladı. Ama Hope’un gözünü hırs bürümemiş. Ayın buzul bölgeleri gibi su kaynaklarının olabileceği arsaları satışa çıkarmıyor. Alıcılar ne kadar ısrarcı olursa olsun.

6 milyonca civarında alıcısı olan Hope aynı zamanda Tom Cruise, John Travolta ve Nicole Kidman gibi ünlü isimlere de arsa satmış. Uzay hukuku uzmanları, Hope’un yaptığı bu satışın dolandırıcılık olduğunu iddia ediyor. Ülkeler Hope’a dava açmaya çalışsa da yetki alanı sorunları nedeniyle davalar açılamamış. Belirsizliğin ilerleyen günlerde ne olacağını bilmiyoruz. Ama Hope’un iyi bir girişim fikri uyguladığı kesin.
"Jet Fadıl 2: Ay'da Arsa Satan Adam" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et