"sen korkusuz olursan hayat sınırsız olur."
-Anonim
İş Hayatında Ve Özel Hayatta Başarılı Olmak İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

İş Hayatında Ve Özel Hayatta Başarılı Olmak İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

  • 11 DK
  • 23-12-2019
  • 0 yorum
  • 5K

İş Hayatında Ve Özel Hayatta Başarılı Olmak İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

Başarısızlık=Başarı

İşte başarılı bir yaşam sürerken, başarılı bir şekilde iş yapan girişimcilerden gelen hikayeler.

İş dünyasında başarılı olmanın neye mal olduğu hakkında ve yaşamda başarıya ulaşmak için de binlerce kitap yazılmıştır. Ayrıca, internette konuyu tartışan binlerce makale daha bulabilirsiniz. Bu kadar geniş bir konu ve bizi mutlu etmede rol oynayabilecek pek çok şeyle birlikte, birisinin hayatında okuyabileceği ve uygulayabileceği kısa bir listeye indirgemek zor olabilir.

Bununla birlikte, binlerce kitap ve makalede, sayısız efsane ve öykü arasında ortak temalar bulacaksınız. Birçoğumuzun düşündüğü ama asla başarmak için yeteri kadar çabalamayan insanlarla ilgili prensipler bulacaksınız. Hepimizin dileyip arzu edebileceği ancak çoğu zaman anlayamadığımız hedefleri ve kararları duyacaksınız.

İşte iş hayatında ve özel hayatta başarıya ulaşmak için size yardımcı olacak 10 ipucu:

1. Korkusuz olmak

Bir iş girişiminde neden başarılı olmanın toplum tarafından göz korkutucu bir başarı olarak kabul edildiğini bilmek ister misiniz? Yüzleşecek bariz engeller varken en büyük zorluklardan biri, ilk önce bir işe girişme korkusunun üstesinden gelmektir. İnsanların birçoğu olağan günlük işlerinde tüm gün saatin tik taklarını izlerken başarılı bir iş kurmayı hayal etmektedir. Maaş güvenliğinden asla vazgeçmemelerinin nedeni, bir iş kurmakla birlikte gelen belirsizliklerden korkmalarıdır. Kendinizi o kalabalıktan ayırmak istiyorsanız, korkularınızı nasıl yöneteceğinizi öğrenmeye ihtiyacınız var demektir.

Bu, iş dünyasında gerçekten başarılı olmak isteyenler için sadece yolun başlangıcıdır. Korkularınızın üstesinden gelmek ve başlamak yüceliktir fakat korkusuz bir girişimcinin gerçek denemeleri sürekli olacaktır. Berbat bir şekilde başarısızlığa uğrayan, düşmekten korkmayan ve başarılı olana kadar tekrar ve tekrar deneyen kişi gerçekten korkusuzdur.

2. Finanstan anlamak

Şimdilerde insanlar çoğu zaman, iyi bilinen bir iş markasının birinin en alt katında, bir anda nasıl başladığı hakkında konuşmaktadır, öyle ki, sefil bir durumdan zengine giden gerçek bir girişimciyi neyin tanımladığını ölçen bir tür romantik kavram haline gelmiştir. En başarılı şirketlerin girişimlerinin gerçekliği, gerçeklerden daha uzak olamaz; eğer yapmak istiyorsanız, paraya ihtiyacınız olacaktır. Ancak, bu başlarken, çok fazla paraya sahip olmanız gerektiği anlamına gelmez ama finansmanınızın nasıl çalıştığını ve paranızı büyümek için nasıl zekice kullanacağınızı daha iyi anlamanız gerektiğini gösterir.

3. Lider olarak büyümek

Öncelikle korkularınızdan kurtulunca ve bir işe başlama adımınızı attığınızda, lider olma yolculuğuna başlamışsınızdır. Kısaca tartışacağımız gibi, nihai başarınızın, diğerlerinin nasıl kendi yollarını bulmalarına yardımcı olacağınızla ilgisi olacaktır. Birçok insan, başarılı girişimleri futbol taraftarları gibi bir kaide üzerinde ya da büyük bir saygı ile tutmaktadır. Ancak, her zaman bireylerin sonunda başarıya yönlendiren liderlik ettikleri bir takım vardır. Başkalarını yolculuğunuzun bir aşamasında katılmalarını sağlamak ve onları motive etmek, tavsiye verdiğiniz şeye inanmak ya da sunduğunuz bir ürün veya hizmet için para vermek için nasıl bir lider olmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

4. Kaldıraçlarınızı kullanmak

Bir girişimcinin yol boyunca önünde duran en büyük zorluklardan biri, ne istediğini anlamak, başarıya ulaşmak için etaplarda fırsatlarla ne yapılması gerektiğini anlamaktır. Kaldıraç, iş dünyasına giren insanların anlaması gereken bir kavram haline gelmiştir ve bir ilişki veya olaydaki değeri anlayabilmek için olayın dışından bakmak gerekmektedir. Mevcut işlerini bırakamayacak kadar korkmuş olan insanlar, yaşamlarındaki varlık ve ilişkileri nasıl kullanacaklarını bilmeyenler ile aynı insanlardır. Başarılı bir girişimci ise sürekli olarak her gün kâr ve yeni fırsatlar yaratmanın yollarını bulmaktadır.

5. Ortaklar edinmek.

Lider olmanın, iş dünyasında "zincirleri taşımak" için gereken en önemli özelliklerden biri olduğunu daha önce konuşmuştuk. Lider olarak başarıyı elde etmek için, o zaman ilerlemek için misyona inanan bir ekibe sahip olmalısınız. İşte bu noktada, muhteşem bir ekibi bir araya getirmek, karlı bir işte çok önemli bir rol oynamaktadır. Birçoğu yalnız başlamakta fakat bir şirket ışıkları açık tutmak için harcadığı tek bir enerji olan ilham kaynağı ve gerçek eşitlik söz konusu olduğunda ölçeklenebilir.

Hem işte hem de hayatta başarının anlamını anlayacağımız gibi, gerçek bir "şirket sahibi", şirketinin çalışması ve kârlı kalması için günlük operasyonların bir parçası olmaya ihtiyacı olmayan kişidir. Bunun yerine, bu liderlik becerilerini ele almanız ve başkalarını kendi özel becerilerini kazanmaları için motive etmeli ve bunları şirketin daha iyi olması için bir takım olarak yapmalısınız. Bu sadece çalışanları değil, aynı zamanda kiminle el sıkışacağınızı, stratejik ortaklıkların nasıl oluşturulacağını ve daha önce tartıştığımız bir kişiyi girişime ilgi duymaya ikna etmek için bu kaldıracı nasıl kullanacağınızı bilmeyi de içermektedir. Belli bir başarı seviyesine ulaştığınızda, bunu mümkün kılan herkesle paylaşmaya başladığınızda bu durum daha büyük bir başarı hissi yaratacaktır.

6. Doğru tutuma sahip olmak.

Şimdiye kadar, iş dünyasında başarıya ulaşmak için anlamanız gereken en önemli kavramların bazılarını tartıştık fakat gerçek başarının tam olarak ne olduğunu anladınız mı?

Para, satışlar yoksa hareketlerinizin etrafınızdaki çevre üzerindeki etkisi mi? Nihayetinde iş dünyasında gerçek başarı, aynı zamanda yaşamdaki başarıya da denk gelmesi ve herkesin buna yönelik doğru tutuma sahip olması ile başlaması halinde önemlidir.

Zengin olan fakat yaşadıkları dünyadan nefret eden insanları kimse umursamamaktadır. Herkes, dünyadaki bütün paraya sahip olan ancak başkaları için hiçbir şey yapmayarak sefalet yaratan, yorgun yaşlı adam Ebeneezer Scrooge'un hikâyesini bilmektedir.

Gerçekten mutlu ve doyurucu bir hayata sahip olmak için, gerçekten neyin önemli olduğunu bilmek ve o dünyayı gerçeğe dönüştürmek için her gün yapabilecekleriniz etrafında değerler geliştirmek önemlidir. Tabii, bir iş girişimi başlatan birçok kişi belirli bir finansal bağımsızlık seviyesine ulaşmak istemektedir. Fakat birey sonunda sahip olduklarında bu zenginlikle ne yapmaktadır? Para sahibi olma tutumuna sahip olanlar, diğerlerinden daha üstün hissetmek için kendilerini çevrelemek için daha fazla "şey" satın alabilecekleri anlamına gelir, yaşamlarında asla başarılı olamazlar.

Başkalarına yardım edebilecek ve problemleri çözebilecek servetleri nasıl yaratabileceklerine odaklanan girişimciler, gerçek mutluluğu elde etmek, meslektaşları ve ortakları tarafından pozitif bir ışıkta görülmek için gereken doğru tutuma sahiptirler ve "başarı" kelimesinin gerçek somut örnekleridir.

7. Şükran göstermek

Her gün değişen bir dünyada, herhangi birimizin gerçekten takdir edebileceği bir hızda yaşamaktayız. Son 30-50 yıl boyunca teknoloji, sadece komşumuz ve sevdiklerimizle değil, dünyadaki iş bağlantılarımızla iletişim kurma biçimimizi değiştirmiştir. 

Hem iş hayatında hem de yaşamda mutlu olanlar, içinde yaşadıkları dünya için minnettar olanlardır. Sabahları kahve için baristaya, diğerleri için kapıyı açan kişiye, konuşma içerisinde onları dinleyen kişilere teşekkür ederler. Başarılı girişimciler, başlangıçlarından bugünkü yerlerine geçmelerine yardımcı olan yaşamlarında rol oynayan tüm insanları, yerleri ve şeyleri asla unutmamalıdırlar. Her gün yaşadığımız tüm harika şeyler için minnettar olun.

8. Sağlıklı kalmak

Kullanmayacaksanız, paranız ve başarınız size bir fayda sağlamayacaktır; peki neden hayatınızı o kadar tehlikeli yaşayarak sağlığınızı feda etmektesiniz? Onları gerçeğe dönüştürmek için etrafta olmayacaksanız, iş hayalleriniz için sahip olduğunuz tüm tutkunun faydası nedir?

Sağlığımız olmadan, asla gerçekten başarıya ulaşamayız. Bir liderin güçlü olması gerekir ve burada sadece fit bir vücuttan veya kaslardan bahsetmekle kalmıyoruz; gün boyu sebat etmek ve sadece aradığınız başarıya ulaşmak için değil, eğlenebilmemiz için aynı zamanda zihnimizin de sağlıklı olması gerekmektedir.

9. Doğru arkadaşlıkları korumak

İşinizi kurma yolunuz boyunca tek başına gitmemenin önemini tartışmıştık. Bu aynı ideoloji, kişisel başarınız ve mutluluğunuz için de geçerlidir. Hayatınızda paylaşmak için özel insanlar yoksa bir şey yapmanın amacı nedir?

İnsanlar doğası gereği sosyaldir ve birlikte çalıştıklarınızın dışında bir hayata sahip olmak önemlidir. Arkadaşlarınız deneyimlerinizi paylaşacağınız, her zaferden beşe yükselecek ve sizi her başarısızlıktan sonra motive edecek kişilerdir. Bunların aynı tutuma sahip olduklarından, minnettarlıklarını iletmelerinden ve yaşamınızda olumlu bir güç olmalarından emin olun. Negatif enerjiden beslenenler ise, tüm motivasyonunuzu düşürebilir.

10. Ailenin önemini kavramak

Öncelikle neden girişimci olduğumuzu ve hangi hedeflere ulaşmak istediğimize karar vermenin önemini ayrıntılı olarak tartışmıştık. Birçoğu yolculuğa gözlerindeki dolar işareti ile ya da bir miktar güç arayışı içinde başlayacaktır. Çoğu zaman bu şeyler kişisel ve bencildir ancak yaşamlarında gerçek başarılar arayanlar bunu yalnızca arkadaşlarıyla paylaşmak için değil, daha da önemlisi aileleriyle yapmak için yaparlar.

Herkes harika bir çocukluk dönemine sahip değildir ve hiç kimsenin sadece kan bağı yüzünden kardeşleriyle servet paylaşması beklenmemektedir. Her girişimcinin ruh eşi yoktur, hepsinin çocuğu olmayacaktır. Bununla birlikte, sonuçta elde edilebilecek olan sadece maddi veya gücün ötesindeki başarı hakkında düşünmek önemlidir. Gerçek başarı, aile olarak adlandırdığınız ve sonunda bırakacağınız mirası hatırlayacak ve umarım devam edecek olanlar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

"İş Hayatında Ve Özel Hayatta Başarılı Olmak İçin Yapmanız Gereken 10 Şey" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et