"Hayatımı sadece ben değiştirebilirim. Bunu benim için başka kimse yapamaz"
-Anonim
İş Ortağı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Özellik

İş Ortağı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Özellik

  • 4 DK
  • 26-01-2018
  • 0 yorum
  • 606
İş kurarken tek başına olmak yerine bir ortakla beraber kurmak her zaman çok daha avantajlı olur. İşler iki kat hızlı hallolabilir, iki kat daha fazla çevre sahibi olursunuz ve her zaman yerinize bakabilecek biri arkanızda olmuş olur.

Ancak iş ortağınızı seçerken sadece en iyi arkadaşınız veya güvendiğiniz biri olması iş ortağı olmanız için yeterli sebepler değildir.
İşte iş ortağı olabilmeniz için uygun kişilerde olması gereken özelliklerden 5 en önemlisini sizin için derledik.

1. Pratik Zekalı Olmalı
Pratik zeka iş hayatında tam bir hayat kurtarıcıdır. Nereden geldiği belli olmayan sorunlar ortaya çıktığından onları nereden geldiği belli olmayan çözümlerle bertaraf etmek insanı gerçekten rahatlatan anlardandır.
İş ortağınızı belirlerken de sizinle beraber onun da pratik zekaya sahip olmanız iş hayatında sizin 2-0 önde olmanızı sağlayacaktır. Ani gelen bir revize veya aniden aksayan işler ya da elinizden olmadan geciken bir kargo bütün iş akışınızı bozabilecekken kafa kafaya verip çıkarımlarda bulunarak ortağınızla çözümler üretmek ortaklığınızın en önemli anlarından olacaktır.

2. Sizinle Uyumlu Olmalı
Sadece zeki veya dürüst olması yetmez. Aynı zamanda iş ortağınızın sizinle uyumlu olması gerekir. Buna örnek vermek gerekirse çok iyi arkadaş olup üniversitede beraber öğrenci evine çıkan çoğu arkadaş neticede kavga ederek ayrılırlar ve sonuçlar kırıcı olur. Sadece iyi arkadaş olmak karı bölüşürken birbirinizle kavga etmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Ya da bir iş sırasında iş bölümü yaparken ikinizde aynı kısmı yapmak isteyince çıkabilecek olayları düşünmüyorum bile. Bu yüzden sizinle uyumlu, karakterlerinizin uyuştuğu bir kişi bulmaya çalışın

3. Sizden Farklı Düşünüp Olaylara Farklı Bakabilmeli
Ortaklığın en güzel yanı işte budur. Ortağınızın sizden farklı düşünebilmesi. Süreç içerisinden o kadar farklı sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz ki hayret edersiniz. Çözüm için ise genellikle uzun, sancılı süreçler gerektiren sorunlar. Ama yanınızda farklı düşünebilen bir ortağınız varsa hiç de o şekilde olmuyor. Çünkü sizin kafa yapınızdan farklı birisi yanınızdaysa olayı hiç aklınıza gelmeyen yollardan basitçe çözümlemek için tavsiyelerde bulunabilir ve uygulayabilir. Hem işi geliştirirken farklı deneyimlere sahip olmanız işe farklı yerlerden gelebilecek zararları önceden tahmin ederek ilerideki zarar ihtimalini de minimuma indirmiş olursunuz. Bu da sizin için büyük avantaj olabilir

4. İşleri Size Yığmaya Çalışmamalı
Ortaklık iki yönlü bir durum. Sizin işleriniz yetişmediğinde onun sizi, onun işleri yetişmediğinden sizin onu kollamanız gerek. Ama bu hiçbir zaman tek taraflı gitmemeli. İşleri bir şekilde yavaş veya aksatarak yapan bir ortak sizin için hiç uygun olmayacaktır. İlerleyen süreçte işlerin dönüp dolaşıp sizde kalması gerçekten çok sinir bozucu olur ve gerçekten sizi boğar. Bu sebeple iş ortağı seçerken çalışkan olan ve işleri tek taraflı olarak size yığmayacak kişilerle ortak olmalısınız.

Tabi siz de ona çok iş yığmamalısınız!

5. İlk Fırsatta Ortaklıktan Ayrılmak İçin Fırsat Kollamamalı
Ortaklığın en büyük sorunlarından biri de işler çok güzel gittiğinde bir fırsat bulup kendi payını alarak çıkmak isteyen ortak oluyor. Birden bire bütün düzeni altüst ediyor ve bütün planlarınızı bozuyor. Üstüne üstlük o da sizinle aynı işe devam etmek istiyor ve sizden ayrılan ortağınız piyasada bütün sırlarınızı bilen en büyük rakibiniz halini alıveriyor. Bu gerçekten hem sizin için hem de farkında olmasa da eski ortağınız için çöküş demek oluyor aslında. Bu yüzden iş ortağınızı seçerken muhakkak bu meseleler konuşulmalı, işler iyi gittiğinde hemen ayrılma düşünülmeyeceğine dair söz alınmalı hatta sözleşme imzalanmalıdır.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın