"kazananlar hiç hata yapmayanlar değil, asla vazgeçmeyenlerdir."
-Anonim
İnşaatta 10 TL Kazanıyordu, 15 Bin Drone Siparişi Aldı

İnşaatta 10 TL Kazanıyordu, 15 Bin Drone Siparişi Aldı

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 3 DK
  • 01-03-2018
  • 0 yorum
  • 2K

İnşaatta 10 TL Kazanıyordu, 15 Bin Drone Siparişi Aldı

Başarısızlık=Başarı
Yaz aylarında inşaatlarda 10 TL kazançla elektrik işleri yapan Metehan Emlik, geliştirdiği drone ile 15 bin sipariş aldı. Kendisi ilkokul mezunu baba ve bir ev hanımı annenin oğlu.

Metehan Emlik, lisede okurken inşaatta çalışıp lisenin laboratuvarında sabahlıyordu. Yorulduğunda da sıraları birleştirerek yatıyordu. İnsansız hava araçları ve füze konusunda çalışmalar yaptı. İnsanlar bu çalışmalarına ‘boş iş’ gözüyle baktı.

İnşaatta 10 TL Kazanıyordu, 15 Bin Drone Siparişi Aldı 1

Lisenin başlarında ürettiği kablosuz telefon şarjı ve masa lambası ile TÜBİTAK bölge ikincisi oldu. 12. sınıfta yaptığı ‘tanksavar füze güdüm sistemi’ ile de TÜBİTAK Ortaöğretim Proje Yarışması’nda Türkiye birincisi oldu. Özyeğin Üniversitesi’nin ‘roboKamp’ robot yarışmasında da birinci olunca yüzde 50 bursa hak kazandı. TÜBİTAK yarışmasındaki derecesiyle de Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne yüzde 100 bursla kaydını yaptırdı. Başarılarından dolayı da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nde yarı zamanlı çalışmaya başladı.

İnşaatlarda çalıştığı yevmiyeyi biriktirip drone malzemeleri satın aldı. Geliştirdiği ürün için ilk 10 bin sipariş Yeni Zelanda’dan geldi. Ardından okuduğu üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı Hüsnü Özyeğin destek verdi. Özyeğin, Metehan’a drone için gerekli malzemeleri alması için yatırım yaptı ve kuracağı şirkete ortak olacağını söyledi. Metehan, geliştirdiği eğitim drone’larının çocuklar için çok yararlı olacağını düşünüyor. “Çocuklar bu yazılımı erken yaşta öğrenirse ileride büyük işler yapabilirler” diyor.

“Hayallerinizden vazgeçmeyin, sabırlı olun!”


İnşaatta 10 TL Kazanıyordu, 15 Bin Drone Siparişi Aldı 2

Metehan Emlik, yatırımcılara ve girişimcilere şu sözlerle sesleniyor:

Eğitim drone’larını seri üretime geçirmek için fona ihtiyacım var. Yeni Zelanda’da bir laboratuvar benim ürünlerimi STEM robotik eğitim platformunda kullanmak istiyor. Yılda 10 bin ünite için sipariş verdi. Teklif sunmak üzereyim. Sakarya’da çocuklara kodlama eğitimi vermek isteyen bir kurum 5 bin drone siparişi verdi. Seri üretime geçmek için paraya ihtiyacım vardı. Başarılarımı duyan Hüsnü Özyeğin melek yatırımcı olarak bana destek verecek. Yatırımcım ve ortağım o olacak. Tanksavar ve uçaksavar füze sistemleri üzerine çalışmak istiyorum. Milli savunmamıza yönelik ürünler yapmayı hedefliyorum. Benim gibi çalışma yapmak isteyenler hayallerinden asla vazgeçmesin. Sabırlı olsunlar. Kendilerine güvensinler.

Metehan Emlik’i azminden ve başarılarından dolayı tebrik ediyor, hikâyesinin tüm girişimci adaylarına ilham olmasını diliyoruz.
"İnşaatta 10 TL Kazanıyordu, 15 Bin Drone Siparişi Aldı" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et