"taktik maktik yok bam bam bam!"
-Fatih Terim
Jack Ma | Alibaba.com Kurucu'sunun Başarı Öyküsü.

Jack Ma | Alibaba.com Kurucu'sunun Başarı Öyküsü.

000
000 1 Takipçi
  • 4 DK
  • 24-11-2019
  • 0 yorum
  • 12K

Jack Ma | Alibaba.com Kurucu'sunun Başarı Öyküsü.

Başarısızlık=Başarı

Bir çok kez denemesine rağmen başarısızlıklarla karşılaşan, ancak hiçbir zaman pes etmeyen Alibaba.com'un kurucusu olan Jack Ma'nin başarı öyküsü.


E-ticaret devi olan Alibaba.com'un kurucusu Jack Ma, aslında hiç de kolay bir hayat geçirmese de son zamanalrın en popüler e-ticaret sitesini kurmayı ve şirketi dünyadaki en başarılı şirketlerden biri haline getirmeyi başardı.

 


Ma Young, 1964 yılında çin' de dünyaya geldi. Çocukken en büyük hayali ıngilizce öğrenmekti. 9 yaşından itibaren her sabah erken kalkıp turistlerin en yoğun olduğu otele bisikleti ile giderek onları ücretsiz bir şekilde gezdirerek ingilizcesinin geliştirmeye çalışıyordu. İngilizcesini geliştirmek için ücretsiz bir şekilde turist gezdiren Ma Young'a tanıştığı turistler ismini söylemekte zorluk çektikleri için "Jack" ismini verdiler.


Okula başlamaya karar verdi ancak ilkokul, ortaokul ve üniversitede ilk seferde başarılı olamadı.

 

İlkokul sınavlarında iki kez, ortaokul sınavlarında üç kez başarısız olan Jack Ma, üniversiteye girmek istediğinde, üç başarısız denemeden sonra en sonunda öğretmenlik enstitüsüne girmeyi başarmıştı. Harvard üniversitesine 10 kez başvurdu ve tam 10 kez reddedildi. Bu dönemde ayrıca 30 iş başvurusunda bulundu ve tüm başvurduğu yerler kendisine olumsuz geri dönüş yaptılar. O dönemde KFC için pazarına yeni girmişti ve açık pozisyonlara başvuran 24 kişi içerisinde sadece Jack Ma işe kabule edilmedi. Üniversiteyi bitirdikten sonra lisede tanıştığı kız arkadaşıyla evlendi ve 5 yıl boyunca ayda 15 dolar kazanarak öğretmenlik yaptı.

"Polis olmak için başvurdum, başvuran 5 kişiden 4'ü alındı ben kabul edilmedim. KFC çin pazarına girdiğinde iş için 25 kişi başvuru yaptı 24 kişi alındı ve alınmayan tek kişi ben oldum." Jack MA


1995 yılında tercümanlık yapmak için gittiği ABD'de internet ile tanıştı.

 

1995'te ABD'de internet ile tanışan Jack Ma, ilk önce internetin ne olduğunu anlayamamıştı. Onu internetle ilk tanıştıran arkadaşı olmuştu. İlk olarak arama motoruna "bira" yazdı ancak birçok sonuçla karşılaştı. Karşılaştığı sonuçlar arasında çin birasından bahsedilmediğini fark etmişti. Inteneti öğrendikten sonra başta ıngilizce çeviri web sitesi kuran Jack , başarılı olamadı ancak bu işte ilerlemeye karar vermişti.


Çin'e döndü ve 1999 yılında 17 arkadaşıyla birlikte web sitesi kurdu.

 

Bilgisayar ve internet ortamının pahalı olduğu çin'e 1999 yılında döndü ve orada 17 arkadaşıyla birlikte Alibaba.com adlı web sitesinin kurdu. Sitenin ismi alibaba ve kırk haramiler konseptinden aklına geldi ve bu ismin bilinirliğini test etmek için yoldan geçen insanlara bu ismi bilip bilmediklerinin sordu. İnsanlar bu ismi biliyorlardı ve sitenin ismini Alibaba.com oldu. Sitenin temellerinin atılması 1999 yılında sadece 100 bin dolar sermaye ile gerçekleşti. Kısa bir sürede birçok kişi tarafından kullanılmaya başlayan sitede dünyanın farklı yerlerinden alıcı ve satıcılar bir araya geliyor ve internet üzerinden alışverişlerini gerçekleştiriyorlar.2003'te eBay'e rakip olarak Taobao.com adlı alışveriş sitesinin kurdu. Alibaba'yı dünya genelinde 24 bin çalışan 10 binden fazla ortak şirketi olan bir e-ticaret devi haline getiren Jack Ma, 2013'te Ceo'luk görevinden istifa ederek yerinin gençlere bıraktığını açıkladı.


"Pes etmediğiniz sürece şansınız devam eder. Pes etmek yapılabilecek en kötü hatadır." Jack MA|Alibaba.com'un kurucusu.

 


"Jack Ma | Alibaba.com Kurucu'sunun Başarı Öyküsü." İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et