"Kalbi eğitmeden, aklı eğitmek eğitim değildir. Vicdan olmadan bilgi sahibi olmak tehlikelidir."
-Aristoteles
İşe Daha Hızlı Gidebilmek İçin Kendine Uçak Yapan Adam
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

İşe Daha Hızlı Gidebilmek İçin Kendine Uçak Yapan Adam

  • 3 DK
  • 11-10-2017
  • 0 yorum
  • 777
İstanbul gibi büyük şehirlerde işe gidiş ve dönüş yolunda her gün trafik çilesi çekiyoruz. Böyle anlarda çoğumuzun aklından şu geçmiştir: “Keşke bir uçağım olsa da trafiği yarıp gitsem…”

Frantisek Hadrava isimli bir adam, bu hayali gerçeğe dönüştürdü. Çek Cumhuriyeti’nde küçük bir köyde yaşayan ve bir fabrika işçisi olan Hadrava, sabahları işe daha hızlı gidebilmek için kendi uçağını yaptı. Tek kişilik ve tek motorlu bu küçük uçağın yapımı için de tam 2 yıl uğraştı. Ahşap malzemeden yaptığı hafif ve açık kokpitli uçağına “Vampira Mini-Max” adını koydu. saatte maksimum 146 km. hız yapan Vampira, Çek malı 3 silindirli motor tarafından desteklenen pervaneye sahip.

İşe gitmeden önce biraz daha fazla uyuyabilmek...
45 yaşındaki Frantisek Hadrava’nın uçağı yapmasındaki en temel neden, sabahları işe gitmeden önce biraz daha fazla uyuyabilmek… Arabasıyla 15 kilometre uzaklıkta olan iş yerine 14 dakikada vardığını söyleyen Hadrava, bu süreyi uçağıyla 4-5 dakikaya kadar düşürmeyi başarmış. Bu yetenekli ve çılgın adam, sabahları komşularını rahatsız etmeyeyim diye boş bölgelerde turlayarak uçtuğunu ve bu sürenin 7 dakikaya kadar çıkabildiğini söylüyor. Hadrava, yaptığı uçağı iş yerinin yanında bulunan boş bir bölgeye indiriyor ve otomobil garajına park ediyor. 

Biz de kendimize uçak yapsak mı?
İstanbul’da bugün işe gitmek isteyenler arasında 1, hatta 2-3 saat bile trafik derdi çeken insanlar var. Hadrava’nın arabasıyla 14 dakikada işe gidiyor olması bile canını sıkabiliyorken biz ne yapalım? :) Hepimizi olumsuz anlamda etkileyen ve güne mutsuz başlamamıza neden olan trafik çilesine karşı biz de kendimize uçak yapsak olur mu? Tabii Hadrava, metropollerde yaşayanlara göre daha avantajlı sayılırdı. Çünkü o küçük bir köyde yaşıyordu ve iş yerine ulaşmak için kullandığı yol boyunca boş araziler vardı.

Frantisek Hadrava, uçağın yapımı için 4-5 bin dolar para harcamış. Yaptığı uçağın hayatını değiştirdiğini ve daha şimdiden ikinci bir uçak için kollarını sıvadığını belirtiyor.

Hadrava'nın hikâyesi ilham veriyor
Hadrava, bu uçağı tasarlayarak aslında sadece birkaç dakika kazançlı çıkmış olmadı. Zamandan tasarruf ettiği gibi kendini adayabildiği, tasarladığı ve başarı elde edebildiği ilham verici bir hikâyeye sahip oldu. İşte buna her girişimcinin ihtiyacı var…

https://www.youtube.com/watch?v=kadArP88pTE
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın