"En güzel intikam;Mutlu olmaktır. Başka hiçbir şey sizi sevmeyenleri daha fazla rahatsız edemez."
-Anonim
İş Hayatında Motivasyon ve Başarı İçin Altın Kurallar

İş Hayatında Motivasyon ve Başarı İçin Altın Kurallar

  • 3 DK
  • 14-06-2016
  • 0 yorum
  • 1K
Motivasyon, iş yaşamının vazgeçilmez öğelerinden biridir. Çünkü iş yaşamında hemen herkesin hedefleri ve amaçları vardır. Bazı insanlar kariyer odaklı olur ve belirli bir title’a ulaşmak isterler. Bazıları ise yaptıkları işe kendinden birşeyler katmak ister, kimileri daha yaratıcı fikirler ile dünyayı güzelleştirmek isterler. Her ne olursa olsun iş yaşamında başarılı olmak için motivasyon önemlidir. Peki motivasyon nedir? Kısaca bu kavram; bireyin birşey yapma arzusu ya da dürtüsüdür. Bu duygunun harekete geçebilmesi için bir tutku ya da beklentinizin olması gerekir. İş yaşamında motivasyon teknikleri nelerdir? Nasıl başarılı olabilirsiniz?

Hedeflerinizi Listeleyin


Hedeflerinizi beyaz bir kağıda tek tek yazarak hayallerinizi somutlaştırma yönünde ilk önemli adımı atmış olursunuz. Hedeflerinizin hepsini detaylı bir biçimde betimlemelisiniz. Ayrıntılı olarak açıklanmış hedefleriniz bilinçaltınızı başarıya programlayacaktır.

İmajinasyon Yöntemini Kullanın


Hedefleriniz ve hayallerinizle ilgili kafanızda bir film çekin. Örneğin beş yıl sonra nerede olmak istiyorsunuz, işiniz ile ilgili neyi geliştirmek istiyorsunuz, hangi konumda olmak ve neyi yapmak istiyorsunuz. Hepsini bir kurgu haline getirip kafanızda canlandırın. Bu canlandırma sayesinde bilinçaltınıza bu hayali gerçek kıl mesajı göndermiş olursunuz.

Eğitimler Alın


Ne yapmak istediğinizi bildiğinize göre hedeflerinize ulaşmak için gerekli olan bilgi ve becerileri edinmelisiniz. Öncelikle eksikliklerinizi tespit edin. Daha sonra bu konular ile ilgili seminer, eğitim, workshop, toplantı ve konferanslara katılarak kendinizi geliştirin.

Motivasyon Hikayeleri Okuyun


Başarı hikayeleri okumak her zaman size iyi gelecektir. Başka insanların hedeflerine ulaştıklarını görmek ve onların sahip olduğu tutku size de ilham verecektir. Bilim insanları, sanatçılar ve kanaat önderlerinin biyografilerini okuyarak başarı için gerekli gücü içinizde bulabilirsiniz.

Hatırlatıcıları Göz Önünde Tutun


Size hedeflerinizi hatırlatan yazılar, kitaplar, objelere evinizde ve çevrenizde yer verin. Sürekli göz önünde bulundurduğunuz bu nesneler sayesinde sürekli hedeflerinizi hatırlayacak ve onlar için çalışacaksınız.

Rol Model Belirleyin


Kendinize bir rol model belirlemek de motivasyon için önemli bir etkendir. Düşüncelerine önem verdiğiniz, onun gibi olmak istediğiniz ve saygı duyduğunuz bir kişiyi gözlemleyebilirsiniz. Bu gözlem de size ilham verecektir.

İnsanları Motive Edin


Kendi motivasyonunuzu yükseltmek için başkalarının hayallerine destek olun. Onları cesaretlendirin ve onlara yardımcı olun. Birinin hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olmak sizi de hedeflerinize doğru yönlendirecektir.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın