"Bir yenilik yaptığınızda insanların size deli gözüyle bakmasına hazırlıklı olun."
-Larry Ellison
İtibarlı Bir Şirket Olmanız İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

İtibarlı Bir Şirket Olmanız İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

  • 5 DK
  • 31-01-2018
  • 0 yorum
  • 852
Bir şirket kurduğunuzda buna sadece basit bir iş olarak bakamazsınız. Şirketiniz artık gerçek bir insan gibi kişiliğe sahiptir. Devlet onu tüzel bir kişilik olarak tanır ve insanlar tarafından sizin isminizin bilindiği gibi şirketinizin ismi de bilinir. Şirketinizle başladığınız maceranızda ilk aşamalardan itibaren yapmaya başlayacağınız ve şirketteki son gününüze kadar yapmaya devam edeceğiniz faaliyet, şirketinizin itibarını korumak ve yükseltmek olacaktır. Çünkü itibar demek şirketinizin ne kadar büyük olduğunun ispatı demektir. Şirketiniz itibarı sayesinde olduğundan çok büyük de görülebilir, olduğundan çok küçük de.

Bu sebeplerden ötürü itibarınızı her şirket gibi siz de korumalı ve yükseltmeye çalışmalısınız. Sizin için itibar konusunda yardımcı olabilecek konulardan 5 tanesini derledik.

1. Kurumsal Kimlik


İtibarlı Bir Şirket Olmanız İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta 1

Şirketinizi kurduktan sonra bir logo hazırlatırsınız. İşte kurumsal kimlik bitti(!!). Böyle mi acaba?

Artık görsellik çağında yaşıyoruz ve insanlar şirketleri resimlerden ve şekillerden hatırlıyorlar. Eğer çok büyük bir şirket değilseniz insanların aklına bir jingle sokmanız mümkün değil. Ya da bir obje ile kendinizi tamamen özdeşleştirmeniz. Bu yüzden bir girişim olarak yapmanız gereken tam profesyonel bir kurumsal kimlik çalışmasıdır. Bu da logonuzla beraber kartvizitinizden antetli kağıdınıza, faturanıza ve diğer tüm kurumsal baskılı/online ürünlerinize bir tasarım yaptırmanızdır.

Bu başlangıç için biraz masraflı olabilir ama bu masraf inanın en başından en sonuna kadar gerekli ve değecek bir masraf olacaktır. Eğer bütçeniz çok çok kısıtlıysa bu çalışmaları kendi imkanlarınızla yapmaya çalışın. Ama muhakkak temel kurumsal kimlik ürünlerinizin tasarımları elinizde olsun.

2. Web Sitesi


İtibarlı Bir Şirket Olmanız İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta 2

Web sitesi aslında teknik olarak kurumsal kimlik ürünlerinin bir parçası. Ama en önemli parçası. Bu yüzden ayrı bir öneme sahip.

Web sitesi şirketinizin yüzüdür. Her türlü hizmetinizi, yaptıklarınızı, yapacaklarınızı, yapabileceklerinizi, kısaca kendiniz hakkında anlatabileceğiniz bütün meseleleri anlattığınız yerdir.
Web sitesi şirketinizin hem tasarımsal olarak hem de anlattığı meseleler olarak görünen yüzüdür. Bu sebeple itibarınıza doğrudan etki eder. Profesyonel görünümlü bir web sitesi olan şirketlerin daha modern ve hakikaten profesyonel olduğuna dair kanaat oluşur. Belki eski bir web sitesi olan şirket daha profesyoneldir ama yeni/modern görünüşe sahip bir web sitesine sahip olan daha profesyonelmiş gibi bir algı oluşur insanlarda.

3. Google’da Arandığında Bulunabilmek


İtibarlı Bir Şirket Olmanız İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta 3

Artık dünya Google’dan aranıp bulunuyor. İnsanlar Facebook’a girecekken bile Google’a “Facebook” yazıp üstteki sonuca tıklıyorlar. Yani şirketinizin ismi yazıldığında sizin en üst sırada çıkmanız çok çok önemli.
Bu birazda şirketinizin ismi ile alakalı. Çok büyük bir marka ile benzer isim koyarsanız, ya da daha önce meşhur olmuş bir nesnenin ismini şirketinize koyarsanız maalesef kısa süre içinde ilk sıraya oturma ihtimaliniz zayıf oluyor. Burada kastımız SEO yapıp bütün anahtar kelimelerinizde üst sıraya çıkmak değil. Bu sizin pazarlama stratejinize bağlı olarak yapmak isteyebileceğiniz bir şey. Ama burada kastımız şirket ismi yazıldığında sizin en üst sırada çıkmanız ve bunun olması itibarınız açısından çok önemli.
Maalesef bazı şirketler biliyorum, ismi yazıldığında bir ilin Halı Saha Federasyonu çıkıyordu ve gittiği her toplantıda bu yüzlerine vuruluyordu. Hele ki yeni kurulmuş şirketler için bu itibar kaybı ölümcül olabiliyor.

4. Aynı Sektördekiler Tarafından Bilinmek Ve Saygı Görmek


İtibarlı Bir Şirket Olmanız İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta 4

İşini yaparken kendi sektöründen olan veya en azından yakın sektörlerden olan pek çok kişiyle tanışacaksın. O kişilere hem yaptığın işlerle hem de güzel karakterinle nasıl biri olduğunu göster ve onların saygısını kazan. Yaptığın işleri onların üstüne çıkmaya çalışmadan anlat. Hatta bırak yaptığın işler seni anlatsın. Sen sadece web adresini ver ve web adresindeki referansların seni ortaya çıkarsın. Eğer onlar sana saygı duyuyorsa hem sektörde tanınır ve iş yapar biri olursun hem de kendi özgüvenin tam gazla kendine gelir.

5. Müşteriler Tarafından “İşinin Ehli” Olarak Bilinmek


İtibarlı Bir Şirket Olmanız İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta 5

Sektörden sektöre pazarlama taktikleri değişse de hiçbir zaman değişmeyecek tek pazarlama taktiği varsa o da tavsiyedir. Yani sizinle daha önce iş yapmış müşterilerin sizi başkasına önermesidir.
Bunun olabilmesi için müşterinizi kesinlikle memnun etmeniz gerekmektedir. Müşterilerinizi memnun ettiğiniz zaman ancak sektörde kalıcı olabilirsiniz. Çünkü tüm sektörlerin hayat döngüsü budur. Bir süre sonra eski müşteriler ya yeni işlerle size gelir ya da eski müşteriler size yeni müşteri yollar.
Bu ikisi olmadığı sürece sizin sektörünüzde itibarlı olmanız ve işinizi sürekli yapabilmeniz için bu gereklidir.
"İtibarlı Bir Şirket Olmanız İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et