1. İnsanları İkna Etmek İçin Kullanabileceğiniz Psikolojik Yöntemler
İnsanları İkna Etmek İçin Kullanabileceğiniz Psikolojik Yöntemler

İnsanları İkna Etmek İçin Kullanabileceğiniz Psikolojik Yöntemler

  • 4-06-2018
  • 1 Yorum

İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün satış ortamında. Potansiyel müşteriler en ufak detayları bile sorgularken, satış yapmak isteyenler ise en kısa sürede müşterileri ikna etmeye çalışır. Çoğunlukla süreç psikolojik bir savaşa dönüşür. Ama bu savaşı kazanmanız ve galip gelmeniz o kadar da zor değil. Şimdi sıralayacağımız 8 psikolojik yöntem sayesinde insanları satın alma eylemine geçmeleri için ikna edebilirsiniz.


1. Üç Farklı Fiyatta Üç Farklı Ürün SununMüşterilerin daha pahalı olan üyelik paketini mi almalarını istiyorsunuz? Çözüm basit. İnsanlarda fırsatı kaçırıyorlarmış algısı yaratın. Üç farklı fiyatta üç farklı paket sunun. Paketler giriş seviyesinde, orta seviyede ve profesyonel seviyede olsun. İnsanlar çoğunlukla ikinci ve üçüncü paket arasında kalır. Daha sonra fırsatı kaçırmamak için üçüncü yani daha pahalı olan paketi seçerler.


2. İnsanların Rahat Hissetmelerini Sağlayın


 


Yüz yüze satış yaparken rahat bir ortam oluşturun. Eğer dışarıda satış toplantısı yapacaksanız, açık ve ferah mekânlar daha doğru bir seçim olacaktır. Potansiyel müşteriniz tanıdığı ve bildiği bir yerde toplantıyı düzenlemek artı puan olarak hanenize yazılacaktır. Potansiyel müşteriniz daha rahat hissederse satın alma olasılığı artacaktır. İkna süreciniz de kısalacaktır.


3. Karşınızdaki İnsanın Aynası Olun


 


İnsanlar kendilerine benzeyen kişilerden ürün satın alma konusunda daha istekli olurlar. Yüz yüze toplantılarda iyi bir gözlemci olun. Potansiyel müşterinizi dikkatli bir şekilde izleyin. Ve karşınızdaki potansiyel müşterinin davranışlarının aynası olun. Benzer jest ve mimikleri yaptığınızda, karşınızdaki kişinin ikna olması daha kolay olacak.


4. Hızlı Düşünüp Hızlı Konuşun


 


Karşınızdaki kişiye düşünmesi için az zaman vermek önemlidir. Özellikle de zıt fikirler masaya yatırıldığında. Hızlı konuşursanız karşınızdaki kişinin cevap hazırlamak için az bir süresi olacak. Böylelikle ikna süreci daha etkili olacaktır. Hızlı konuşun ve hızlı cevaplar verin.


5. Satışta Aynı Fiyatı Farklı Şekilde Söyleyin


 


Ürünlerin fiyatlarını tamamen farklı söylemek etik bir satış yöntemi değil. Ama daha ucuzmuş gibi döviz üzerinden söylemenizde herhangi bir sorun yok. Yani 450 TL yerine $100 demek fiyatı daha uygunmuş gibi gösterir. Bu da ikna sürecinizin daha etkin olmasını sağlar.


6. Ofisiniz Satışa Uygun Olsun


 


Satış görüşmenizi ofisinizde gerçekleştirecekseniz, ofis ortamını ayarlayın. Karanlık ve havasız bir ortam potansiyel müşterinin ikna edilmesini zorlaştırır. Camları açın, ışık girmesini sağlayın ve müşterinin rahat etmesin yardımcı olun.


7. İsimleri Kullanın


 

Birden fazla kişinin olduğu satış toplantısında Ahmet Bey iyi koşar ve hedefe çabuk varır yerine, Ahmet Bey iyi bir koşucudur gibi ifadeler kullanın. Bu şekilde karşınızdaki kişinin özelliklerini vurgular ve yakınlık yaratırsınız.


8. Kelime Sırasını Doğru Seçin


 


Seçtiğiniz kelimeler kadar onların sırası da önemlidir. Amacınız, potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürmek. Bu nedenle onlara hitap edebilecek ve ürünleri çekici gösterecek şekilde konuşun.

  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
  • Girişimciler için bende makaleler yazıyorum ve bir girişimci olarak bilgilerimi sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarım okumak isteyen girişimcileri beklerim. Girişimci Kategorime.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik
S’well markası, sadece bir su şişesinden fazlası olmak için yola çıktı. Kurucusu Sarah Kauss’un başarılı stratejileri sayesinde de ...
Girişimcilik
Girişimcilik nedir? Bu kavram, en genel ifadeyle kar amacı ile riski üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı atılımdır. Girişimcilik son ...
Girişimcilik
Bu kadar tezat bir başlık olur mu demeyin, söz konusu girişimcilik ise olur. Girişimcilik ekosisteminde her şey mubahtır =) Bazen kesinlikle ...
Motivasyon
Kendi fikirlerinizi uygulamak için harekete geçme zamanının geldiğini mi hissediyorsunuz? Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta ...
Girişimcilik
Servetleri ve başarıları ile tüm dünyaya ün salmış 13 iş kadınını sizler için derledik.Amal ClooneyMary BarraGeneral Motors'un ...
Girişimcilik
20. Gamze Çuhadaroğlu593 Milyon TL ciro ve 412 çalışana sahip Nutricia Türkiye'nin CEO'su ve Ortadoğu Bölge Müdürü19. Hatice Kurtar ...
home search notifications 1 person