1. İnovatif Düşünce Kafasına Sahip Olmak İçin Neler Yapmalısınız?
İnovatif Düşünce Kafasına Sahip Olmak İçin Neler Yapmalısınız?

İnovatif Düşünce Kafasına Sahip Olmak İçin Neler Yapmalısınız?

  • 20-07-2017
  • 0 Yorum
Yenilikçi fikirlere sahip olan girişimciler her zaman bir adım önde. Artık inovatif düşünemeyenler yatırım alamıyor ve pazarda tutunamıyor. İnovatif düşünebilmek için dahi olmanıza hiç gerek yok. Beyninizi daha yenilikçi şeyler düşünebilmek için eğitmeyi öğrenmeniz yeterli.

Var olan düşünce kalıplarınızdan sıyrılın. Başkaları gibi düşünmek yerine artık sıra dışı düşünmeye başlayın. Artık her şeyin birbirine benzemeye yüz tuttuğu bu çağda inovatif düşünmek şart oldu. Peki, bunu nasıl başaracağız? Fikir üretme ve problem çözme üzerine çok farklı teknikler var. Pareto diyagramı, altı şapkalı düşünme tekniği ve balık kılçığı diyagramı bunlardan bazıları… Bütün bu teknikler haricinde, inovatif düşünce kafasına sahip olabilmek için yapmanız gereken başka şeyler de var.

1. Kendinize Bir Hobi Edinin


İnovatif Düşünce Kafası

Kendinizi kitap okumak, sinemaya gitmek, spor yapmak gibi her özgeçmişte bulunan hobilerle sınırlamayın. Nota okumak, duvar boyamak, koleksiyon yapmak, okçuluk yapmak, fotoğraflı günlük tutmak gibi arayışlara girin. Hobilerinizden bir iki denemenin ardından vazgeçmek yerine, eğer hoşunuza gittiyse devamlılığı için çabalayın.

2. Daha Fazla Kitap Okuyun


İnovatif Düşünce Kafası

Çoğu insan kitap okuyacak kadar “boş” vaktinin olmadığını söyleyip durur. Boş vakitlerinizde kitap okumak yerine, kitap okumak için boş vakit yaratın. Uyumadan önce, uyandığınızda, yolda ve öğle aralarında keşfettiğiniz kitaplardan bir bölüm okuyun.

3. Yapılacaklar Listesi Oluşturun


İnovatif Düşünce yapısı

Uzun ve kısa vadeli hedeflerinizi listeleyin. Bu liste önceliklerinizi belirlemede size yardımcı olacaktır. Hedeflerinize ulaşabilmek için atacağınız ilk gerçekçi adım, bir yapılacaklar listesi oluşturmak olsun.

4. Küçük Fikirler Üretin
Büyük fikirler için aylarca debelenmek yerine küçük fikirler üretin. Gündelik yaşantınızdaki problemleri çözerken bir kez olsun farklı bir yöntem deneyin. Problemi çözen alışkanlıklarınız değil, fikriniz olsun. İlginç marka isimleri bulun, kafanızda gündelik akışla ilgili sıra dışı kurgular oluşturun. Ürettiğiniz fikirlerle eğlenin.

5. Yeni Yerler Keşfedin
Dünyayı dolaşmak herkesin hayali. Ama bu çoğu kez gerçekleşmez. Eğer dünyayı dolaşacak kadar paranız ve vaktiniz yoksa ülkenizde veya şehrinizde daha önce görme fırsatı bulamadığınız yerleri keşfedin. Yeni deneyimler, yeni bilgiler sunar.

6. İnsanlarla Tanışın ve Konuşun
Etrafınızda tahmin ettiğinizden daha fazla ilginç insan var. Komşularınız, mahallenizdeki esnaf, kafedeki garson, kuaförünüz, çalışma arkadaşlarınız… Hepsiyle oturup sohbet edin, onların söylediklerine kulak verin.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İnovasyon
Son günlerde sosyal medya gündemi “Organik Hoşaf” fikri ile çalkalanıyor. Sinirlenen, alaya alan, gözlerine ...
İnovasyon
Starbucks, kimileri için bir tutku, kimileri için bir gösteriş aracı. Standart bir kafede garson 2 dakika geç geldi diye arıza çıkaran ...
İnovasyon
Günümüzde bir çok kişi içerik üretmeye yönelik web sitesi kurarak girişimde bulunmaya çalışıyor. Bu içerik sitelerine yönelik ...
İnovasyon
İnovaTİM ,140 üniversitede inovasyon, bilgi çağı ekonomisi ve girişimcilik konularında kendini geliştirerek çalışmalar gerçekleştiren ...
İnovasyon
Bilim-kurgu filmleri gerçek oldu! Uçan arabalar üretildi ve satışa çıkıyor.Geçtiğimiz hafta Slovak firma AeroMobil, uçan arabanın ...
İnovasyon
Girişimcinin tanımını risk alan olarak yaparsak hata yapmış sayılmayız. Tarih boyunca birçok girişim başarısızlıkla sonuçlansa da ...
home search notifications 1 person