"kalbi eğitmeden, aklı eğitmek eğitim değildir. vicdan olmadan bilgi sahibi olmak tehlikelidir."
-Aristoteles
İşinizi Dünyanın Her Yerine Nasıl Taşıyabilirsiniz?

İşinizi Dünyanın Her Yerine Nasıl Taşıyabilirsiniz?

  • 7 DK
  • 25-12-2019
  • 0 yorum
  • 2K

İşinizi Dünyanın Her Yerine Nasıl Taşıyabilirsiniz?

Başarısızlık=Başarı

Aynı yerde uzun bir süre yaşadığınızda dünya küçükmüş gibi geliyor, öyle değil mi? Peki istediğiniz zaman dünyayı dolaşıp aynı zamanda da işinizi yapabilseydiniz? Hayal edince bile keşfedecek ne kadar çok şey olduğunu hissedebiliyorsunuz, değil mi?

Muhtemelen “dijital göçebe” terimini duymuşsunuzdur. Bu terim daha çok, her şeylerini finanse eden gizli bir mirasa sahip en iyi Youtube yıldızları veya bloggerlara daha uygun sanki. Ama yine de genel anlamda bir tanım yaparsak, dijital göçebeler; seyahat etmeyi, işlerini online yürütmeyi ve bu yaşam tarzını da sürekli mümkün kılmak için çok çalışmayı seven iddialı bir gruptur.

Her yaştan çoğu insan, bu yaşam tarzının ancak emekli olunduğunda mümkün olacağını düşünüyor. Ancak seyahat etmeyi ve işlerinizi yürütmeyi makul oranlarda kombinlemek hiç de zor bir şey değil. Uzaktan çalışmadan tutun da freelance mesleklere, gezgin girişimcilere kadar işinizi dünyanın her yerine taşıyabileceğiniz bir çok seçeneğiniz var.

Uzaktan çalışma nedir?

İnternet artık dünyanın birçok yerinde erişilebilir durumda. Bu sayede çalışanlar her yerde istedikleri kadar ve istedikleri saatte işlerini yürütebiliyorlar. Artık pek çok şirket evden çalışabilecek veya mesaisini gerekirse evde tamamlayabilecek iş gücü arıyor. Ofiste, odalarında çalışan şirketlerin dışında kendi çalışma yerlerini kendi seçen ve ekip olarak varlığını sürdüren birçok şirket de var.

Çeşitli şirketler, çağrı merkezi personeli, mühendis, yazılımcı, hemşire, öğretmen, yazar, tasarımcı ve daha fazlasını uzaktan çalışmak üzere işe alıyor. Bazı pozisyonlar, internete bağlanabilecek bir alan ve ilk birkaç hafta boyunca şahsen eğitim ile ayarlanmış bir program gerektiriyor. Ama bunun dışında çoğu için yalnızca güvenilir bir internet bağlantısı ve bir akıllı telefon yeterli oluyor. Ürün kalitesi zamanında ulaştığı sürece, -yaşam dengenizi uygun gördüğünüz şekilde yönetmekte özgürsünüz.

Birçok iş arama sitesinde de bu tür işlerin ilanları oluyor. Yani yalnızca konum sekmesine “uzaktan” veya “evden çalışma” yazmanız yeterli. Büyük şirketlerin websitelerindeki “Bizimle Çalışın” kısmına göz atın ve işverene evden çalışmayı teklif edin.

Freelance yaşam tarzı

Freelance iş deyince, akla genellikle kısa süreli işler geliyor ancak 2027’ye kadar muhtemelen iş gücünün %50’sini freelance meslekler oluşturacak ve sonrasında da katlanarak artacak. UI / UX tasarım, grafik tasarım, yazarlık, satış ve daha fazlası bir geçim kaynağı olarak kullanılacak.

‘‘Peki nasıl freelance bir iş bulabilirim?’’ diye sorarsanız, ilk önce yeteneklerinize ve tutkularınıza bağlı olarak seçebileceğiniz işlerin listesini çıkartın. Bu adımdan sonra, becerilerinizi ve iş deneyimlerinizi göstermek için bir portföyünüz olmalı; kendinize uyan bir portföy hazırlayın. Yeni müşteriler edinmek için eski iş bağlantılarınızı ve ağınızdakileri kontrol edin. Güçlerinizi birleştirmek ve müşteri kazanma şansınızı artırmak için ilgili şirketlere ulaşın.

Hizmetlerinizi ne kadar çok artırırsanız, o kadar iyi olursunuz. Portföyünüzü oluştururken hayal ettiğinizden daha düşük oranlarda başlamanız gerekebilir ancak yeteneklerinizi küçümsemeyin.

Freelance bir yazar olarak konuyla ilgili bilginizi göstermeli, fikirlerinizin kısa bir özetini çıkarmalı ve hitap edilecek kitleye ne açılardan uygun olduğunuzu göstermelisiniz. Bunların yanında, sosyal medyadaki editörleri de takip edin; bazen güncel duyurulara bu sayede ulaşabilirsiniz.

Yabancı ülkelere uzun süreli seyahatler gerektirebilecek bir iş edinirseniz, mal-mülk ile ilgili işleriniz için varlık yönetimi şirketlerinden biriyle anlaşın. Böylece seyahat-konaklama gibi konularda zorluk yaşamazsınız. Ayrıca, bir otelde kalmak veya hizmetlerini deneyimlemek karşılığında işletmelere incelemeler ve görüşmeler yapmak için adım atabilirsiniz.

Girişimcilik

Girişimciler yeni uygulamalar ve online işler üretiyorlar. Yarı zamanlı olarak freelance çalışıyor ve ticari amaçlı seyahatlerini de sürdürebiliyorlar. Kazançlı bir iş fikri oluşturmanın en hızlı yollarından biri, kendi rahatsız olduğunuz şeylere çözüm getiren bir şeyler bulmaktır. Yani sorunu kendiniz bulup çözümü de yine kendiniz üretebilir ve bunu bir işe dönüştürebilirsiniz. Mevcut müşterilerinizden de geri bildirim almayı unutmayın ve yeni müşteriler, yeni olanakları da araştırın. Bir iş planı geliştirin ve başlayın.

Harekete Geçmek İçin İpuçları

Uzaktan veya freelance çalışmaya ya da girişimci olmaya karar verdiniz, şimdi sırada harekete geçmek var! Bunun için önce bir strateji belirlemeniz gerekiyor. Tabi şansınıza da güvenebilirsiniz ama başarı için daha gerçekçi olan seçenek, bir hamle yapmadan önce planlama yapmaktır.

İşte başlamak için birkaç ipucu:

1. Zaman ayırın.

Yeni yaşam tarzınıza uyum sağlamak ve gerekli planları yapmak için kendinize bir zaman ayırın. Evde çalışma ortamınızı hazırlamanıza, vergilerinize ve seyahatlerinize ödeme yapmak için doğru miktarda müşteriye ihtiyacınız olacak. Bu ayırdığınız süre, oluşabilecek aksilikleri önceden yakalamanıza ve problemleri kolaylıkla çözmenize de yardımcı olacaktır.

2. Para biriktirin.

Hedeflerinize ulaşmak için şimdiden bir kenara para koymaya başlayın. Buna pasaportunuzu almak gibi minik hedefleri de dahil edin, aynı zamanda yabancı bir ülkede sıkışıp kalmanız durumunda güvenlik ağına sahip olmak için gerekli adımlar gibi daha büyük bir hedef de ekleyin.

3. Çalışma alanınızı güvence altına alın.

İşiniz için bir yer mi kiralayacaksınız veya bir bina mı satın alacaksınız ya da yalnızca o günkü işlerinizi görmek için oturacak bir yer mi arıyorsunuz? Artık pek çok ortak çalışma platformu aylık veya yıllık üyelikler sağlayabiliyor. Bu tarz ortak alanlarda yer kiralayabilirsiniz.

Tabi internet kafeler ve kahve dükkanları da işinizi görür ama harcamalarınızı takip edin. İki latte hiç anlamadan 3-4 latteye çıkabilir ve bu da maaşınıza yansıyabilir, küçümsememeye dikkat edin.

4. Başlayın.

Yeni çalışma hayatınızı ve seyahat hedefinizi belirledikten sonra artık işe koyulma zamanı. Çantalarınızı hazırlayın ve yola çıkın!

Bizi takip etmeyi ve yorum yapmayı unutmayın :)
"İşinizi Dünyanın Her Yerine Nasıl Taşıyabilirsiniz?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et