"bulunduğun yeri beğenmiyorsan harekete geç. sonuçta sen bir ağaç değilsin."
-Jim Rohn
İtibar Nedir?

İtibar Nedir?

 • 34 DK
 • 18-04-2019
 • 0 yorum
 • 22K

İtibar Nedir?

Başarısızlık=Başarı
İTİBAR NEDİR?

İtibar Nedir? İtibar, bir kişinin bir marka, kişi, şirket, ürün veya hizmetle ilgili öznel nitel inancıdır. İtibar, başarının anahtarıdır.

İtibarı tanımlamanın en iyi yolu: İtibar, sizin veya markalarınızın karakterinin üçüncü taraf algısıdır. Bu şekil verilebilir bir şeydir. Başkaları tarafından veya sizin tarafınızdan şekil verilebilir. Çünkü bugün insanlar Google’ın kendileri için karar vermesine güveniyorlar. Bu nedenle, Google’ın bir markayı gösterme şeklini değiştirerek, insanların itibar algılamasının ana yollarından birini değiştirebilirsiniz.

Günümüz dijital ortamında, itibar her zamankinden daha önemli, daha yaygın, daha unutulmaz ve daha anlamlı. Sürecek bir itibarı (ün yönetim kurumu için bile) oluşturmak, geliştirmek, sürdürmek ve korumak gerçekten zordur. Ayrıca bir ünü yalnızca kısa sürede ihmal etmek, kötüye kullanmak, reddetmek veya parçalamak kolaydır. Bir felaket dakikalar içinde gerçekleşebilir ve dünyayı saatler içinde yuvarlayabilir. Şöhretin gerçekte ne olduğunu açalım.
   
Eş anlamlılar: İtibar için başka bir kelime nedir?

İşte "itibar" kelimesinin eş anlamlılarının bir listesi. Birçoğu olsa da, bulduklarımız gerçek dünya diyaloğunda en yaygın olanları:
 • Karakter
 • Etki
 • Prestij
 • Şöhret
 • Onur
 • Güvenilirlik
 • Ün
 • Saygınlık
 • Güvenilirlik
 • İsim
 • Kötü ün
 • Pozisyon
 • Saygı
 • Tahmin
 • İyilik
 • Şan-ün
 • Temsilci


Bölümler
 • İtibarı bu kadar güçlü yapan nedir?
 • İtibar neden önemlidir?
 • İtibar sermayesi nedir?
 • İyi bir itibarın faydaları
İtibar skandalı her zaman yüksek olsa da, itibar kavramı büyük ölçüde yanlış anlaşılıyor. Bu prizmadan bakılan bir gerçektir.
Bu makale basit soruyu cevaplama girişimidir, itibar nedir? Soruyu cevaplama şeklimiz bizi ünün kökeni haline getirecek, sosyal medya ile ortak yaşamdan sıyrılacak ve kurumsal skandalla ilişkisinden yoksun kalacaktır. Bunun yerine, özünde hangi üne sahip olduğunu anlamaya çalışacağız ve bu sayede itibarın modern tezahürüne taze ve üretken bir şekilde yaklaşmamızı sağlayacaktır.

Bu makaleyi neden okumalısınız? Çünkü itibarınız, (düşündüğünüzden daha fazla) önemli ve itibarınızı gerçekten anlamak, ister kişisel ister işinizin ünü olsun, itibarınızı geliştirmek, korumak ve geliştirmek için tek yoldur.

Bu makalede nereye gidiyoruz? Önce itibarı tanımlayacağım, sonra işletmeler için geçerli olan itibar sermayesi kavramını tartışacağım. 
Peki, yine de itibar nedir? İlk önce size tanımı vereceğim, sonra kalıcı etkisini daha iyi anlayabilmek için daha derine dalacağız.
İtibar, bir kişinin bir marka, kişi, şirket, ürün veya hizmetle ilgili öznel nitel inancıdır. Anahtar "öznel" dir.

İtibar anlayışınızda devrim yaratmaya ve itibarınızı en anlamlı şekilde oluşturma sürecine başlamak için hazırlıklı olun.

İtibarı bu kadar güçlü bir fenomen yapan şey nedir?

Herhangi bir itibar anlayışı, bu makalenin başlığındaki soruyu yanıtlayarak başlar - itibar nedir?
“İtibar, bir tür zırh ya da gerektiğinde ispatlayabileceğiniz bir silah gibidir.”
-  KVOTHE / THE NAME OF THE WIND

İtibar Özneldir

İtibarlarımızı kontrol ettiğimizi, insanların bizim hakkımızda ne düşündüğünü ve nasıl tepki vereceğini tanımladığımızı düşünmek caziptir. Bununla ilgili biraz doğruluk olmasına rağmen, itibarı algılama biçimimiz geçmiştekinden çok farklıdır. Sosyal medyada bir kayma ve korku yaşamış olabiliriz. Şöhretimizin bir yönünü kontrol ediyoruz, fakat bütünsel olarak itibar, sadece kim olduğumuz ya da ne yaptığımız değil; insanların bizim hakkımızda ne düşündüğüdür.

İtibar Algıdır

Bir kişinin veya şirketin itibarı yalnızca o kişinin veya şirketin yaptığı şeylere bağlı değildir. Bu,büyük ölçüde bu ünü algılayan kişiye bağlı. Başka bir deyişle, bir itibar bir fikirdir.

İtibarı Kim Kontrol Eder?

Düşünmeniz gereken ilginç bir nokta: Her bir kişinin firmanız hakkında biraz farklı düşünceleri vardır.
Bu birçok bireysel görüş daha geniş bir genel bakış açısına göre gruplandırılabilir - bir tanesi, çoğu zaman, kendi yaratığı olarak gerçekleşmesi için her türlü engelleri aşar. Bu yaratığa itibarınız çağırabilirsiniz. Ancak itibarınızın, her birinin onu kontrol ettiği kendi görüşlerine sahip olan birçok küçük koldan - insanlardan - oluştuğunu hatırlamak önemlidir.

Bu şekilde, itibarın öznel olması iyidir. Bunun değişebileceği anlamına gelir ve tüm yaratıklarla aynı anda savaşmanıza gerek kalmaz. Öznellik, insanların kafasında yatar ve halkın zihni, halka açık bilinen bir gerçek gibi (objektif kitle iletişim araçlarının insafına kalmış gibi görünürse), daha objektif bir şeyden daha kolay değiştirilebilir.

Karakter ve İtibar Farklıdır

İtibar ve karakterin farklı olduğunu not etmek önemlidir. Bir varlığın (kişi veya şey) "ünü", bir kişinin veya topluluğun, bir insanın karakteri hakkında nasıl hissettiğini (hissiyatlarını) hesaplamaktır. Karakter, varlığın taşıdığı gerçek özelliklerin bir birleşimidir.
Görüşler, pek çok inanç gibi, gerçeğe dayanmamaktadır. Bunun yerine, duygulara, geçmiş deneyimlere, bilişsel önyargılara, fiziksel iyiliğe, hava durumuna ve birinin sabah kahvesine sahip olup olmadığına dayanır.

Bir kişi, şirket veya marka olarak hakkınızda birçok nesnel gerçek var. Mesela siz bir kadınsınız. Şirketinizin 18 çalışanı bulunmaktadır. Marka logonuz bir bufalo. Her neyse. Ancak bu nesnel gerçekler sizin ününüz değildir. İtibar, nesnelliğin ötesinde, öznelliğin bulanık, öngörülemeyen, uçucu ve fantastik boyutuna gider.

İtibar, kimliğimizden veya eylemlerimizden daha fazla olduğu için, itibarın birçok yönünün kontrolümüz dışında olduğunu kabul etmeliyiz. Doğru zihniyet ile ünlerimizi pozitif olanlara dönüştürmek için çalışmaya başlayabiliriz.

İtibar Niteldir

İtibar tanımımızın iki tanımlayıcısı vardır:
 • Öznel (yukarıda açıklanmıştır)
 • Nitel
İtibarı nitel olarak nitelendiriyoruz çünkü bu, büyük ölçüde sayılarla tanımlanamayan bir duygu, tat, algı ya da hezeyanların bir karışımıdır. İtibarın bu niteliksel yönleri nedeniyle, itibarınızı nasıl geliştireceğinizi veya değiştireceğinizi belirlemek zor olabilir.

İtibar Duygularla İlgilidir

Bir işletmenin itibarını tanımlamak için rastgele bir örneklem istemeniz durumunda, muhtemelen bu iş hakkında nasıl hissettiği hakkında konuşurlardı. Onlara daha fazla bastırırsanız, muhtemelen noktalarını desteklemek için bazı somut örnekler listeleyeceklerdir.
Muhtemelen, söz konusu işletmenin ya iyi ya da kötü olduğunu kanıtlayan somut bir sayısal istatistik listesinden mahrum kalmazlar. Eğer deneselerdi, muhtemelen bir çıkmaza ulaşacaklardı. Güncel kalabilecek çok fazla veri yoktur ve dünyada kesin bir sonuca ulaşmak için yeterli veri yoktur.

Boy ve kilonuzu ölçebildiğiniz gibi empati ve sezgiyi ölçemezsiniz. İtibarın nitel yönünü tartışırken, bunun kişisel özelliklerle - samimiyet, hoşluk, unutkanlık ve kabahat gibi şeyler ile ilgisi olduğunu anlıyoruz. İtibar, bu nedenle, bir kişinin bir kişiyi, işi veya kuruluşu düşündüğü zaman akla gelen kişilik özellikleri veya nitelikleri ile ilgisi vardır.

İtibar, İnançtır, Gerçek Değil

Yukarıda bahsedildiği gibi, itibar, insanların bir marka, kişi, şirket, ürün veya hizmet hakkında inandıkları şeydir. İnanç, insanlığın en güçlü kuvvetlerinden biridir. Ve örgütlü dine en çok olduğu kadar ününü de içine alıyor. İtibar, insanların bir marka, kişi, şirket, ürün veya hizmet hakkında inandıkları şeydir. Belli varlıklardaki inanç ürünleri, uygarlıklar inşa etmiş, kültür yaratmış ve soykırıma yol açmıştır.

Görünen o ki inanç, her zaman gerçeğe dayanmaz. Birisinin Loch Ness canavarının gerçek olduğuna dair sarsılmaz bir güven olmasına rağmen, bu güven Nessie’nin doğrulanabilir varlığını yansıtmaz.

İnanç böylesine güçlü bir güç olduğundan, itibarın neden önemli olduğunu anlamak kolaydır. İnanç davranışı belirler. Davranış karları etkiler. Bir şirketin bir aldatmaca olduğuna inanan bir tüketici, ürünlerini veya hizmetlerini satın almayacaktır. Bir politikacının yozlaşmış olduğuna inanan bir kişi ona oy vermez. Katil olduğuna inanan bir komşu seninle arkadaş olmayacaktır.

Bütün bir nüfus boyunca çoğalan, inanç bütün kıtaları kapsayan imparatorluklar kurdu ve devirdi. Kötü tarafına geçmek istemezsiniz.

Markalar, insanlar, şirketler, ürünler ve hizmetler herkesin itibarına sahiptir

İtibar sadece bireylere bağlı değildir. Markaların da itibarı vardır. Ürün ve hizmetler de öyle.

Barack Obama dünya çapında müthiş bir üne sahiptir. Trump da bunu yapar, ancak ABD’de belirli bir demografiye daha fazlasını yapar.

Coca-Cola markası bir üne sahiptir.

Taylor Swift'in bir ünü var. Ayrıca bu isimde bir albümü var (ekleyebileceğimiz muhteşem tipografi ile).

Apple’ın servisi Genius Bar’ın ünü var.


Çıkarımlar

İtibar hakkındaki bu tanıma dayanarak, birkaç şey göze çarpıyor:
 • İnançları değiştirmek zordur ve doğrudan sorulmamalıdır. İnanç, unutmayın, her zaman gerçeğe dayanmaz. Birinin inancının yanlış, yanlış yönlendirilmiş veya doğrulanamaz olduğunu kanıtlayabilseniz de, o kişinin inancını değiştiremeyebilirsiniz.
 • Şöhretinizin sadece bir bölümünü kontrol edebilirsiniz. İnsanlar görür; bu nedenle insanlar fikir yürütüyor. Kısmen, gördüklerini kontrol edebilirsiniz. Ancak gördüklerini temel alarak hangi görüşleri oluşturduklarını kontrol edemezsiniz.
 • İtibar ve görünürlük iki farklı şeydir, ancak birbirleriyle yapacak çok şeyleri vardır. İtibar genellikle kendi başına bir yaşam alır ve bunu kapsam veya görünürlük içinde büyüdükçe yapar. Bir garajda bir teknoloji başlangıcı başladığında çok az üne sahip olabilir, ancak büyüklüğü arttıkça, ünü yüzlerce çalışanın tam zamanlı işi ve binlerce hayranın tümüyle takıntısı haline gelir. Bir itibarın görünürlüğü arttıkça, itibar riski de artar.
 • Algı itibardır. İtibar, insanların algıladığı şeydir. Eğer bir balta katili iseniz, yanlış yönlerinizi gizleyin ve abartılı hayırseverliğin yerine sergileyin, olağanüstü bir üne sahip olabilirsiniz. Halka açık hayırseverliğin kim olduğunu değiştirmez - balta katili. Ama insanların sende ki algılarını değiştiriyor. Algı, bu nedenle, ününüzdür.

Kabul edelim. İtibar karmaşıktır. Tanımı basit görünebilir, ancak tezahürleri labirenttir. İtibar, insanların nasıl davrandıklarını, insanların neler satın aldıklarını, insanların nasıl düşündüklerini ve insanların neden kendi davranışlarını yerine getirdiklerini şekillendirir.
Bu gerçeklik bizi bu makalenin ikinci değerlendirmesine götürür - ünün önemi.

İtibar neden önemlidir? 

İtibar önemlidir. Bu kadar açık gözükmeli. Ama neden? Diyelim ki, berbat bir üne sahip olmanın sterlin itibarına sahip olmasının avantajları nelerdir? Zengin şeyler, sağlık ve mutluluk arayışı gibi şeylerin görkemli şemasında gerçekten önemli mi?
Görünüşe göre evet. Çok önemli. Zenginlik? Kontrol. Sağlık? Evet. Mutluluğun peşinde? Kesinlikle. İtibar, bir bireyin yerine getirilmesi ve bir işletmenin kârlılığının en önemli hakemidir. Bu önemli.

Bu soruyu özel olarak cevaplamak için önce insanlar için itibarın önemini, ardından işletmeler için itibarın önemine değineceğim.

-Bireylerin İtibarının Önemi-

İtibar, bireyler için önemlidir, çünkü olumlu bir itibar, yaşamda istediklerimizi alır - güvenlik, arkadaşlar, özgüven, mutluluk ve para.
Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi, motivasyon psikolojisinde bir teori olan insan motivasyonunun fizyolojik gereksinimlerimizle - gıda, su, dinlenme vb. - en temel düzeyde başladığını belirtir. Bu ihtiyaçlar yerine getirildiğinde, güvenlik ve benzeri diğer ihtiyaçları yerine getirmeye çalışırız. Emniyet. Bunun ötesinde, insanlar psikolojik arzuları - aşk, samimiyet ve prestij - tatmin etmeye çalışırlar.

İtibar, psikolojik ihtiyaç düzeyinde devreye girer. İyi bir itibar, kendine saygı, başarı, anlam ve kişinin potansiyelini gerçekleştirmeyi sağlar.

Kim olduğun üzerinde etkisi var

Daha da ilginci, belki de 1800'lerde başlayan araştırmalar, itibarınızın kim olduğunuz ve kim olacağınız konusunda temel bir güce sahip olabileceğini gösteriyor. Bu kısmen, bir soru soran belirli bir psikoloji dalının merkezinde yer alan bir olgu olan Pygmalion etkisi sayesinde gelir: başkalarının beklentileri bizi nasıl etkiler?

Kısacası, Pygmalion etkisi, belirli bir birey için yüksek beklentilerin belirli bir alanda gelişmiş performansa yol açtığında ortaya çıkar. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'nde büyüyen genç bir çocuğun, ailesine aldığı bale derslerini anlatmak amacıyla toplanan bir aileye katıldığını hayal edin.
Aile üyelerinin verecekleri muhtemel cevap, kayıtsızlıktır. Doğal olarak, çoğu erkek bale gibi geleneksel olarak kadınsı bir spora sadık kalmaz ve insanlar enerjiyi uzun sürmeyecek bir şeye koyma eğilimindedirler.

Aynı çocuk futbola ilgi gösterdiğinde, çoğu Amerikan ailesi coşkuyla cevap veriyor. Bu kısmen onu lise ve belki de kolejden geçirme potansiyeline sahip olmasının yanı sıra genç, Amerikalı bir çocuğun topluluk tarafından onaylanan bir Amerikan sporu için uzun vadeli bir tutku geliştirme ihtimalinin çok yüksek olması beklentisidir.

Pygmalion etkisinin oluştuğu yer burasıdır. Çocuğun toplumu, futboldaki ilgisine bale göstermekten daha fazla heves gösterdiğinde, çocuk kendisini belli bir yöne yönlendiren ince ipuçları alır. Yeterince olumlu geribildirim ve bu çocuğun olağanüstü bir futbolcu olma olasılığı çok yüksektir.
Bu faktör nasıl ün kazanır? Bir şey için olumlu bir üne sahip olduğunuzda, daha büyük topluluğunuz size bu alanda daha çok çalışmanızı özendirecek olumlu geribildirim verecektir.

Pygmalion'un Karanlık Yüzü

Ve bir şey için kötü bir üne sahip olduğunuzda, Pygmalion etkisi bunun motivasyonu ne kadar derinden etkilediğini gösterir. Ters senaryo oluşma olasılığı çok yüksektir. Birinin topluluğundan olumsuz ipuçları aldığında, bireyin verimliliği azalır ve aşırı durumlarda bireyin rolü tamamen bırakmasıdır. Şirketinizin kötü bir üne sahip olması durumunda, şirket verimliliği kesinlikle iyi olandan daha düşüktür, çünkü kuruluşunuzun üyeleri, bilinçsiz olsa bile, topluluğun olumsuz ipuçlarını kalbe alıyorlar.

Özetle, itibarınız önemlidir, çünkü iyi bir itibar, insanın yerine getirilmesini ve devam etmesini teşvik eder. Öte yandan, kötü bir itibar, verimliliği bireysel olarak azaltır ve işinize psikolojik olarak zarar verir.

İşletmelerde İtibarın Önemi 

İş bağlamında, itibar aynı derecede önemlidir, ancak oyun sonu farklıdır. İş fikirli insanların çoğu, bir işletmenin amacının Friedman Doktrini’nde elde edilen karı maksimize etmek olduğuna katılıyorlar.

Bir işletmenin hedefinin kar olduğunu varsayarsak, itibar bu amaca nasıl hizmet eder? Basit. İyi bir üne sahip işletmeler, daha fazla kar eder. Bunu kanıtlamanın nispeten basit bir yolu var. Yelp yıldız derecelendirmelerini itibar ölçüsü olarak kullanan Harvard araştırmacıları, Yelp'teki daha yüksek yıldızlı derecelendirmelerin daha yüksek gelir getirdiğini belirledi.

Bu, işletme itibarının önemine yalnızca bir örnektir. İşletmelerin ve bireylerin itibarlarını ölçmeleri ve sergilemelerinin birçok yolu vardır. Tüketiciler bu itibara şirket için veya aleyhte satın alma kararları vererek yanıt verir. Daha iyi bir itibar sağlar:
 • Daha iyi adaylar
 • Daha fazla güven
 • Daha yüksek gelirler
 • Düşük pazarlama maliyetleri
Bir ünün bir işletmenin geliri için sadece önemli olmadığını söyleyenler var; bu işletmenin varlığı çok önemlidir. Güçlü bir üne sahip olmadan, işiniz hayatta kalmak için mücadele edebilir.

Enron'un İtibar Krizi Öldü

Bir örnek olarak, Enron gibi bir işletmenin çatışması bir itibar kriziyle ilişkilendirilebilir. Enron, şirketlerinin itibarına yapılan büyük darbeyi etkili bir şekilde yönetemedi.

Olumlu bir üne sahip olmadan, sağlıklı bir şirket diye bir şey yoktur.

Bireyler ve İşletmeler Arasındaki İlişkilerde İtibarın Önemi

İtibara bakmanın başka bir yolu var. İnsanlar ve işletmeler, itibarlarını nasıl şekillendirmek istediklerini temel alarak diğer kişiler ve işletmelerle etkileşime girerler.

Müşteriler, bireyler olarak, işletmeleri korudukları veya diğer bireylerle etkileşime girdiklerinde kişisel itibarlarını korumakla ilgilenmektedirler. Örneğin, bir insan, insanlık dışı koşullarda yetiştirilen etlere hizmet veren bir restorancı ile iş yapmadan, bir tür insancıl olarak ününü korumak isteyebilir. Başka bir birey, itibarlı bir üne sahip olduğunu düşündüğü bir siyasetçiye şiddetle karşı çıkabilir, çünkü o kişi kendi itibarını korumakla ilgilenir. Her şey izleyiciye göredir.

İtibar İki Yönlü Bir Sokak

O zaman itibar, iki yönlü bir caddedir. Diğer şahıslar veya işletmelerin sahip olduğu itibara dayanarak kendi itibarımıza hizmet ediyoruz.
Bireyler ve işletmeler için itibarın önemini düşündük, ancak itibarın önemi gruplar, politikacılar, iş liderleri, hayır kurumları, özel ilgi grupları, aileler, uluslar, etnik gruplar, demografik gruplar, kuşak bölünmeleri, markalar, ürünler ve hizmetler siyasi partilere yansıtılabilir. Neredeyse her kuruluşun bir ünü vardır. Ve bu itibar, onların en önemli özelliklerden biridir.

İtibarın İpuçları

İtibarın önemini yinelemek için şu noktaları aklınızda bulundurun:
 • İtibar inanç üzerine kuruludur; inançlar güçlü şeylerdir.
Yukarıdaki bölümde, itibarın bir inanç olduğuna dikkat çektim. İnancın gücünü küçümsemeyin. İnançlar davranışı dikte eder ve bir üne olan inanç, hesaba katılması gereken bir güçtür.
 • İtibar inşa etmek yıllar alır.
Warren Buffet’in meşhur alıntılarından biri “İtibar kazanmak 20 yıl, mahvetmek beş dakika sürüyor. Bunu düşünürseniz, farklı şeyler yapacaksınız. ”

Özellikle itibar, ünlü bir krizin sonunu alıyorsanız, biraz cesaret kırıcı geliyor. Bununla birlikte, yıllarca süren iş tecrübesinden ilham alan ifadesi doğrudur ve itibarın önemini vurgulamaktadır. Bu kadar uzun sürmesi gereken bir şeyin bir değeri ve önemi olmalıdır.
 • İtibar değişebilir
Zamanla, itibarınızı etkileyecek olumlu ve olumsuz yorumlar olacaktır. Olumsuz bir eleştiride saygınlık kazanamayacaksınız. Aksine, konuyu ele almak, hızlı bir şekilde tepki vermek ve daha iyisini değiştirmek için bir fırsat olabilir.
 • Yardım istemekten korkma
İtibar yönetimi kolay bir iş değildir ve yalnız başına gitmek zorunda değilsiniz. Yardıma veya tavsiyeye ihtiyacınız olursa bir uzmana ulaşın.

Haberler, özellikle itibarla ilgili haberler hızla yayılabilir

Haberlerin hızlı yayıldığını söylemek zordur. Biz biliyoruz ki. Tweet atıyoruz. Kaydırıyoruz. Dokunuyoruz. Mesaj atıyoruz. Ancak, itibar bağlamında, haberler özellikle hızlı yayılmaya hazırlanıyor.

İtibar yönetimi, her ikisi de bir sosyal ağda tur atmada dikkate değer bir öneme sahip olan kişisel bilgi ve söylentiler arenada uğraşmaktadır. Söylentilere dair yapılan bilimsel bir araştırmada araştırmacılar, Twitter'da yayılan bir söylentiyi taklit ettiler ve “Twitter ağının rastgele bir düğümünde ortalama bir söylenti başladığında, yalnızca sekiz iletişim turunda toplam 51,2 milyon üyenin 45,6 milyonuna ulaştığını” belirtti.
Tiger Woods’un zarafetten düştüğü ile ilgili bir hikâye, bir şirket birleşmesinin haberlerinden çok daha hızlı yayılma eğilimindedir (Tiger son zamanlarda çok daha iyi bir şekilde yapsa da). Tiger Woods hikayesi kişiseldir ve insanlarla ilgileniyoruz. Söylemeye gerek yok, bir mabre, basiret veya yıkıcı tentür içeren kişisel hikâyeler viral yayılmaya daha meyillidir. Biz insanız. Dedikodu yapıyoruz.

Haber yayına girmek için doğru olmak zorunda değildir. On gün tüm dünyayı çevreleyen bu Macron’un cinsel yönelimi hakkındaki haberler şöhretli bir söylenti için gerekliydi. Artık emin olmak için farklı sorunları var. 


Ve sadece Macron Fransa’nın anavatanında değildi, haberin manşetlere girmesine izin vermedi. Küresel oldu.

Kimi suçlayacaksın? Herkes. Ve hiç kimse. Dünya Ekonomik Forumu, “yanlış haberlerin gerçek hikâyelerden daha hızlı yol aldığını” işaret ediyor ve ardından soruyu soruyor. Üç MIT uzmanı şöyle cevap verdi: “Yanlışlık, tüm bilgi kategorilerinde ve çoğu durumda bir büyüklük sırasına göre gerçeklerden daha uzak, daha hızlı, daha derin ve daha geniş bir şekilde reddetti.” İstatistikler resmi çiziyor:

Bu gerçek meta noktasını vurgulamaya hizmet eder: İtibar önemlidir. Haberin doğası, haberlerin yayılması ve insanın en ilginç haberler için kanal olma eğiliminden dolayı, herkesin ünü, yok sayılmaktan uzak bir tweetdir.

İtibar ile ilgili haberler kalıcı olabilir

İtibarın dayanıklılığı konusunda acımasız bir ironi var. Hiçbir itibar değişmeden kalır. Ancak bu ünü etkileyen haberler asla ölmez.
Ölümden sonra bile, bir insanın ünü tarihin gösterdiği gibi dalgalanıyor. Kurucu babası Thomas Jefferson'un bir zamanlar bozulmamış itibarı, birkaç çalışma boyunca muzaffer olmaktan çıkmıştı.

Şöhretiniz haber verilmeksizin değiştirilebilir olsa bile, ününüzle ilgili haberi silemezsiniz. Bu, özellikle bilginin, etkin bir program yapmadan kaybolmadığı dijital çağda geçerlidir.

Karakter Kolayca Yıkılır

Dijital olmayan bağlamlarda bile, “haberler”, duyu, söylenti, spekülasyon ve ağızdan ağıza şeklinde devam eder. Karakteriniz, davranışlarınız ve eylemleriniz düzeltilemez olabilir, ancak birisi yanlış soru sorarsa, itibarınız dertte olabilir.
Akılda tutulması gereken en önemli şey, itibarın önemli olduğudur. Göreviniz ne olursa olsun, sektörünüz ne olursa olsun, mevcut itibar durumunuz ne olursa olsun, itibarınız sizinle veya işinizle ilgili en önemli şeylerden biridir.

İtibar sermayesi nedir?

Tipik olarak sermayeyi, bir biçimde veya başka bir şekilde parasal varlıklar olarak düşünürüz. “Para dünyayı dolaşıyor” değil mi? Dikkatli bir şekilde düşünüldüğünde, bu sadece kısmen doğrudur. Ve finansal sermaye yalnızca bir tür sermayedir.

Markanın Değeri

İtibar sermayesi, belki de finansal sermayeden daha önemlidir. Hangisi önce, bir işletmenin finansal sermaye kazanmasına izin veren itibar mı, yoksa şirketin itibar kazanmasına izin veren mali sermaye mi? Bu şekilde, kurumsal itibarın, bir işletmenin finansal başarısı açısından birincil öneme sahip olduğu görülüyor. Önce itibar sermayesi, İkinci finansal sermaye.

Bu gerçek kişisel seviyeye kadar takip edilebilir. Bir girişimci girişimi için para toplamaya gittiğinde, yatırımcıların güvenini nasıl kazanır? Elbette, sağlam bir iş planına ihtiyacı var, ama aynı zamanda sağlam bir kişisel üne de ihtiyacı var. İtibar sermayesi, bir işletmenin kurulmasına katkıda bulunan fonu artırmasına izin verir.

Ancak itibar sermayesi nedir? Nereden geliyor? Neyden oluşur? Evet, önemli, ama kime ve neden?

Tanım açısından, şununla çalışalım:

İtibar sermayesi, gözden geçirme, sözlü söz, marka kimliği ve paydaşların güveni gibi bir işletmenin maddi olmayan duran varlıklarının değeridir. İtibar sermayesi, ürün ve hizmetlerin algılanan değerini, hisse senedi fiyatını ve şirket değerlemesini artırabilir.
İtibar sermayesi dünyayı dolaştırır. Fakat şaşırtıcı bir şekilde - çok az insan nasıl çalıştığını, ne olduğunu ve bununla ilgili ne yapacağının farkında. Tabii, ifadenin kendisi mantıklı geliyor. Şöhreti biliyoruz; sermayeyi biliyoruz. İtibar sermayesi.

Ama nasıl çalışır? Bu tanımı açtıkça, itibar sermayesini daha derin bir düzeyde anlayacaksınız. Ve makalenin bu bölümünü incelemeyi bitirdikten sonra, günümüz dünyasında itibar sermayesinin gücünü ve bu konuda ne yapmanız gerektiğini açıkça anlayacaksınız.

İtibar Sermayesi Maddi Olmayandır

Arazi, bina veya makine gibi bazı varlıklar fiziksel varlıklardır. İtibar sermayesi fiziksel bir varlık değildir. Ayrıca, nicel bile değil! Bu, itibar sermayesi tartışmasının baştanbaşa düşme eğiliminin nedenlerinden biridir. Çok farklı şeyler hakkında konuştuğumuz kadar hiçbir şeyi tartışmıyoruz.
Dolayısıyla, maddi olmayanlığını belirtmek yerine, hangi itibar sermayesinin oluştuğunu açıklayacağım:

Oylar ve görüşler

İtibar sermayesi maddi olmayan ve niteliksel bir değer değerlendirmesi olsa da, nicel ölçümlere sahiptir. En azından sayı vermeye çalışıyoruz. Muhtemelen, bir markanın itibar sermayesini, işletmeyi derecelendirerek nicel olarak değerlendirmek için kalabalık kaynaklı bir girişime katıldınız.

Bu incelemelerin hiçbir maliyeti yok. İşletmeler, onlar için ödeme yapmaz (ve yapmamalı!). Müşteriler onlar için tazminat alamazlar. Yazar kasadaki “Yelp'te bizi inceleyin!” İşareti olmadığı sürece, bu incelemelerde fiziksel olarak var olan hiçbir şey yoktur. Yorumlar aslında kalabalık kaynaklıdır.

O zaman neden işletmeler beş yıldızlı bir derecelendirme elde etmeye bu kadar önem veriyorlar? Niçin mükemmel beşlerini yok eden tek bir yıldız derecesinin üzerine inliyorlar? Çünkü bu derecelendirmeler daha fazla gelire dönüşen güçlü ve ölçülebilir bir itibar sermayesi biçimidir. Bir restoran Yelp puanını yalnızca bir tam yıldızla arttırırsa, gelirini yüzde 5-9 oranında artırmayı bekleyebilir.

Yorumların tekrarı neredeyse yıldız sayısı kadar önem kazanıyor. Bir 2018 çalışması, müşterilerin yüzde 40'ının sadece son iki hafta içinde yayınlanan yorumları dikkate aldığını tespit etti. Bu oran önceki yıla göre neredeyse ikiye katlandı.

Puanlar ve yorumlar her yerdedir. Sürücünüzü derecelendirmeden Uber yolculuğuna çıkamazsınız. Bir işletmeyi, ayrıldıktan sonra oy vermeniz istenmeden, Google Harita’ya giremezsiniz. Acentenizin servisini puanlamanız istenmeden telefondan kredi kartı şirketinizle çıkamazsınız. Aramanın kalitesini değerlendirmeniz istenmeden bir Google Hangout'u kapatamazsınız. Bir e-Bay satıcısı, bir Amazon ürünü veya Reddit trolü, incelemeleri, puanları ve karma olduğu her yerdedir.

Maddi, hayır; ölçülebilir, evet. Ve önemli? Kesinlikle.

Marka imajı

Marka imajı, insanların markanızı düşündüklerinde aklına gelen şeydir. Kişiliğinizi şekillendirir, iletişiminizi geliştirir, özelliklerinizi tanımlar ve bir pozisyon seçersiniz. Ve ne sona? İtibar sermayesi inşa ediyorsunuz.

Marka imajı, itibar sermayesinde itici bir güçtür. Markanın ekosisteminde, bir şirketin fiyatları artırmasına, belirli markalardan ayrışmasına veya belirli bir pazardan faydalanmasına olanak sağlayan marka yönetimi alanı vardır. Marka değeri, markanın pazardaki konumunun nispi değerine bağlı olarak artar veya azalır.

Bunların hepsi bir işletmenin maddi olmayan unsurlarıdır ancak her biri durmaksızın gelire bağlıdır.

Algılanan değer

Müşteriler bir ürün veya hizmete kendi değerlerini koyarlar ve değer özelliklerinin ürünün gerçek maliyeti ile ilgisi yoktur. Bunun yerine, algılanan değerleri duygu, bağlantı ve hislerden oluşur. Bir müşteri, Hermès 24 Faubourg'un bir onsu için 1.500 dolar borsada ne için para ödüyorlar?

Yasemin, tiare çiçeği, paçuli, ylang-ylang, vanilya, ambergris, sandal ağacı veya irisin hasat maliyeti? Veya güzel kazınmış şişe? Muhtemelen değil. Her ne kadar Hermès parfümünün üretimi şüphesiz pahalı olsa da, müşteri bunun yerine parfümün prestijini, hissetme şeklini ve kullandığı zaman aldığı dikkati ödemek için isteklidir.

Algılanan değer maddi olmayan olabilir, ancak itibar sermayesinin bir parçası olarak, bir bütün olarak markanın değeri üzerinde belirgin bir ekonomik etkiye sahiptir.

Markada güven

Güven, itibarın temel bir bileşenidir. Bir Forbes katılımcının işaret ettiği gibi, güveninizi kaybederseniz, itibarını da kaybedersiniz. İtibarını kaybedersen, güvenini kaybedersin. Birini kaybedersen, ikisini de kaybedersin. Onlar ayrılmaz.

Ürün ve Marka Yönetimi Dergisi'nde yayınlanan bir bilimsel çalışma, “güvenin, herhangi bir ilişkide en çok arzu edilen özelliklerden biri olduğu kadar köşe taşı olarak görüldüğünü” belirtti. Tüketiciler, güvenmedikleri şirketlerle iş yapmazlar. Kişisel ilişkideki deneyim bunu desteklemektedir. Güven, bir nöro-bilimsel bakış açısından bile önce gelir, sonra bir ilişki olur.

Güven, marka sermayesinin bir bileşeni olarak, sadece arzu edilmez. Bir markanın hayatta kalabilmesi çok önemlidir.

Düşünce Liderliği

İşe yaramaz iş jargonu olarak eleştirilmesine rağmen, düşünce lideri kavramı, özellikle itibar sermayesi alanında anlamlı bir kavramdır.
İçerik pazarlaması, markaların düşünce liderliğini öne sürdüğü bir alandır. Pazarlama taktiği, 2012'nin başlarında ivme kazandı ve önemi zaman içinde giderek arttı.

Şimdi, beş yıl sonra, içerik pazarlaması dünyasına girişler ve geç kalanlar, Google’ın arama sonuçlarında bir adım atmanın ne kadar zor olduğu konusunda hayrete düşüyorlar. Bir işletme basitçe bir blog başlatamaz, birkaç parça yazamaz ve büyük bir kitle kazanmayı bekleyemez.
Dikkate alınacak SEO, araştırılacak anahtar kelimeler, anlaşılacak algoritmalar, kazanılacak geri bağlantılar ve çevrimiçi içerik pazarlamasının başarısına katkıda bulunan sayısız karmaşık faktör vardır. İşletmelerin ve kamuoyunun itibarını korumak, iyileştirmek ve onarmak için tüm çevrimiçi itibar yönetimi alanının bu karmaşıklıkla mücadele etmesi gerekmektedir.

Düşünce liderliği, ancak yine de önemlidir. Düşünce liderliği, bir şirketin bilgi birikimini kanıtlamasını ve müşterilerinin güvenini kazanmasını sağlayan şeydir.

İtibar sermayesi bir varlıktır    

Bu noktada, itibar sermayesinin herhangi bir işletme için büyük bir varlık olduğu açıktır. Bazı itibarlı sermayelerden yoksun başarılı bir işletmeyi düşünmek imkânsızdır. Herhangi bir ticari varlık gibi, şirketin de değer kazanmasına, iş yapmasına ve kar elde etmesine izin veren şey budur.
Bir varlık olarak itibar sermayesinin tamamen değere bağlı olduğunu akılda tutmak önemlidir. Şirketin finansal hedeflerini yönlendirir. İtibar sermayesi finanal sonuçlara sahiptir. İtibar sermayesi açığı, şirketin finansal açığına katkıda bulunur. İtibar sermayesindeki bir artış, karlarda artış sağlar.

İtibar sermayesi, birbirinden farklı şeylerden oluşur, ancak iyilik ya da hastalık için yapıcı, güçlü ve durdurulamaz bir güç oluşturur.

İyi Bir İtibarın Faydaları

Bir işletmenin başarısı itibarına bağlıdır. Daha önemli bir şey yoktur. Doğru insanları işe almak, doğru kültürü oluşturmak, doğru marka görsellerini tasarlamak - bunların hepsi itibar meselesine kıyasla önemsiz görünüyor.

Bunu abartmıyorum: İtibar önemlidir.

Etkileşim Tasarımı Vakfı'ndan bir makalede, Rikke Barajı “saygın sermaye… Herhangi birimizin işletme olarak sahip olabileceği en hayati varlıktır” diye yazıyor.

Rachel Botsman, bir 2012 TED Konuşmasında, “İtibar sermayesi gücü, nüfuzu ve güveni olanlarda büyük bir olumlu bozulma yaratıyor” diyor.
İtibarınız arttıkça, kuruluşun her yönüne nasıl nüfuz ettiğini daha fazla anlarsınız. Doğru insanları işe almak, doğru kültürü oluşturmak ve doğru görselleri tasarlamak her ne kadar itibarla kıyaslandığında önemsiz olsa da, şirketinizin itibarını bildiren bir rol oynamaktadır.
Aslında, yaptığınız her şey, sendikalaştığınız her basın açıklaması, işe aldığınız her kişi ve yayınladığınız her blog makalesinin markanızın itibarı üzerinde bir etkisi vardır. Bilgi ışık hızında ilerledikçe, olumsuz söylentiler nötr gerçeğinden daha hızlı yayıldıkça ve ünler tek bir tweet ile parçalandığından, günümüzün markaları itibarı gözden kaçırmayı göze alamaz.

İtibar nedir? Birey veya iş olarak en değerli varlığınız. Karakteriniz ne olursa olsun, kim olduğunuzdur. Saplantılı olmaya değer. Dikkat etmeyi seçtiğin her şeye ve muhtemelen daha fazlasına değer.
"İtibar Nedir?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et