"Çalışmamak için hiçbir bahanen yok!"
-Anonim
İnsan Kaynakları Yanlış Personeli İşe Alırsa Neler Olur?

İnsan Kaynakları Yanlış Personeli İşe Alırsa Neler Olur?

  • 3 DK
  • 18-06-2016
  • 0 yorum
  • 683
İnsan kaynakları, şirketlerdeki, işe alım süreçlerini kontrol eden, şirket içi eğitim ve seminerler veren, performans değerlendirmesi yapan, çalışanların maaş bordrolarını hazırlayan departmandır. İnsan kaynakları ne iş yapar? Şirketlerin bu bölümü; genel olarak personel ile ilgili tüm işlerden sorumludur. İnsan kaynakları bölümü, işe alım sürecinde bir pozisyon için bazen yanlış kişileri işe alabilir. Bu durum sanıldığı kadar basit değildir. Yanlış personelin bir pozisyona yönlendirilmesi şirkette birçok dengenin yerinden oynamasına neden olabilir. Peki yanlış işe alımlar iş verimini, performansı ve şirketin genel işleyişini nasıl etkiler? Profesyonel Koç ve İnsan Kaynakları Danışmanı Mariah Delon bu süreci dört başlık altında açıklamaktadır.

Üretim Süreci Aksaklıkları


Delon’a göre insan kaynakları tarafından işe alınan yeni personelin işe adaptasyon süresi altı ay sonra olmaktadır. İnsan kaynakları departmanının yanlış kişiyi işe alması ise şirketteki üretim sürecinde aksaklıklar meydana getiriyor. Yöneticilerin, yeni personele oryantasyon verme ve işi öğretme süreçleri uzadıkça iş kayıpları ve performans düşüşleri yaşanıyor. Yöneticilerin rutin işlerini aksatması da genel işleyişi olumsuz etkiliyor.

Maddi Kayıplar


Şirketler; işe aldıkları yeni personelin maaşı, sigortası, sosyal hakları ve eğitimi için bir bütçe hazırlıyor. Yanlış çalışanın işe alınması ise şirkete maddi anlamda zarar veriyor. Araştırmalara göre yanlış işe alımlar, yüzde 41 oranında maddi bir kayba yol açıyor. Ayrıca yanlış işe alımlar sonucu işveren, yıllık kazancının yüzde 10’unu kaybediyor.

Demoralizasyon


Maddi kayıplar ve üretim sürecindeki aksaklıklar diğer çalışanlar üzerinde de moral bozukluklarına neden oluyor. Yönetici ve personeller, yanlış çalışana büyük bir vakit ayırıyor. Onu eğitmek için zaman ve emek harcıyor. Bu durumda tüm çalışma ekibinin morali düşüyor. Araştırmalara göre bu durum ekibin moralini yüzde 35 oranında düşürüyor.

Şirket Prestijinin Zedelenmesi


Yanlış bir işe alım süreci diğer çalışanları da etkiliyor demiştik. Birçok personel bu durumdan olumsuz etkileniyor ve kuruma olan güvenleri azalıyor. Bu durumu başkaları ile paylaşan personeller şirket imajının zedelenmesine sebep oluyor. Uzun vadede şirkete duyulan güven ve itibarın azalması birçok zarara yol açıyor.

Tüm bu sebepler işe alım sürecinin bir şirket için ne kadar hayati olduğunu ortaya koyuyor.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın