"Karamsar kişi her fırsatta bir zorluk görür, iyimser ise her zorlukta bir fırsat."
-Winston Churcill
İneğini Satıp Japonya’ya Gitti, Havayolu Şirketi Kurdu
Ömer K.
Ömer K. 25 Takipçi

İneğini Satıp Japonya’ya Gitti, Havayolu Şirketi Kurdu

  • 4 DK
  • 11-04-2018
  • 0 yorum
  • 1K
Bazı başarı hikâyelerine insanın inanası gelmiyor. Ama birazdan anlatacağımız hikâye tümüyle gerçek. Denizli’de yaşayan Abdullah Arpa ailesi için satın aldığı ineği sattı, zaman içinde pilotluk eğitimi aldı ve Japonya’da havayolu şirketi kurdu. İlkokul mezunu bile olmayan Arpa, şimdi büyük bir servete sahip.

42 yaşındaki Abdullah Arpa, iş hayatına çocuk yaşta yaptığı bulaşıkçılık ve ayakkabı boyacılığı ile atıldı. Tam 21 kardeşe sahip olan Arpa, zaman içinde pek çok iş denedi. Oto galeride araba yıkadı, olmayınca da inşaatlarda çalışmaya başladı. En son da Pamukkale’de turistlere kartpostal satarak yabancı dilini geliştirme fırsatı buldu.
300 dolarla Japonya’ya gitti


İneğini Satıp Japonya’ya Gitti, Havayolu Şirketi Kurdu 1

1995’te ailesi için satın aldığı ineği satmaya karar veren Arpa, elindeki 300 dolarla Japonya’nın yolunu tuttu. Tokyo’da günlerce parklarda yatan ve işsiz kalan Arpa, bir tavuk çiftliğinde tanıştığı Japon vatandaş sayesinde iş sahibi oldu. Abdullah Arpa, Japonya yolculuğunu şöyle anlatıyor: “300 dolarla uçağa bindim. 12 saat boyunca uçakta, çok para tutar diye hiçbir şey yemedim. Kalacak yerim olmadığı için Tokyo’da Yoyogi Parkı’nda 12 gün boyunca yattım. Tavuk çiftliğinde bana iş bulan kişiye iş karşılığı bir maaşımı verdim. Tavuk çiftliğinden sonra inşaat işlerinde de çalıştım. Para kazanınca seyyar kebap arabası alıp, satış yaptıktan sonra işler iyi gidince Türk restoranı açtım. Para kazanmaya başlayınca bir süre sonra 3 restoranım ve bir barım oldu.”

Pilotluk eğitimi almaya başladı


İneğini Satıp Japonya’ya Gitti, Havayolu Şirketi Kurdu 2

Abdullah Arpa’nın en büyük hayali uçmaktı. Hayallerinin peşinde koşan Arpa, sahibi olduğu restoranları ve barı satarak ABD’nin Hawaii Eyaleti’ne gitti, burada pilotluk eğitimi aldı. 6 ay boyunca Hawaii’de bir havayolu şirketinde yolcu taşıdı. Havayolu her ne kadar riskli olsa da Arpa, hayallerinden asla vazgeçmedi. Gerekli olan diğer eğitimleri de alan Arpa, yaklaşık 2500 saat uçtu.

Kendisinin olmadığı sırada 4 yıl önce uçağın düştüğünü ve pilot ortağı ile 3 yolcunun öldüğünü belirten Arpa, “Uçağın düşmesinin ardından vazgeçmedim. Kendim özel bir şirkette pilot olarak uçmaya devam ettim. En az 1500 saat uçtum. Bu arada İngiltere’ye gidip, Boeing 747-400 yolcu uçağı eğitmen lisansımı aldım. Dubai, Londra gibi şehirlere yolcu taşıdım. Buralara da yaklaşık 1000 saat uçtum” dedi.

Kendi şirketini kurdu


İneğini Satıp Japonya’ya Gitti, Havayolu Şirketi Kurdu 3

Japonya’da kendi şirketini kurup, kiraladığı uçakla özel yolcu taşımaya başlayan Arpa, kurduğu şirkette Japonlara pilotaj eğitimi verdiğini söylüyor. Dünyada sadece 20 tane olan uçak simülatörlerinden birisi de Arpa’nın şirketinde yer alıyor. Şirketin biri kendine ait, diğeri de kiralık 2 jeti bulunuyor. Arpa’nın sahip oldukları sadece bunlarla sınırlı değil. 8 ayrı havaalanında yer hizmetleri ile alışveriş mağazaları da var.

Son sözü Abdullah Arpa’ya bırakalım:

“Çocukluğumda ayakkabı boyacılığı yaptığım günleri unutamıyorum, zabıtadan dayak bile yemiştim. Hayat önüme ne engel çıkarsa çıkarsın, hiç vazgeçmedim ve hayallerimi gerçekleştirdim. İnşaatlarda amelelik yaptım, ilkokulu bile maddi imkânsızlıklar nedeniyle bitiremedim. Ama şimdi çok sayıda çeşitli uçaklardan eğitmen lisanslarım var ve pilot eğitiyorum.”
"İneğini Satıp Japonya’ya Gitti, Havayolu Şirketi Kurdu" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et