1. İş Fikrinizi Başarılı Bir Girişime Çevirebilmek İçin 6 Öneri
İş Fikrinizi Başarılı Bir Girişime Çevirebilmek İçin 6 Öneri

İş Fikrinizi Başarılı Bir Girişime Çevirebilmek İçin 6 Öneri

  • 4-07-2018
  • 0 Yorum

Günümüzde yeni iş fikirlerine sahip birçok insan bu fikirlerini realiteye dökemediğinden şikâyetçi durumda kalabiliyor. Parlak bir iş fikri sahibi, ya yeterli finansmanı sağlayamıyor ya da atılım yapacak yani bir girişim kuracak cesareti kendisinde bulamıyor. Belki de nasıl hareket edeceğini, girişim anlamında nelerden kaçınıp, neleri doğru yapması gerektiğini bilemiyor. Bu saydığımız nedenlerle paraya çevrilip, ülke ekonomisine de katkı sağlayabilecek birçok yenilikçi fikir daha filizlenmeden yok olabiliyor.

Sizin de belki aklınızda son derece parlak, çalışacağından, sektöre yenilik getireceğinden kuşkunuzun olmadığı bir iş fikriniz var. Bu iş fikrini nasıl hayata geçirebileceğinizi bilemiyor, ya da gerekli desteği bulamadığınız için bir türlü yeterli cesarete sahip olamıyorsunuz. Bu yazımızda aklınızdaki parlak bir iş fikrini nasıl para getirecek bir girişime çevirebileceğinizin taktiklerini vermek ve girişimcilik adına yola çıkacaklara tavsiyeler sunmak istiyoruz.

Yatırım Fırsatlarını Kovalayın

Savaşmaya değer gördüğünüz iş fikriniz için her türlü yatırım fırsatını değerlendirmeniz gerekmektedir.

Yatırımcılar ile görüşüp, oluşturduğunuz güzel bir sunum çalışmanız ile girişiminizin neden gelecek vaat ettiğini net bir biçimde açıklamalı, fikrinizin neden özgün bir fikir olduğuna yatırımcıları da ikna edebilmeniz gerekmektedir. Unutmayın yeterli maddi imkânınız olmaz ise fikriniz ne kadar parlak bir fikir olursa olsun, daha gün yüzüne bile çıkmadan kaybolup, gidebilir.

Zamanlamayı İyi Ayarlayın

Parlak ve yenilikçi bir iş fikrine sahipsiniz, bu iş fikrinin çalışacağı sektörel analizi de çok iyi yapmanız gerekmektedir.

Faaliyete gireceğiniz sektörün kendi işleyişi hakkında bilgi sahibi olmalı, sektöre hangi zaman diliminde girmeniz gerektiğini net olarak belirlemelisiniz.

Sektöre girme zamanlamasının yanında girişiminizin hangi saat düzeneğinde faaliyette bulunacağının da çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Bu saat düzeneğini de müşterilerinizin tutum ve davranışları belirleyecektir.

Fikrinize Yandaş Arayın

Orijinal bir iş fikrine sahip olsanız bile tek başınıza bu iş fikrinden bir girişim oluşturabilmeniz son derece güç hatta imkânsız bir süreçtir. Bu nedenle fikrinize sahip çıkabilecek, ortak bir paydada buluşabileceğiniz ve geleceğe birlikte adım atabileceğiniz insanlarla tanışmalı, girişim macerasına atılırken size güç vermelerini sağlamalısınız.

Bir İş Modeli Oluşturun

Girişimcilikte önemli noktalardan biri de iş modelinizin son derece profesyonel ölçülerde hazırlanmış olmasıdır. Özellikle yatırımcılar ile görüşürken iş modelinizin önemini çok daha iyi kavrayacaksınız.

Gelecek vaat eden bir iş modeli hazırlamalı, bu iş modeli çerçevesinde çalışabilir bir iş planı oluşturmalı ve fikriniz için gerekli olan yatırım fırsatlarını böylece araştırmalısınız. Ve yine bu iş modeli çerçevesinde girişiminizin neden gelecek vaat ettiğini? net bir biçimde hem yatırımcılara hem de kendi müşterilerinize açıklamalı, fikrinizin de neden diğerlerinden farklı, özgün bir fikir olduğuna bu kitleyi inandırabilmelisiniz. İş modelinizin çalışabilirliğinin ve iş planınızın profesyonelliğinin girişiminizin işleyişi anlamında stratejik bir yeri vardır. Bunu unutmayınız!

Rakiplerden Farklı Olun

İş fikriniz ne kadar yaratıcı ve yenilikçi ise o kadar farklı olacaksınızdır. Bu kesin ve net bir durum. Ancak tabi ki bu olgu, yani rakiplerden farklı olabilme olgusu sadece iş fikrinizin farklılığı ile olmaz. Faaliyet göstereceğiniz sektörde yaptığınız icraatlar ile iletişim biçiminiz ile girişiminizin konumlanması ile ve müşterilerinize katacağınız farklı değerler ile de rakiplerden ayrı bir yerde bulunmanız mümkün olabilecektir.

Müşterilerinizin Kim Olduğunu Belirleyin

İş dünyasında hangi mal ve hizmeti üretirseniz üretin, hangi sektörde olursanız olun mutlaka hitap edeceğiniz müşteri kitlenizi net olarak belirlemeli daha doğrusu müşterinizin kim olacağını açıkça bilmelisiniz. Burada önemli olan mal ve hizmeti kime pazarlayacağınızı bilmenizdir. Mal ve hizmetinizin hitap etmeyeceği bir kitleyi müşteri olarak seçerseniz hem zamanınız hem de emeğiniz boşa gitmiş olacaktır. Bu da demek olur ki, son derece parlak olarak gördüğünüz iş fikrinizde bir anlamda yanlış rota belirlendiği için çöpe gitmiş durumda kalacaktır.

Müşterileriniz, girişiminizin can damarı olacağı için, Onlarla olan iletişiminizde de son derece uygun bir üslup benimsemeli, aranızda sarsılmaz bir bağın olmasına olağanüstü gayret göstermelisiniz. Sorunlarını dinlemeli, ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda ürün ve hizmetlerinizde iyileştirmeye gitmeli, kısacası müşterinize göre bir aksiyon planı yapmalısınız.

  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Motivasyon
Başarı ve başarılı olmak çoğu zaman geçici ve genellikle ulaşılması zor bir olgu olarak gözükebilir. Kendine güven, tutku ve de inanç ...
Girişimcilik
Robot Sophia, 19 Nisan’da Türkiye’ye geliyor ve kendisine sorulan soruları yanıtlıyor.Başta teknoloji olmak üzere IT, dijital dünya ve ...
Girişimcilik
Kitlesel fonlama ya da diğer adıyla crowdfunding, son yıllarda sıklıkla duyduğumuz kavramlardan biri. Bilenler bilir. Ama bilmeyenler için bu ...
Girişimcilik
SİMİT SARAYIHaluk OKUTUR (Simit Sarayı Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı)Üniversitenin son yıllarına gelen Haluk OKUTUR herkes gibi okul ...
Kişisel Gelişim
Teknoloji ve bilim dünyasının son zamanlardaki en önemli figürlerinden biri olan Space X’in kurucusu Elon Musk, tabiî ki ...
Girişimcilik
Mark Zuckerberg, Bill Gates, Sergey Brin, Larry Page ve daha pek çok isim kıskanılacak başarılar elde ederek milyoner oldular. Bu isimler daha ...
home search notifications 1 person