"başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla."
-Aldous Huxley
İyi Bir Marka Yaratmak İsteyenler İçin 8 Faydalı İpucu

İyi Bir Marka Yaratmak İsteyenler İçin 8 Faydalı İpucu

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 4 DK
  • 02-08-2017
  • 0 yorum
  • 3K

İyi Bir Marka Yaratmak İsteyenler İçin 8 Faydalı İpucu

Başarısızlık=Başarı
Bir girişimci için markalaşma sürecinin her aşaması sancılıdır. Çünkü bir marka yaratırken logodaki renklerden dijital varlıklara kadar bütün parametrelere dikkat etmek gerekir. Jenerik marka olarak adlandırılan ve ürün ile özdeşleşen bir marka yaratmayı kim istemez? Selpak, Orkid, Aygaz, Sana gibi markalar varabilecekleri son noktaya varabildiler. Bu durumda, biz neden bir Selpak veya Aygaz olmayalım? Tabii marka yaratmak, hele jenerik bir marka yaratmak hiç kolay bir iş değil.

Marka yaratma hedefiyle yola çıkan ve sonunda dünyanın en parlak fikrini çöpe atmak zorunda kalan çok fazla girişim örneği sıralayabiliriz. Biz yine de başarısızlık örneklerini bir kenara bırakarak, iyi bir marka yaratmanın ipuçlarını sıralayalım.

1. Marka Hedefinizi Daraltın


İyi Bir Marka Yaratmak

Sektörde belli bir kategoriye hükmetmek, yayılımcı politikaya kıyasla sizi daha avantajlı kılar. Bu yüzden yayılımcı politika yerine daralma kuralını benimsemelisiniz. Ne de olsa her türlü ürünü üreten ve satan bir markanın hiçbir ürüne tam anlamıyla odaklanmasını bekleyemeyiz.

2. Reklamdan Önce Tanıtım Yapın
Bir marka yaratmanın önkoşulu reklam değil, tanıtımdır. Büyük markalar, marka olma sürecini reklamdan çok tanıtım yoluyla tamamlamışlardır. Reklam, en çok da büyük bir markanın varlığını sürdürme stratejisine hizmet eder. Markanız hakkında sizin ne söylediğiniz değil, başkalarının markanız hakkında ne söylediği burada daha belirleyici bir kriterdir.

3. İsimlendirmeden Önce Stratejiyi Düşünün
Bir markanın ismi son derece önemlidir, evet. Ancak stratejisi zayıf olan bir markanın ismi her ne kadar iyi olursa olsun, markalaşma süreci bir türlü tamamlanamaz. Doğru bir pazarlama stratejisinin ardından bu stratejiyi yansıtacak şekilde markanızı da, ürün ve hizmetlerinizi de isimlendirebilirsiniz.

4. İsim Konusunda Hassas Olun
Aslında alanında lider bütün markalar isimden başka hiçbir şey değildir. Bir markanın rakiplerine karşı ortaya koyduğu farkın temelinde isim yatar. İyi bir markanın ismi kısa ve net olmalı, diğer markalarla karıştırılmamalı, telaffuzu kolay olmalıdır. İsim ararken sakın aceleci davranmayın.

5. Güçlü Görseller Kullanın
Ürün ve hizmetlerinizi müşterilerinize sunmadan önce stratejinizi güçlendirecek görseller edinmeye çalışmalısınız. Güçlü markaların tamamı, kendileri hakkında mesajlar veren görseller kullanır.

6. Markanızın İtibarını Koruyun
Kendi dijital varlıklarınızı oluşturduktan sonra yapmanız gereken en önemli şey, markanızın itibarını korumak olmalı. Dijital platformlarda birileri markanız hakkında istemeyeceğiniz bir içerik paylaşabilir. Siz de bunu kontrol edemeyebilirsiniz. Markanız hakkında dijital ortamlardaki her hareketi kontrol altında tutan bir ekibe ve araçlara ihtiyacınız olacak.

7. Herkesi Memnun Etmeye Çalışmayın
Markanız ile herkesi memnun etmeniz mümkün değil. Bu yüzden spesifik bir hedef kitleniz olmalı. Amacınız, işinizi büyütürken bütün insanları mutlu etmek olmamalı. Doğru bir hedef kitleye en iyi şekilde hizmet veriyorsanız, gerisi zaten gelir.

8. Müşterileriniz İçin Değer Üretin
Bir markanın müşterileri için değer üretmesi çok önemli. Hangi ürünü sunarsanız sunun, hangi hizmeti verirseniz verin; bütün bunlarla birlikte bir değer de sunuyor olmanız gerekir. Müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu ve rakiplerinizin yeterince sunmadığı değerler sayesinde markalaşma süreciniz hızlanacaktır.
"İyi Bir Marka Yaratmak İsteyenler İçin 8 Faydalı İpucu" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et