"korkun seni mahkum eder,umudun seni özgür bırakır."
-Esaretin Bedeli
İyi bir kariyer planlaması nasıl yapılır?
akoosee
akoosee 1 Takipçi

İyi bir kariyer planlaması nasıl yapılır?

  • 3 DK
  • 02-11-2019
  • 0 yorum
  • 1K

KARİYER PLANLAMASI

Birçoğumuz iş yaşamına ya adım atmışızdır ya da atacağızdır. Böylesi uzun bir yolculukta başarılı olup iyi bir kariyere sahip olmayı çoğumuz hedefleriz. Bu hedefe ulaşmak için neler yapmalıyız? Nasıl iyi bir kariyere sahip oluruz? Kariyer planlaması nedir ve nasıl yapılır? Bu soruların yanıtlarını metinimizin sonra ki bölümlerinde göreceğiz.  Ancak bu sorulardan önce ilk olarak kariyerin tanımını yaparak başlayalım.

Kariyer bireyin iş hayatında başarıya ulaşmak için kendine yaptığı yatırımların bütünüdür. Yeteneklerimiz,  edindiğimiz beceriler, okuduğumuz kitaplar başarı basamaklarını tırmanmamız da bize yardımcı olur. Herkes beceri ve yeteneklerine uygun ve bunları pratikte kullanabildiği bir işte çalışmak ister. Ancak her zaman bu durum söz konusu olmaz. Bireyler ya istemedikleri bir işte çalışıp hedeflerine ulaşamazlar ya da yeteneklerini körelten bir işte çalıştıklarını düşünürler. Bu durumun tek çözümü ise başarılı bir kariyer planlaması yapmaktan geçiyor. Çünkü yapacağınız plan çerçevesinde hem gideceğiniz yolu bileceksiniz hem de buna uygun beceriler elde edip daha donanımlı olacaksınız. Bahsi geçen” Planlama nasıl yapılır?” birazda bunu irdeleyelim.

Kariyer planlaması, iş yaşamında başarılı olmamızı sağlayacak yolların belirlenmesidir. Planlama yapmadan önce bireysel swot analizi yapmalısınız. Güçlü ve zayıf yönlerinizi belirleyin. Sonrasın da zayıf yönlerinizi geliştirmeye çalışın. İçinde bulunduğunuz zamanın fırsatlarını ve tehditlerini belirleyin. Yapacağınız swot analizi ile hangi iş alanına ve pozisyonuna uygun olduğunuzu belirleyebilirsiniz. Kendinizi uygun gördüğünüz mesleği seçin ve yapacağınız işi iyi tanıyın. Mesleğinizin gerektirdiği beceri ve yetkinlikleri edinin. Okuyacağınız kitaplar, alacağınız eğitimlerle mesleğinizde çok daha donanımlı hale gelebilirsiniz. Bu ilk iki aşamayı doğru uygulayabilirseniz başarıya ulaşmanız daha kısa sürecektir.  Kariyer planlaması yapılırken gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koymalısınız. Gerçekçi olmayan hedefler çabuk pes etmenize neden olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise planın kendinize uygun olmasıdır. Çünkü yapacağınız planın başrolünde siz olacaksınız. Planı uygulama aşamasında ise sabır ve özveri çok önemlidir. Planı uzun bir zamana yaymalı ve uygulamalısınız. Başarının bir an da gelmeyeceği gerçeğini kabul etmelisiniz. Alibaba’nın kurucusu olan Jack Ma iş için başvurduğu 30 yerden de reddedildi. Ancak hiç pes etmedi çünkü bir hedefi vardı. Bundan tam 20 yıl önce Alibaba’yı kurdu ve şu an dünyanın en zengin 33. Kişisidir. Unutmamalıyız ki mermeri delen damlanın şiddeti değil sürekliliğidir. Hedeflerimizi belirleyip,  sabırla kendimizi geliştirdiğimiz takdir de kesinlikle başarılı bir kariyer sahibi olabiliriz.

 

 

 

"İyi bir kariyer planlaması nasıl yapılır?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et