"Hayatınızın hikayesini yazarken, kalemi başkasının tutmasına izin vermeyin."
-Harley Davidson
İK Araştırmaları: Çalışan Tipleri ve Çalışma Şekilleri

İK Araştırmaları: Çalışan Tipleri ve Çalışma Şekilleri

  • 4 DK
  • 10-06-2016
  • 0 yorum
  • 761
 

Çalışan tipleri çalışması, çalışanların hangi karaktere sahip olduğunu inceliyor ve sınıflandırma yapıyor. Motivasyon uzmanı James Sale, dokuz ayrı çalışan tipi olduğunu belirtiyor. Bu sınıflandırmanın nedeni her bir çalışan tipine uygun motivasyon sistemlerini belirlemek… Çünkü bir işyerinin başarısının büyük bölümü çalışanların motivasyonu ile oluşuyor. Bu yazımız İK Uzmanı ve İK müdürleri için yararlı olabilir. Ofis çalışan tipleri nelerdir?

Savunucu


James Sale’in paylaştığı bilgilere göre savunucu olan kişilerin iş beklentileri genellikle istikrar, güvenlik ve tahmin edilebilirlik oluyor. Genel olarak savunucu işyeri çalışan tipleri, yöneticileri ve üstlerinden, kendisi için belirgin bir kariyer planı çizmelerini bekliyor. Ayrıca bu çalışan tipleri kurumsal şirketlerde çalışmak istiyorlar. Bu gruba giren kişileri genel motivasyon yöntemi ise onlarla düzenli olarak iletişim kurulması. Bu kişiler ile düzenli olarak iletişim kurulması ve bu çalışanlara genel işleyiş hakkında düzenli aralıklar ile bilgi verilmesi onları olumlu yönde motive ediyor. Bu çalışanlar genel olarak işyeri ve şirketlerine oldukça sadık oluyorlar.

Yönetmen


Bu çalışan tipleri genel itibariyle insanlar üzerinde etki bırakmayı ve kontrol etmeyi tercih eder. Bu kişiler elinde güç bulundurmayı ve lider role sahip olmayı isterler. Bu kişilerin motive olması için onlara sorumluluk verilmeli ve ödüllendirilmelidir. Genel olarak hırslı, disiplinli ve çalışkandırlar. Bu kişileri koçluk ve liderlik programlarına yönlendirebilirsiniz.

Yıldız


Bu çalışan tipi genel olarak işyerinde sürekli takdir görmek ve yaptığı işlerin övgü almasını bekler. Bu kişi genel olarak hiyerarşik düzenden hoşlanır. Ona olumlu motivasyon sağlamak için her başarılı projesinde sözlü ya da yazılı olarak takdir etmelisiniz. Onun başarılarını takdir ederken başarılı olduğu takdirde hangi aşamaları geçip hangi pozisyonlara yükseleceği de bu çalışan tipine belirtilmelidir. Eğer bu kişi çalışma yaşamında bir istikrar sağlıyorsa onun unvanını yükseltmek de ona büyük bir ödül olacaktır.

Uzman


Bu çalışan tipi ise bir konunun ve alanın uzmanı olmaktan hoşlanır. Kişisel gelişime çok önem verir. Bu sebeple bu çalışan tiplerini kişisel gelişim seminerlerine yönlendirmek ve mentorluk çalışmaları yapmalarını sağlamak motive edici olacaktır.

Arkadaş


Bu çalışan tiplerinin aidiyet hisleri oldukça gelişmiştir. Onlar için insanlar ile iletişim kurmak çok önemlidir. Takım ve grup çalışmalarına oldukça yatkındırlar. Sosyal sorumluluk projelerini ve insanlara yardım etmeyi çok severler. Bu çalışan tipinin motive edilmesi için ekip çalışmalarına dahil edilmesi, fikirlerinin önemsenmesi gerekir. İnsan iletişiminin önem kazandığı etkinlik ve eğitimlerde başarı sağlarlar.

Araştırmacı


Bu çalışan tipi genel olarak hangi projeyi yapıyorsa onu anlamlandırmak ister. Ayrıca çalıştığı konu üzerinde farklı birşeyler söylemek ister. Bu kişiler için hedefler çok önemlidir. Şirketin hedeflerini öğrenmek ister. Araştırmacı olan kişiler gelişim ve yeniliğin desteklendiği işyerlerinde motive olur ve iyi bir iş çıkarır.

Mimar


Bu çalışan tipleri genel olarak para, ünvan ve maddiyattan hoşlanır. Onlar için işin maddi getirisi ön plandadır. Bu sebeple onu motive etmek için belli aralıklarla maaşına zam yapmanız gerekecektir.

Yaratıcı


Bu çalışan tipi genel olarak farklı bir bakış açısına sahiptir. Çalıştığı alan ile ilgili son gelişmeler ve trendler hep ondan sorulur. Onun geleceği görme önsezileri de oldukça yüksektir. Yaratıcılığını rahatça ortaya koyabileceği ve fikirlerinin saygı gördüğü ortamlarda bulunmak onu motive eder. Rutin ve katı çalışma şekillerinden hoşlanmaz.

Özgür Ruh


Bu çalışan tipi genel olarak yalnız çalışmaktan ve bağımsızlıktan hoşlanır. Kimseye hesap vermek istemez. Genel itibariyle home office çalışmayı tercih eder. Böyle ortamlarda daha başarılı olur.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın