"bulunduğun yeri beğenmiyorsan harekete geç. sonuçta sen bir ağaç değilsin."
-Jim Rohn
İncir Cipsi Fikriyle Girişimci Olan Anne-Kız
Ömer K.
Ömer K. 33 Takipçi

İncir Cipsi Fikriyle Girişimci Olan Anne-Kız

  • 3 DK
  • 13-09-2017
  • 0 yorum
  • 1K

Eldeki imkânlar her ne kadar kısıtlı olursa olsun, iyi bir fikir girişimi başarıya ulaştırabilir. Aydın’lı anne-kız, bu düşünceyi kanıtlıyor.

Kendi işini yapmak isteyen çok fazla insan var. Ancak hayalinin ötesine geçmeyi başaran insanların sayısı oldukça az. Ne iş yapacağını bilemeyen, gerekli cesareti toplayamayan, sermayeyi sorun olarak gören insanlar bir türlü girişimci olamıyor. Ve döngü bu şekilde devam ediyor…

"Başkaları için çalışacağıma kendim için çalışırım" daha iyi diye düşünenlerin sayısı giderek artıyor. Çünkü işinden memnun olmayan insanların sayısı korkutucu derecede fazla. Elindeki imkânları yaratıcı fikirlerle değerlendirenler ise büyük başarılar elde edebiliyorlar. Aydın’ın Kuyucak ilçesinde yaşayan Semra Ünal, en güncel örneklerden biri.
Taze incirlerden kalanları değerlendirmişler
Semra Ünal, 41 yaşında ve 3 çocuk annesi. Bugün beklediğinin üzerinde para kazandığı bu işi, zannedildiği kadar da planlamamış aslında. Eşi çiftçi olan Ünal, sattıkları taze incirlerden kalanları değerlendirme niyetiyle kolları sıvamış. Ve işte sonuç…

"Neden bu şekilde satmayalım?"
Arta kalan incirleri ziyan olmaması için ince ince doğradıktan sonra kurutan Ünal, bu işi çocuklarıyla birlikte yapıyor. Ünal, başlarda “neden bu şekilde satmayalım?” diye sormuş kendine. Bu soru, girişimini çoktan üst seviyelere taşımış bile.

Ürettikleri incir cipsleri beğenilince işlerini büyütmüşler. Üniversite öğrencisi olan kızının da yardımıyla “Cennetten Gelen Tatlar” isimli bir proje hazırlamışlar.

Bakanlıktan 30 bin lira hibe almışlar
Ünal ailesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Genç Çiftçi Projesi’ne başvurarak 30 bin lira hibe desteği almayı başarmış. Bu desteğin ardından incir cipsi girişimi, mahalledeki 5 kişiye de istihdam sağlamış.

Geçen yıl kilosu 25 liradan 400 kilo incir cipsi satmışlar
İnternetteki alışveriş siteleri sayesinde geçen yıl kilosu 25 liradan 400 kilo incir cipsi satan Ünal ailesi, satıştan oldukça memnun görünüyor. Ürettikleri incir cipsinin herkes tarafından beğenildiğini söyleyen Semra Ünal, talebin de hayli yüksek olduğunun altını çiziyor. Aile, satışlarını Türkiye ile sınırlı kalmayıp yurt dışına da taşımayı planlıyor.

Semra Ünal, gelecek için büyük planlar yapıyor. Son olarak, kadınların istedikleri takdirde başaramayacakları hiçbir iş olmadığını vurguluyor. Biz de böyle başarılı bir girişimi ayakta alkışlıyor, herkese ilham vermesini diliyoruz.

"İncir Cipsi Fikriyle Girişimci Olan Anne-Kız" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et