1. İnsanları İkna Etmek İçin Kullanabileceğiniz Psikolojik Yöntemler
İnsanları İkna Etmek İçin Kullanabileceğiniz Psikolojik Yöntemler
Ömer K.
3 takipçi, omer.kacar

İnsanları İkna Etmek İçin Kullanabileceğiniz Psikolojik Yöntemler

 • 4-06-2018, 16:45
 • 1 Yorum
 • 3 ay önce

İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün satış ortamında. Potansiyel müşteriler en ufak detayları bile sorgularken, satış yapmak isteyenler ise en kısa sürede müşterileri ikna etmeye çalışır. Çoğunlukla süreç psikolojik bir savaşa dönüşür. Ama bu savaşı kazanmanız ve galip gelmeniz o kadar da zor değil. Şimdi sıralayacağımız 8 psikolojik yöntem sayesinde insanları satın alma eylemine geçmeleri için ikna edebilirsiniz.


1. Üç Farklı Fiyatta Üç Farklı Ürün SununMüşterilerin daha pahalı olan üyelik paketini mi almalarını istiyorsunuz? Çözüm basit. İnsanlarda fırsatı kaçırıyorlarmış algısı yaratın. Üç farklı fiyatta üç farklı paket sunun. Paketler giriş seviyesinde, orta seviyede ve profesyonel seviyede olsun. İnsanlar çoğunlukla ikinci ve üçüncü paket arasında kalır. Daha sonra fırsatı kaçırmamak için üçüncü yani daha pahalı olan paketi seçerler.


2. İnsanların Rahat Hissetmelerini Sağlayın


 


Yüz yüze satış yaparken rahat bir ortam oluşturun. Eğer dışarıda satış toplantısı yapacaksanız, açık ve ferah mekânlar daha doğru bir seçim olacaktır. Potansiyel müşteriniz tanıdığı ve bildiği bir yerde toplantıyı düzenlemek artı puan olarak hanenize yazılacaktır. Potansiyel müşteriniz daha rahat hissederse satın alma olasılığı artacaktır. İkna süreciniz de kısalacaktır.


3. Karşınızdaki İnsanın Aynası Olun


 


İnsanlar kendilerine benzeyen kişilerden ürün satın alma konusunda daha istekli olurlar. Yüz yüze toplantılarda iyi bir gözlemci olun. Potansiyel müşterinizi dikkatli bir şekilde izleyin. Ve karşınızdaki potansiyel müşterinin davranışlarının aynası olun. Benzer jest ve mimikleri yaptığınızda, karşınızdaki kişinin ikna olması daha kolay olacak.


4. Hızlı Düşünüp Hızlı Konuşun


 


Karşınızdaki kişiye düşünmesi için az zaman vermek önemlidir. Özellikle de zıt fikirler masaya yatırıldığında. Hızlı konuşursanız karşınızdaki kişinin cevap hazırlamak için az bir süresi olacak. Böylelikle ikna süreci daha etkili olacaktır. Hızlı konuşun ve hızlı cevaplar verin.


5. Satışta Aynı Fiyatı Farklı Şekilde Söyleyin


 


Ürünlerin fiyatlarını tamamen farklı söylemek etik bir satış yöntemi değil. Ama daha ucuzmuş gibi döviz üzerinden söylemenizde herhangi bir sorun yok. Yani 450 TL yerine $100 demek fiyatı daha uygunmuş gibi gösterir. Bu da ikna sürecinizin daha etkin olmasını sağlar.


6. Ofisiniz Satışa Uygun Olsun


 


Satış görüşmenizi ofisinizde gerçekleştirecekseniz, ofis ortamını ayarlayın. Karanlık ve havasız bir ortam potansiyel müşterinin ikna edilmesini zorlaştırır. Camları açın, ışık girmesini sağlayın ve müşterinin rahat etmesin yardımcı olun.


7. İsimleri Kullanın


 

Birden fazla kişinin olduğu satış toplantısında Ahmet Bey iyi koşar ve hedefe çabuk varır yerine, Ahmet Bey iyi bir koşucudur gibi ifadeler kullanın. Bu şekilde karşınızdaki kişinin özelliklerini vurgular ve yakınlık yaratırsınız.


8. Kelime Sırasını Doğru Seçin


 


Seçtiğiniz kelimeler kadar onların sırası da önemlidir. Amacınız, potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürmek. Bu nedenle onlara hitap edebilecek ve ürünleri çekici gösterecek şekilde konuşun.

 • Beğen
 • Muhteşem
 • Aynı Kafa
 • Hahaha
 • İnanılmaz
 • Üzgün

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
 1. AlıntıCevapla
  • Grubu: Üye
  • Kayıt tarihi: 9.09.2018
  • Durumu: Kullanıcı çevrimdışı
  • Yorumları: 4
  • Yazıları: 0

  Girişimciler için bende makaleler yazıyorum ve bir girişimci olarak bilgilerimi sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarım okumak isteyen girişimcileri beklerim. Girişimci Kategorime.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Beyinlerimiz, belki de her gün onlarca yaratıcı fikre ev sahipliği yapıyor. Zamanı için fazla hayalperest sayılabilecek fikirlerden tutun da ...

Motivasyon

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkan Adayı Ali Koç, yakın zamanda YGA Zirvesi’ne katıldı. ...

Girişimcilik

Her girişimciye ilham veren ve onları mücadele etmeye iten bazı filmler vardır. McDonald’s kuruluş hikâyesini anlatan “The Founder” ...

Girişimcilik

Gelişen teknoloji ile müşterilerin markalardan olan beklentileri de artıyor. Fakat yapılan araştırmaya göre markalar bu beklentileri ...

Kişisel Gelişim

Şirketinizi kurdunuz. İş planınız hazır. Müşteriniz de var diyelim. Peki şimdi ne olacak? Her şey güllük gülistanlık mı gidecek? ...

Girişimcilik

Girişimciler, giriştikleri işlerin başarı sağlayacağını veya başarısız olacağını önceden tahmin edemezler. Çok çalışma, şans ve ...

home search notifications 1 person