"üşenme. erteleme. vazgeçme."
-A.Fuat Başgil

Türk Eğitim Sistemi İş Fikri

Türk eğitim sistemi bildiğimiz üzere her geçen gün daha fazla geriye gidiyor.Emin Çapa`yı ilk izlediğimde sistemi değiştirmeliyiz fikrini daha önceden elde etmiştim fakat ondan sonra bu işlerin kanıtlarıyla karşılaştırmalarıyla analiz edince çok daha iyi anladım. Türk Eğitim Sisteminin en büyük sorunu eğitime düşman oluşu olarak görüyorum. Eğitimli kesim Son Osmanlı Dönemi ve Genç Türkiye`den şimdi ki Türkiye`ye kadar hep belli bir kesimi esir almıştır. ASKERİYE.

Bunun birçok sosyolojik ve tarihsel sebebi vardır fakat bunların ötesinde bizim sorunumuz halkın eğitime bakış açısı değerini kavrayamayışı ve toplumun kolaya çok rahat alışmasıdır. Türkiye şuan zor günler yaşamakta fakat bugünler daha kötü günlere yerini bırakmaktadır. Görünüyor ki yolun sonunda bir ışık yok varsa bile o kadar uzak ki buralardan görmek imkansız.Fakat biz azimli ve Türk Gençleri bunlar için geleceğimiz için karamsarlığa kapanmak yerine bir fikir bir adım atmak için birşeyler yapmalıyız. Benim fikrim bütün Eğitim kurumlarının bir çatıda birleştirilmesi fikridir. MEB YÖK gibi kurumlar tek bir çatı altında toplanabilir. Yapılan araştırmaların çoğu gösteriyor ki 12-18 yaş arası en önemli dönemlerimizken biz 18imizden sonra kendi mesleğimizle ilgilenebiliyoruz.İlkokul 4 yıl sürdükten sonra temel eğitimi almış her Türk genci ilk sene hazırlık olmak ile birlikte bir 4 yıllık okulun 2. yılı itibari ile bölümünü seçebilecek bir duruma getirilecektir.Ders sayıları azaltılmış bolca meslek eğitimi yükseltilmiş bir sistemle birlikte meslek liseleri en kötü değil en yüksek puanlı Fen liselerinden sonra 2. sırada yer alacak bir sistemle oluşu

oturulmalıdır. ilk 4 ve ikinci 4 yıllık eğitimi tamamlayan genç birey lise yılında eğitimin %75i kendi mesleğiyle ilgili olacaktır. Böylelikle bu kişi 18 yaşına geldiğinde Üniversitelerde 2 yıllık eğitim veya 4 yıllık eğitim aldıkları zaman bir Doktora yapmış öğretim üyesinden bile daha fazla alanında bilgi sahibi olacaktır.

Lise ve Üniversite ortak çalışacak mesleki eğitimleri birlikte verilecektir. Koordinasyon bağı bu kurumlar arasında iyileştirilip geliştirilecek böylelikle nitelikli iş gücü kazanımı sağlanmış olacaktır.

Çok daha fazlası....

İŞ FİKRİNİ GELİŞTİR, YORUM YAP
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Türk Eğitim Sistemi İLE BENZER GİRİŞİMLER
Instagram
Takip et