"başaramazsın diyenlere gülün geçin."
-Anonim
İşletmenizdeki Büyümeyi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

İşletmenizdeki Büyümeyi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

  • 15 DK
  • 07-06-2021
  • 0 yorum
  • 1K

İşletmenizdeki Büyümeyi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Başarısızlık=Başarı

İşletmenizin büyümesini nasıl geliştirebilir ve iyileştirebilirsiniz? Büyümek her girişim için esastır peki daha fazlasını nasıl başarabilirsiniz?

İsteseniz bile, sonsuza kadar aynı yerde oturmayı veya suyun üzerinde yürümeyi göze alamazsınız. Bugün büyümeyeceksen, küçülür ve yavaş yavaş ölürsün.

Büyümenin, daha fazla insanı istihdam edebilmekten, daha büyük bir etkiye sahip olmaktan, daha fazla yatırımcı çekebilmekten, daha iyi yetenekleri çekmekten, müşteriyi elde tutmaktan ve tabii ki bununla birlikte gelen finansal faydalardan çok daha öte faydası vardır.

Büyümeyi ölçmenin çeşitli yolları vardır. Çalışan sayısı, çalışan başına gelir, birim cinsinden satış hacmi, üst düzey gelir veya kar ile ölçüm yapıyor olabilirsiniz, bu tamamen size kalmış.

İşte daha fazla büyümeyi işletmeniz içerisinde teşvik edebileceğiniz yollardan oluşan bir açık büfe! İçlerinden sizin için işe yarayacak olanları seçin ve deneyin.

Daha Büyük Hedefler Belirleyin

Daha fazla büyüme, daha büyük yani somut hedefler için yola çıkmayla başlar. 

Mevcut ve gelecekteki durumu analiz etmek için yeni pazar araştırması yaptığınızdan emin olun ve rekabetin nasıl göründüğüne bakın. Önümüzdeki birkaç yıl içinde ne tür rekabet ve boşluklar olabilir? Kapanmak veya açılmak nedir? Hangi pazar payı mevcut? Ne kadar mümkün? Bu pazar büyüklüğünü hangi yeni yollarla genişletebilirsiniz? Bu pazarın ileride ne kadar büyümesi muhtemel? En hızlı büyüme nerede ortaya çıkıyor?

Bu verilere dayanarak yeni hedefler belirleyin ve hedeflerinizi ekibinizle paylaşın.

Pazarlama Bütçenizi Artırın 

Daha fazla satış yapmak ve gelirinizi artırmak istiyorsanız, o zaman en bariz hareket daha fazla pazarlama ve reklam yapmaktır. Doğru pazarlama çalışması, işletmenizdeki büyümeyi nasıl iyileştireceğiniz konusunda en etkili stratejilerden biridir. 

Çoğu işletme ve girişim aslında pazarlama bütçeleri için gereken kaynağı ayırmıyor. Doğru pazarlama bütçesi kurgulayamamak, pazarlama konusunda süper tutumlu olmanın, işletmenin büyümesini tamamen engellediğinin kimse farkında değil.

Satışlar ve gelirler arttıkça, pazarlama bütçesi de artırılmalıdır. İşletmenizi kıyasladığınız, olmak istediğiniz büyük şirketlere bakın. Hiçbiri pazarlamayı durdurmuyor veya azaltmıyorlar, aksine pazarlama bütçelerini sürekli olarak artırıyorlar. Onlar gibi büyük olmak ve büyümek istiyorsanız, pazarlama ve reklamcılık için daha fazla harcama yapmaya istekli olmalısınız.

Digiday'e göre, Proctor & Gamble 2019'da reklam ve pazarlama harcamalarına yaklaşık 20 milyar dolar harcadı. 2020'nin sadece bir çeyreğinde ise pazarlama bütçelerini 100 milyon dolar artırdılar.

Amazon, 2019'da pazarlama çalışmaları için yaklaşık 7 milyar dolar harcadıktan sonra 2020'de pazarlama bütçesini çift haneli artırdı. Nestle, Coca-Cola ve Expedia da bu kategoride her yıl milyarlarca dolar harcıyor. Markaların pazarlama bütçelerini ve sağladıkları faydaları gördüğünüzde, harcadığınız bir kuruşu bile asla düşünmezsiniz. Bu nedenle, işinizde büyümeyi artırmak istiyorsanız, pazarlama kampanyalarına ayırdığınız bütçeyi artırın.

Daha Fazla İçerik Yayınlayın

Daha fazla içerik yayınlamak, büyüme sağlamanın kolay ve nispeten hızlı bir yolu olabilir. 

Sık sık içerik yayınlamak, daha fazla müşteri trafiği çekmenize, yatırımcıların dikkatini çekmenize ve çok uygun maliyetli bir şekilde görünürlük ve güvenilirliğinizi büyük ölçekte artırmanıza yardımcı olabilir. Düzenli içerik yayınlamanın etkisi düşündüğünüzden çok daha güçlüdür.

Yayınlayacağınız içerikler, blogları, makaleleri, basın bültenlerini, sosyal medyayı ve daha fazlasını içerebilir. İçerik pazarlaması doğru yapıldığında, içerikleriniz zaman içinde işletmenizin büyümesinde kartopu etkisi yaratabilir. İşletmenizdeki büyümeyi nasıl iyileştireceğinizi araştırırken önce işletme potansiyelini fark edin.

Satış ve Pazarlama Süreçlerinizi Optimize Edin

İşletmenizin büyümesini artırmak istiyorsanız, ancak bu büyümeyi teşvik edecek çok fazla kaynağınız yoksa, koyduğunuz şeyden daha fazlasını elde etmeye odaklanın. Mümkün olan her şeyi optimize edin ve kolaylaştırın. Bu, siz ve ekibiniz için daha fazla boş zaman kazanmanıza yardımcı olacak, böylece büyümeyi zorlamak için harcayacak zamanınız da artacak. 

Daha iyi performans gösteren çalışmalarınıza da daha fazla para harcarken çekinmeyin. Bu da ekiplerinizin daha yüksek performanslı satış fırsatları ve siparişleriyle başa çıkabileceği ve faydaları bir araya getirebileceği anlamına gelir.

Çalışmaları optimize etmenin birçok yolu vardır. Otomasyon büyük bir tanesidir. Yapabileceğiniz her şeyi otomatikleştirin ve işlerinizi kolaylaştırın. Bu sayede, reklam bütçenize ayırabileceğiniz ve dönüşüm huninizin üst kısmını doldurabilecek işçilikten bir ton tasarruf edeceksiniz. Ayrıca, herhangi bir büyük sermaye yatırımı yapmadan, müşterilerinize daha iyi hizmet verebilecek, onları ve yeni satışları daha hızlı işleyebilecek ve büyüme kapasitenizi de artırabileceksiniz.

Eğer sahip değilseniz, bir CRM kullanmaya başlayın. Eğer kullandığınız bir marka varsa ve çok bilindik değilse, herkesin kullandığı bir firmaya geçin. CRM kullanmak, organize olmanızı, olası satışları boşa harcamamanızı ve dönüşümleri ve gelecekteki büyüme fırsatlarını en üst düzeye çıkarmanızı sağlayacaktır.

Web Sitenizi Yenileyin

Warren Buffett veya Craigslist değilseniz, web sitesi tasarım trendleri birkaç yılda bir değişir. Tüketici beklentileri de zamanla hızla değişir, bu sebeple zamanla geliştirmeler ve iyileştirmeler yapmanız gerekir.

Web siteniz için büyük bir yatırım yapmanız, çok para harcamanız şart değil ancak işinizin temeli olan web sitenizin büyümenizi sınırlamadığından ve diğer çalışmalarınızı, çabalarınızı sabote etmediğinden emin olun.

Hemen çıkma oranlarınızın çok yüksekse, ödediğiniz veya ürettiğiniz tıklamalara dönüşüm az ise yani az satış elde ediyorsanız, işletmenizi nasıl büyüteceğinizi ve çalışmalarınızı nasıl iyileştireceğiniz konusuna yoğunlaşın. Sanal vitrininiz, işletmenizi geliştirmek için büyük önem taşır. 

Yeni Bir Plan Oluşturmak İçin Bir Pazarlama Stratejisi Uzmanı ile Çalışın

En zeki ve en deneyimli startup kurucuları ve işletme sahipleri bile işlerine ve içlerine çok yakın olmaktan muzdariptir. Genellikle iş dünyasında ne kadar uzun süre kalırsanız ve ne kadar çok deneyime sahip olursanız, bu sebeple de objektif olmak o kadar zorlaşır.

İşinizi, pazarı, rakiplerinizi ve potansiyel müşterileri değerlendirmek için bir pazarlama stratejisi uzmanı ile çalışın ve hedeflerinize ulaşmak için birlikte büyüme odaklı yeni bir plan tasarlayın.

En kötüsü ise, pazarlama uzmanının doğru yolda olduğunuzu ve tüm çalışmalarınızı doğru yaptığınızı onaylamalarıdır. Pazarlama uzmanlarının, yeni iç görüler ve fikirler sağlamaları ve en azından bazılarının henüz düşünmediğiniz veya henüz nasıl yapacağınızı bilmediğiniz şekillerde yeni büyümeyi teşvik etmenize yardımcı olması gerekmektedir.

Ürün Çeşitliliğinizi Artırın

Yeni ürünler eklemek hem yeni müşteriler kazanmaya hem de mevcut ve geçmiş müşterilerden elde edilen gelirleri artırmaya yardımcı olabilir. Ürün hattınızı çeşitlendirerek tamamen yeni müşteri segmentlerine erişebilir, özellikler veya yeni fiyatlandırma seçenekleri ekleyerek erişiminizi genişletebilir veya mevcut müşterilerin geri gelip tekrar satın almalarını sağlayabilirsiniz.

Bunlar için zaten aşina olduğunuz iki yaygın model var. Örneğin sürekli olarak çok farklı ve pazarın çok daha geniş bir bölümüne hitap edebilecek yeni modeller çıkaran Tesla var.

Bir diğer örnek ise Steve Jobs'un kaybından bu yana, müşterilerine her yıl aynı ürünün yeni sürümleriyle ve genellikle çok az gerçek yükseltme yaparak sanki yanlış yapmış gibi görünen Apple var. Aynı ineği sağmaya ve aynı kumbaralardaki paraları devam ediyorlar. Daha sonra da aynı hizmet için daha fazla ücret alarak veya daha kötüsü, daha fazla ücret alıp daha az hizmet vererek gelirlerini artırmaya çalışmakla ün salmış bankalar var, Netflix ve cep telefonu operatörleri gibi başka şirketler var. Bu markalardan hangisine benzemek istediğinize karar verin ve çalışmalarınızı ona göre yürütün. 

Yeni veya Ek Satışlar Yaratın 

Ek satışlar oluşturmak için ürün hattınıza ne ekleyebilirsiniz? Yine müşterilerinize daha fazla değer katmayı, kulaklıkları ve şarj cihazını paketten çıkarmamayı ve müşterilerinizi onları ayrıca almaları gerektiğini düşündükleri ve temel ürününüzün çalışması için fazladan ödeme yapmaya zorlamadığınızı düşünün.

Paket Ürünler ve Hizmetler Oluşturun

Her satışta daha fazla gelir elde etmek için ürün ve hizmetlerinizi bir araya getirebilir misiniz?

Kendinize ait daha fazla ürün çeşidiniz yoksa, başka markaların ürünlerini de satışlarınıza dahil edebilir ve bu ürünleri toptan satış fiyatına göre satabilir veya satışlarından komisyon alabilirsiniz. İşinizde büyümeyi nasıl iyileştireceğinizin en etkili yöntemlerinden biridir.

Bu şekilde, kendi iş yükünüzü artırmadan ve müşterilerinizin sizi yükseltmesine yardımcı olurken bunu çok daha verimli ve ölçeklenebilir hale getirebilirsiniz. 

Tekrarlayan Gelir Yüzdenizi Artırın

Her zaman yeni müşteriler eklemeniz gerekecek ancak yine de var olan müşterileriniz ve sabit veya otomatik satışlar yapmak genellikle çok daha karlı ve verimlidir.

Mevcut ve yeni müşterilerinizden daha fazlasını tekrar eden, abonelik tipi planlara aktarmayı deneyin. Yinelenen gelir, işinize çok fazla istikrar ve tutarlılık katan harika bir temeldir. Bu da gelecekteki planlamalarınız ve genişlemelerinize yardımcı olur.

Daha Fazla Sermaye Ayırın

Çalışmalarınızı ve sistemlerinizi optimize ettiyseniz, yani pazarlama ve satış prosedürleriniz sorunsuz çalışıyorsa ve ekonominiz harikaysa, o zaman büyümenizi hızlandırmak için daha fazla sermaye ayırabilirsiniz. 

Bu noktaya geldiğinizde, büyük yatırımcılardan çok daha kolay yatırım çekebilmelisiniz. Sizin de önemli bir müzakere gücünüz olmalı. Bu sayede sermayenizi hızlı bir şekilde ölçeklenmenize ve büyümenize fırsat oluşturacaksınız, bu da şirketinizi gelecekteki fon toplamalar için daha fazla yatırımcı için daha da çekici hale getirecektir.

Affiliate Programı Başlatın

Buraya kadar artık mevcut müşterilerinizden en iyi şekilde yararlanmayı ve onlara iyi hizmet vermeyi kavradığınıza göre, onlardan tavsiye talep ederek bundan yararlanın.

Sizi başkalarına da yönlendirmeleri için insanlara ilham veren, bunu yapmalarını kolaylaştıran ve gerekirse onları bunu yapmaya teşvik eden kampanyalar tasarlayın.

Coğrafi Olarak Genişleyin

Coğrafi olarak işletmenizin hizmet alanınızı büyütmenin en bariz yollarından biri, hizmetinizi kaç müşteriye sunduğunuzu genişletmektir. Hâlâ yerelseniz, öncelikle kendi bölgenizi kapsayacak şekilde genişletin. Sonra eyalet çapında, ulusal ve uluslararası şekilde ilerleyin. Daha sonra erişmeniz için, en hızlı büyüyen yerleri arayın. Daha az rekabet varsa bu daha iyi olabilir.

Sonuçlarınızı Katlamak İçin İşe Alımı Genişletin

İş modeliniz ve diğer her şey çalışıyorsa, sonuçlarınızı iyileştirmek için sadece ekibinizi genişletmeniz de gerekiyor olabilir. 

Öngörülebilir bir şekilde müşteri adayları ve siparişlerinizi artırabilirseniz, bu büyümeyi yönetecek daha fazla insana ihtiyaç duyabilirsiniz. Ölçeklenebilir seviyede, olabildiğinde işe alım yapın. İşletmenizde büyümeyi nasıl iyileştiğiniz üzerinde çalışırken, uzman yeteneklerin önemli olduğunu kabul edin ve asla unutmayın.  

Güvenli ve Yeni Perakende & Dağıtım Ortakları Bulun

Büyümek için tüm satışları kendiniz yapmak zorunda değilsiniz hatta bu bazı durumlarda hiç verimli değildir. Başkalarının sizin yerinize satış yapmasını sağlamak daha hızlı, daha karlı ve daha az riskli olabilir.

Walmart’ın raflarına çıkmak veya ürününüz hakkında Elon Musk Tweet’i almak veya onu Google ile paketlemek gibi. Bu tarz çalışmalar, işinizi bir gecede büyütebilir. 

İştirakler bunun başka bir versiyonudur. Sizin için tanıtım ve satış yapma riskini ve masrafını üstlenen bir perakendeciler ordusu oluşturun. Bu sayede sadece performans, satış üzerinden onlara ödeme yapın.

Franchising ve Lisanslama

Franchising ve lisanslama benzer ancak belirgin şekilde farklı kavramlardır. Her ikisi de hızlı bir şekilde ve büyük bir sermaye yatırımı olmadan neredeyse sonsuz ölçekte büyüyebilmek için harika yollarıdır.

Lisanslama çalışmaları, onu yapmak ve sözleşmeleri oluşturmak için size yasal olandan daha pahalıya mal olmaz. Franchising, dünyanın en ikonik markalarının çoğunun büyümesini sağlamıştır. McDonald’s’ı düşünün. Aslında, düşündüğünüzden çok daha fazla üst düzey marka aslında franchise.

Daha Hızlı Büyüyen Diğer İşletmeleri Satın Alın

Google ve Facebook gibi büyük şirketler bu şekilde büyümeye devam ediyor. Daha küçük ve daha hızlı büyüyen şirketleri satın almak zorundalar. Bu sayede aynı anda rekabeti ortadan kaldırıyorlar ve yeni coğrafi pazarları desteklemek için harika bir imkana sahip oluyorlar.

Birleşme ve Satın Alma Anlaşmaları Yapın

Bazen, şirketinizi büyütmeye devam etmenin en verimli ve akıllı yolu, bir birleşme ve satın alma anlaşması yoluyla, kontrolü daha büyük birine devretmek olabilir.

Çok daha geniş bir erişime ve daha fazla kaynağa sahip birinin bir birleşme yoluyla veya işletmenizi satın alarak bir sonraki seviyeye geçmesine izin verin. Bununla birlikte, şirketinizi ayrı bir varlık olarak işletmeye devam etmek için de görüşmeler yapabilirsiniz.

 

"İşletmenizdeki Büyümeyi Nasıl Geliştirebilirsiniz?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et