"bir şirket yaratmak, kek yapmak gibidir. bütün malzemelere gerekli oranda sahip olmanız gerekir."
-Elon-Musk
İş Hayatında Öfke Yönetimi Yapabilmeniz İçin 6 Taktik

İş Hayatında Öfke Yönetimi Yapabilmeniz İçin 6 Taktik

  • 5 DK
  • 21-02-2023
  • 0 yorum
  • 10K

İş Hayatında Öfke Yönetimi Yapabilmeniz İçin 6 Taktik

Başarısızlık=Başarı

Çoğumuz iş hayatında zaman zaman bazı olumsuz davranışla ile karşılaşır ya da kendisine olumsuz gelen bazı durumlar ile yüz yüze gelmek zorunda kalır. Bu gibi olumsuz durumlarda çoğumuz öfkemizi kontrol etmekte zorlanır, bazen istemediğimiz davranışlar içerisine girebilir ve karşımızdakini istemesek bile kırabiliriz. Hatta öfke yönetimini yapamamak bazen işimiz ile ilgili bile sıkıntı çıkarabilir. Biraz daha ileriye gidecek olursak öfke kontrolümüzü gerçekleştiremediğimiz zaman belki işimizden bile olabiliriz.

Bu nedenledir ki, öfke kontrolünü gerçekleştirmek, sinirlerimizi kontrol altına almak, olumsuz durumlardan belirli taktikler ile kendimizi sıyırabilmek son derece önemlidir.

Bu yazımızda iş hayatınızda öfkenizi kontrol altına alabilmeniz için ne gibi taktikleri uygulayabilirsiniz? Bu taktikleri uygularken nelere dikkat etmelisiniz? Gibi konu başlıklarından söz edip, bir anlık öfkenizin iş hayatınızı mahvetmemesini sağlamaya çalışacağız.

 

Herkesin Her Davranışını Ciddiye Almayın!

İş hayatında her an bir sorun ile karşılaşabilir, bu sorun karşısında muhatap olduğunuz kişinin de olumsuz davranış veya sözlerine maruz kalabilirsiniz. Tabiî ki kendinizi savunacaksınız ama iş hayatının altın kurallarından biri de herkesin her davranışını ciddiye almamaktır.

Bırakın bazıları kendilerini çok önemli sansın ve ayağınızı kaydırmak için elinden geleni yapsın. Sizin Onlara vereceğiniz en büyük ders, Onları ciddiye almamak, yaptıkları davranışlar karşısında da ilgilenmez bir tavır takınmaktır.

Bazı Sözlere Kulaklarınızı Tıkamayı Öğrenin!

İş hayatında karşılaştığınız olumsuz bir durumda bazen kulaklarınızı tıkamayı da öğrenmelisiniz. Tabi ki her zaman değil! Ancak bazı durumlarda bazı kişilerin bazı sözlerine kulaklarınızı tıkamak, hem size hem de iş hayatınızı sürdürebilmeniz için oluşacak sinerjiye katkıda bulunacaktır.

Bazen iş hayatında çevrenizde çok konuşan ve her şeyden problem yaratan insanlar olacaktır. Bu kaçınılmaz bir durumdur. Ve bu kişiler oldukça fazla söz sarf eden insanlar da olunca, kulaklarınızı tıkamanız size de çevrenize de son derece iyi gelecektir. Bu tavsiyemizi unutmayın!

Olumsuz Bir Durum Sezdiğinizde Oradan Uzaklaşın!

İş hayatı her an güllük gülistanlık değildir. Bazen hiç beklemendiğiniz bir anda hiç beklemediğiniz bir sorun çıkabilir. Bu sorunlar ile yüzleşmeyi ve olumsuz durum karşısında da sorunun olduğu bölgeyi en azından bir süreliğine terk etmeyi adet edinmelisiniz.

Olumsuz bir durum mu oldu? Baktınız iş sizin üstünüze doğru gelecek ve büyüyecek. Hemen bulunduğunuz ortamı bir süreliğine de olsa terk edin. Geri geldiğinizde sorun aynı derecede kalmayacaktır. Hem sizin sinirleriniz yatışacak hem de ortamdaki gergin hava biraz daha dağılmış ya da tamamen kaybolmuş bile olacaktır.

Laf Dalaşına Sakın Girmeyin!

İş hayatında olumsuz bir durum karşısında hepimiz bazen öfkemizi kontrol altına almayı başaramayabiliriz. Bazen avazımız çıktığı kadar bağırabilir, bazen de astımız ya da yöneticimiz ile laf dalaşına bile girebiliriz.

Tüm bunların aslında ne bize ne karşımızdakine ne de duruma bir katkısı yoktur. Öfke ile kalkan zarar ile oturur lafının birebir karşılığıdır aslında bu durum. Bu nedenledir ki karşınızdaki birey ile laf dalaşına girmemeniz, mümkünse kulaklarınızı tıkamanızı mümkünse ortamı terk etmeniz, mümkünse karşınızdakinin sözlerini kaale almamanız öfkenizi kontrol altına alabilmeniz için başarılı taktikler olabilir.

İş Hayatında Bunların Olabileceğini Kabullenin!

İş hayatında olumlu günler olduğu gibi tabiî ki de olumsuz durumlar ve anlar da gelip çataccaktır. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi iş hayatında her zaman Güneş açmaz!

Bu felsefeyi dikkate alıp, iş dünyasında bunların olabileceğini, geçici bir durum olduğunu, üstesinden gelmenin zor olmadığını aklınıza koyarsanız hem hayatınız kolaylaşır hem de iş hayatında yaptığınız öfke kontrol edememe yanılgısına ya da yanlışına düşmemiş olursunuz.

Egzersiz Yapın!

İş hayatında karşılaştığınız sıkıcı, tatsız veya karşılaşılması arzu edilmeyen bir durum sonucunda sinirleriniz gerilir. Sinirlerinizin gerilmesi, psikolojinize yansır. Psikolojinize yansıyan her şey de emin olun ki vücudunuza yansır ve sağlığınızın bozulması anlamına bile gelebilir.

Bu nedenle her gün belirli süre zarfında yapacağınız egzersiz hareketleri, hem iş hayatında yaladığınız stresin etkilerini üzerinizden atmaya yarayacak, hem de bedensel sağlığınıza olumlu etkileri olacaktır.

Örneğin, her gün yapacağınız kısa süreli yürüyüşler, kısa uzunluktaki hafif tempolu koşular, yoga, pilates, meditasyon gibi ruh sağlığına iyi gelebilecek egzersizler sizin için ideal olabilir.

"İş Hayatında Öfke Yönetimi Yapabilmeniz İçin 6 Taktik" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et