1. Batan Girişimlerden Çıkarabileceğiniz 5 Ders
Batan Girişimlerden Çıkarabileceğiniz 5 Ders
Murat Yüksektepe

muratyuksektepe

Batan Girişimlerden Çıkarabileceğiniz 5 Ders

  • 7-09-2017, 17:26
  • 0 Yorum
  • 10 ay önce
Bazen başarıya ulaşmanın yolu başarısızlıklardan ders almak ve gelecek planlarını bu derslere göre şekillendirip yola öyle devam etmektir. Eğer bir girişimci olma yolunda ilerliyor veya en azından bunu düşünüyor iseniz bu makale tam size göre. Çünkü bu yazımızda sizlere batan girişimlerden ve başarısızlık sebeplerinden bahsedeceğiz.

Kullanıcı Dostu Tasarımın Önemi


Türkiye’de pek adı duyulmasa da dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılan, kemik özelliği Check-in yani bulunduğun mekanı işaretlemek/paylaşmak olan Gowalla isimli sosyal ağ uygulamasının, en büyük rakibi Foursquare karşısında hızla düşüş gösterip en sonunda iflas bayrağını çekmesinin en büyük sebepleri arasında tasarımının kullanıcıları için oldukça zor olduğu söyleniyor.

Kullanıcı Dostu Tasarımın Önemi

 

Bu yüzden kullanıcılar Gowalla yerine çok daha basit kullanımı olan Foursquare’ı tercih ettiler ve 8.3 milyon dolarlık bir girişim olan Gowalla, sonunda 3 milyon dolar’a Facebook’a satıldı.

 

Kriz Durumlarına Hazırlıklı Olun ve Yönetmeyi Bilin


Tüketicilerin alış-veriş yapabilmesini kolaylaştırmak amaçlı kurulan Pay By Touch (Dokunarak Öde) şirketinin basit ama muhteşem bir ürünü vardı. Tüketici alış-veriş yaptıktan sonra bir cihaza parmak izini okutarak ödeme yapabileceklerdi.

 

Batan Girişimler

 

Bu muhteşem fikir bir çok yatırımcı tarafından büyük destekler aldı. Bu destekler sayesinde sektöre güzel bir giriş yapan firma kendine rakip çıkan firmaları yüksek paralar ödeyip satın alabilecek duruma gelmişti ama bir süre sonra dolandırıcılık iddiaları ile boğuşmaya başladı. Ayrıca kredi kartı firmalarının kart kullanımına bonus puan vermelerinden dolayı tüketiciler kredi kartı kullanımına yönelmişti. Bütün bunların yarattığı krizi de iyi yönetemeyen firma 2007 yılında iflas etti.

 

Parayı İyi Kullanın


Lily Robotics firması ilk kez adını duyurduğunda yatırımcılar ve teknoloji meraklıları yapabilecekleri işleri heyecanla bekliyorlardı. Fakat firma ilk ürününü üretene kadar elindeki bütün sermayeyi bitirdi ve yeniden sermaye bulamayınca piyasadan çekildi.

Vinaya isimli firma giyilebilir teknoloji ürünleri üzerinde çalışıyordu. Fakat onlarda sürekli gelişen projelerinde artan harcamaları kontrol edemediler.

 

Kullanıcıların İsteklerine Önem Verin


App.net gelir modeli reklam satmak/pazarlamak olmayan Twitter benzeri bir sosyal medya uygulamasıydı. Yönetici kadrosu tarafından gelir modeli olarak paralı üyelik satışı düşünülmüştü. Fonlama platformlarında 750 bin dolar civarında sermaye toplayan proje kabaca tabir etmek gerekirse hiç bir kullanıcı sosyal medya uygulamasında hesap açmak için para ödemek istemeyince 15 Mart 2017 tarihinde kendi fişini çekti.

 

AR-GE ‘nin Önemini Kavrayın


Angel Sensor isimli firma bazı maddi sorunlar karşısında durumu idare edilmek için Ar-ge departmanında küçültme politikası izlemiş. Fakat bu durumu idare etmek yerine onların çöküşüne sebep olmuş.

 
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Kaan Gülten'in pazarlama deneyiminden alıntılanmıştır. Ülkemizin kriz dönemlerinde, kola tüketmeyelim, dolar bozduralım, şuna yasak ...

Kişisel Gelişim

İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün ...

Girişimcilik

Doğru yerde ve doğru zamanda yapılan yatırım, hiç beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Bunun en iyi örneğini Bitcoin’de gördük. Bitcoin, ...

Girişimcilik

Türk mobil oyun şirketi Gram Games, yakın zamanda Türkiye’den Londra’ya doğru açılmıştı. Bugüne kadar Amerika’da en çok ...

Kişisel Gelişim

Dünyaca ünlü PayPal şirketinin kurucu ortaklarından Peter Thiel, öğrendiği 4 önemli deneyimi genç girişimcilerle paylaştı. ...

Girişimcilik

 Girişimci olmak, bazen en dikkat çeken ve farklı iş fikirleri ile ilgilidir. Yine de en orijinal iş fikirlerinin bile başarı için ...

home search notifications 1 person