"eğitimime okul yüzünden, uzunca bir süre ara vermek zorunda kaldım."
-Bernard Shaw
Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor? Keşfete Nasıl Düşülür?

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor? Keşfete Nasıl Düşülür?

  • 10 DK
  • 11-06-2021
  • 0 yorum
  • 1K

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor? Keşfete Nasıl Düşülür?

Başarısızlık=Başarı

“Daha önce buna benzer bir şey izlemiştim”, “Bu içeriği beğeneceğimi Instagram nerden biliyor?”, “Bu aynı geçen beğendiğim sayfaya benziyor” gibi cümleler kuruyorsanız, tüm merak ettiklerinizi bu makalede bulabilirsiniz.

Instagram gönderi sıralaması, Instagram takipçi sırası gibi herkesin çok merak ettiği Instagram algoritmasının detaylarına Instagram CEO’su Adam Mosseri açıklık getiren bir blog yazısı yayınladı. Yazısına “Anlamadığınız şeye güvenmek zordur. Instagram'ın nasıl çalıştığını açıklamak için daha iyi bir iş çıkarmak istiyoruz. Dışarıda pek çok yanlış anlama var ve insanların ne yaptığımızı anlamalarına yardımcı olmak için daha fazlasını yapabileceğimizin farkındayız. Bugün, Instagram teknolojisinin nasıl çalıştığına ve insanların uygulama genelindeki deneyimlerini nasıl etkilediğine daha fazla ışık tutacak bir dizi gönderiden ilkini paylaşıyoruz.”diyerek başlayan Mosseri, Instagram algoritmalarının insanlar tarafından beslenerek, kullanıcılara içeriklerin akış keşfet, reels ve hikayelerde nasıl sıraladığını açıkladı. 

Herkesin sıkça merak ettiği ve sürekli sorgulamalar yaptığı “Instagram gönderileri neye göre sıralıyor?”, “Instagram keşfeti neye göre sıralanıyor?”, “Instagram takipçileri neye göre sıralanıyor?” sorulara cevap veren Mosseri’nin yayınladığı blog yazısının önemli detayları:

Instagram Algoritması

Instagram, Akış, Keşfet, Reels ve Hikaye bölümlerinin her birinde ayrı bir algoritmaya sahip. İnsanların neler yaptığını kaydeden uygulama bütününde tek bir algoritma yok. Mosseri’ye göre, Instagram kullanıcılarının zamanını en iyi şekilde değerlendirmeleri için, kullanıcılarının deneyimlerini teknoloji sayesinde kişiselleştirmenin en iyi yol olduğuna inanıyor. 

Mosseri’nin açıkladığı Instagram verilerine göre, 2016 yılında artan kullanıcı sayısı sebebiyle, insanlar, yakın bağlantılarından gelen gönderilerin neredeyse yarısı da dahil olmak üzere, ana akıştaki tüm gönderilerin %70’ini kaçırmaya başlamıştı. Instagram’a göre, her kullanıcı hikayelerde kendi arkadaşlarını görmek ister, ancak keşfet bölümünde yeni bir şey keşfetmek isterler. Mosseri, bu problemler üzerine Instagram’da kullanıcıların en çok neye önem verdiğinianlayıp, içerikleri buna göre sıralayan bir algoritma geliştirildiğini, uygulamanın her bölümünde de farklı algoritmaların çalıştığını söylüyor.

Instagram Akışı ve Hikayeleri Neye Göre Sıralanıyor?

İnsanların akışta ve hikayelerde arkadaşlarını, ailelerini görmek istediğini fark ettiklerinde, geliştirilen algoritmaların ardından, hikaye ve akış üzerinde reklam istisnaları dışında kullanıcı davranışlarından toplanan “sinyaller” doğrultusunda kullanıcı tercihlerine hakim olarak, onlara uygun bir akış tasarlandığından bahseden Mosseri, bu “sinyaller”in içerisinde ne sıklıkta beğeniler yaptığınızı, mobil veya web oturumu kullanıp kullanmadığınızı, ne zaman gönderi paylaştığınız gibi bilgiler yer alıyor. 

Instagram Akış ve Hikayelerdeki önemli sinyaller:

Gönderi Bilgisi: Ne zaman yayınlandığı, kaç kişinin beğendiği, eğer video ise uzunluğu, konumu gibi gönderi hakkında bilgilerin tamamı. Bu bilgiler aynı zamanda o gönderinin ne kadar popüler olduğunu da gösteriyor. 
Gönderi Paylaşan Kişi Bilgisi: Paylaşım yapan kişinin, birkaç hafta içerisinde insanlarla kaç kez etkileşime girdiği gibi sinyaller ile kişinin size ne kadar ilginç gelebileceğini anlamlandıracak bilgiler içeriyor. 
Sizin Aktiviteniz: Kaç gönderiyi beğendiğiniz, etkileşime girdiğiniz insanlar, belirli bir kişiden gelen gönderileri ne kadar görmek istediğin gibi bilgilerin anlamlandırılmasını sağlayan ve sizin ilgilenebileceğiniz paylaşımları karşınıza çıkarmaya yarayan bilgiler. Örneğin birbirinizin gönderilerine yorum yapıp yapmamanıza göre, yorum yaptığınız kişilerin paylaşımlarının karşınıza daha önce çıkması gibi.

Tüm bu bilgiler sayesinde tahminler yapan algoritmalar, sizlerin eğilimlerinizi tahmin ederek ilginizi çekebilecek gönderileri karşınıza çıkarmaya önem gösteriyor. Mosseri’ye göre kullanıcıların bir eylemde bulunma olasılığı ne kadar yüksekse ve o eylemi Instagram ne kadar fazla denerlerse, kullanıcılar o gönderiyi o fazla görürler. Bu tahminler, zaman içinde değişerek yeni sinyaller toplanıyor ve kullanıcıların daha iyi bir deneyime sahip olmaları için sürekli güncelleniyor.

Mosseri, Instagramın aynı kişiden çok fazla gönderiyi arka arkaya göstermekten kaçındığını söylerken, şunları ekliyor: “Başka bir örnek, Feed'den "yeniden paylaşılan" Hikayeler. Yakın zamana kadar bu Hikayelere daha az değer verirdik, çünkü sürekli olarak insanların orijinal Hikayeleri görmekle daha fazla ilgilendiğini duyduk. Ancak büyük anlarda (Dünya Kupası'ndan toplumsal huzursuzluğa kadar her şey) yeniden paylaşılan çok sayıda gönderi görüyoruz ve bu anlarda insanlar Hikayelerinin kendilerinden daha fazla kişiye ulaşmasını bekliyordu, bu yüzden durduk.”

Topluluk kurallarının ve kullanıcılarının güvenliğinin odakta olduğunu söyleyen Mosseri, Instagram’da Topluluk Kuralları’na aykırı bir şey yayınlandığında onu bulduklarında kaldıracağını, tekrar paylaşım olursa engellenip hesabının askıya alınabileceğini söylüyor. Ancak hata olasılığına karşı “Bir hata yaptığımızı düşünüyorsanız - ve hatalar yapıyoruz - bu adımları izleyerek itiraz edebilirsiniz.” diye ekliyor.

Instagram üzerinde eğer bir paylaşım, üçüncü taraf teyitçileri tarafından yanlış bilgi olarak etiketlenirse, Instagram’ın gönderiyi kaldırmadığını, ancak Akış ve Hikaye bölümünde daha aşağılarda gösterildiğini, hatta birçok kez yanlış bilgi yayınlandıysa bu hesaba ait tüm içeriklerin de bulunmasını zorlaştırabildiklerini söylüyor.

Instagram Keşfeti Nasıl Sıralanıyor?

Instagram’a göre keşfette insanlar yeni şeyler keşfetmek istiyorlar. Keşfet bölümünde kullanıcılara uygun bulunan fotoğraf ve videolardan oluşan öneriler bulunur. Bunların birçoğu takip ettiğiniz içeriklerden çok daha farklıdır. İlginizi çekebilecek gönderiler, beğendiğiniz veya kaydettiğiniz gönderilerden alınan sinyallere göre her kullanıcının Instagram keşfet bölümü ona özel şekilde sıralanır. Mosseri’ye göre, yakın zamanda bir hesaptan birkaç gönderi beğendiğinizde, o gönderileri beğenen insanların başka beğendikleri gönderileri karşınıza çıkartıp ilginizi çekip çekmediğinizi anlamaya çalışıyorlar. 

Instagram Keşfetteki önemli sinyaller:
Gönderi Bilgisi: Kaç kişinin ve ne kadar hızlı beğendiği, kaydettiği, yorum yaptığı, paylaştığı hakkında gönderinin popülerliğini ölçümleyen bilgilerin tamamı.
Gönderi Paylaşan Kişi ile Etkileşim Geçmişiniz: Gönderi daha önce karşılaşmadığınız biri tarafından paylaşılmış olsa da daha önce etkileşime girip girmediğiniz ve diğer paylaşımlarıyla ilgilenebilme ihtimalinizin fikrini vermeye yarayacak bilgiler.
Sizin Aktiviteniz: Beğendiğiniz içerikler, yorum yaptığınız gönderiler, Keşfet üzerindeki gönderilerle nasıl etkileşimde bulunduğunuz gibi, ilgilenebileceğiniz paylaşımları karşınıza çıkarmaya yarayacak bilgiler. 

Ancak Mosseri, Keşfet bölümündeki paylaşımların takip etmediğiniz insanlara ait olması ve problemli bir şeyle karşılaşılması ihtimalinin tüm dinamiği değiştirdiğini de ekliyor. Normalde takip ettiğiniz insanların içeriklerini akışta görmeniz sizinle arkadaşınız arasındadır ancak keşfette daha önce hiç duymadığınız birinin paylaşımı karşınıza çıktığında ve bu rahatsız edici bir şeyse bu Instagram’a göre farklı bir durumdur. Mosseri, bu durumu önlemek için, Topluluk Kuralları’na ek olarak, Tavsiye Yönergeleri’ne de sahip olduklarını ekliyor.

Instagram Reels Nasıl Sıralanıyor?

Reels, tamamen kullanıcıları eğlendirmek için tasarlanmıştır. Keşfet gibi, gördüklerinizin çoğu takip etmediğiniz hesaplardan gelir. Bu yüzden, hoşunuza gidebileceği düşünülen reels paylaşımları, reels sahibi ve beğenip beğenmeme ihtimalinize göre karşınıza çıkıyor
Bir reels paylaşımının ilgi çekici olup olmadığını, kullanıcılara anket yaparak anladıklarını söyleyen Mosseri, “Yaptığımız en önemli tahminler, bir Reels paylaşımını baştan sona izleme, beğenme, eğlenceli ya da komik olduğunu söyleme ve sesli sayfaya gitme olasılığınızdır (kendi Reels paylaşımınızda ilham almış olmanız).”.

Instagram Reels önemli sinyaller:

Sizin Aktiviteniz: Son zamanlarda beğendiğiniz, yorum yaptığınız ve etkileşimde bulunduğunuz Reels paylaşımları gibi bilgiler ile ilgilenebileceğiniz paylaşımları karşınıza çıkarmaya yarayacak bilgiler.
Reels Paylaşan Kişi ile Etkileşim Geçmişiniz: Gönderi daha önce karşılaşmadığınız biri tarafından paylaşılmış olsa da daha önce etkileşime girip girmediğiniz ve diğer paylaşımlarıyla ilgilenebilme ihtimalinizin fikrini vermeye yarayacak bilgiler.
Reels Hakkında Bilgi: Ses, piksellere ve tam karelere dayalı video anlayışı ve popülerlik gibi video içindeki içerikle ilgili sinyaller.

Mosseri, Reels paylaşımları için çok çeşitli insanlardan ilgi çekici içerik bulmaya yardımcı olmak ve herkese hedef kitlesini bulma şansı vermek için popülerliği de değerlendirdiklerini de söylüyor.

Mosseri, keşfet için geçerli olan aynı Tavsiye Yönergeleri Reels için de geçerli olduğunu, ayrıca düşük çözünürlüklü veya filigranlı Reels paylaşımları veya siyasi konulara odaklanan veya siyasi kişiler, partiler veya hükümet yetkilileri tarafından veya onlar adına hazırlanan Reels paylaşımları gibi başka nedenlerle Reels önermekten kaçındıklarını da ekliyor.
"Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor? Keşfete Nasıl Düşülür?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et